Zazdrość. Niebezpieczna namiętność

Okładka książki Zazdrość. Niebezpieczna namiętność David M. Buss
Okładka książki Zazdrość. Niebezpieczna namiętność
David M. Buss Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) popularnonaukowa
popularnonaukowa
Dangerous passion
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2014-01-01
2003-01-01
Agata Błaż
psychologia ewolucyjna zazdrość miłość

Pochłonięta w trzy dni. Dobrze wyjaśnione mechanizmy zachowania wynikające z ewolucji. Wstrząsające, jak to książki D. Buss’a, wnioski

2030

Zazdrośc to zieloonoki potwór, uwarunkowany ludzką genetyką. David M. Buss postanowił w przystępny sposób omówić jej geneologię, wpływ na zwiazki i postępowanie. Zajmuje się między innymi zagadnieniami, czy można oddzielić miłośc od zazdrości, kulturowymi uwarunkowaniami zazdrości, róznicach w postrzeganiu zdrady przez obie płcie.
Wychodzi od żwierząt, małp czekokształnych, mechanizmów natury. Porównuje różne kultury, któe mimo odmiennych wartości, warunków, często wykazują liczne zbieżności w podejściu do zazdrości. Wychodzimy od nieodwzajemnionej miłości, tak chętnie opisywanej przez poetów. Np car Mikołąj II ponad 10 lat zdobywał Aleksandrę. Materiału do poszczególnych rozdziałów dostarczają liczne ankiety i artykuły. Buss analizuje też przyczyny nierwierności i zazdrości. Dobrym predykatorem skłonności do zdrady jet stosunek wspólnej atrakcyjności partnerów. Jeśli te liczby są zblizóne, tym rzadziej dochodzi do zdrady.
Z kolei brak niepokoju i zazdrości o partnerasygnalizuje wypalenie zwiazku, brak zaangażowania emocjonalnego. Oznaki niewierności moga obejmować abstynecję, niechęc do zbliżen lub włąsnie wybujały temperament i neispotykane wcześniej praktyki seksualne. Jak radzić sobei z zazdrością? Umiarkowana zazdrośc podsyca wzajemną atrakcyjnośc, nieuzasadniona może jak u Otella doprowadzić do tragedii. Przystępnie przedstawiony, wszechstronnie potraktowany temat, z trafnie dobranymi przykładami. Nie obyło się bez psychologii, Freuda i filozofii.

Wychodzi od żwierząt, małp...

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 1 min):

Lub do przeczytania:

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 1 min):

Lub do przeczytania:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Temat psychologii interesował mnie od kiedy pamiętam. Poznanie siebie, rozwój osobisty, emocje, a od dłuższego czasu relacje międzyludzkie. Na Bussa trafiłam z polecenia i po przeczytaniu opisów jego książek już wiedziałam, że się polubimy. Nie myliłam się! Książka "Zazdrość..." idealnie wpasowała się w moje preferencje: oparcie na badaniach naukowych i poruszenie ciekawych tematów bez tabu. Dodatkowym plusem jest to, że Buss (w przeciwieństwie do kilku autorów książek pseudopsychologicznych, którzy zabrali wiele czasu z mojego życia) nie powielał przez całą książkę tego, co można opisać na pięciu stronach. Polecam przeczytać jeśli ktoś chce dowiedzieć się na chłodno dlaczego mężczyźni tak, a kobiety inaczej. :)

Zazdrość bywa traktowana jako nieuzasadniona, prymitywna emocja. Buss pomaga ją racjonalizować i zrozumieć jako (potencjalnie niebezpieczne) narzędzie emocjonalnej mądrości. Anegdoty z różnych kręgów kulturowych oraz wyniki badań (głównie ankiet) pokazują wieloaspektowość zazdrości, której nie powinno się ignorować. Miejscami lektura sprawiała wrażenie powtarzalnej i stronniczej, co może też wynikać z tłumaczenia. W zależności od czytelnika, "Zazdrość" może być odebrana jako zbiór obyczajowych ciekawostek lub wstęp do poważnej autorefleksji.

Przeciętna pozycja, która idealnie trafi do fanów akademickiej wiedzy. Jeśli interesują Cię podstawy psychologii, to możesz przeczytać ale szału nie ma.

Książka pozwoliła mi zrozumieć, dlaczego pojawiła się u mnie w moim związku zazdrość. Psycholog David M.Buss opiera się na przeprowadzonych badaniach dotyczących zazdrości. Nie ukrywam, że wyniki tych badań niejednokrotnie mnie zaskoczyły. Chociaż rozdział "Strategie radzenia sobie z zazdrością i zdradą" zdecydowanie skupia się jedynie na przeciwdziałaniu zdradzie, to książka i tak pomogła mi zrozumieć i zaakceptować moje emocje wywołane zazdrością, dzięki czemu po przeczytaniu książki zauważyłam u siebie znaczą poprawę w radzeniu sobie z tą "niebezpieczną namiętnością". Polecam każdej chorobliwie zazdrosnej osobie!

Książka poruszająca ciekawe tematy z zakresu psychologii. Zachęcam do przeczytania tych, którzy zainteresowani są zdobyciem ciekawych informacji na temat płci przeciwnej i relacji w różnego typu związkach. Pozwala ona również głębiej poznać zagadnienie zazdrości, która to często popycha ludzi zakochanych do zbrodni. Najlepszym atutem tej książki jest jej naukowe zaplecze - sam autor oraz badacze, na których się powołuje, to światowej klasy naukowcy; nie spotkacie się więc tutaj ze zjawiskiem "pseudonauki".
Polecam wszystkim.

• Psychologia