Morderca za ścianą. Zabójcze skłonności ludzkiego umysłu

Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
The murderer next door: Why the mind is designed to kill
Psychologia, umysł
Figunia33

• Czy myślisz, że mógłbyś kogoś zabić? • Co mogłoby cię doprowadzić do zabójstwa? • A może masz wrażenie, że ktoś, kogo znasz, byłby zdolny do morderstwa? • Dlaczego ludzie w ogóle zabijają i kiedy to robią? • Jakie są najczęstsze motywy morderstw? • Dlaczego korzyści płynące z zabójstwa są ważniejsze niż krzywdy, straty i ryzyko z nim związane? Odpowiedź na pytanie, skąd biorą się mordercze skłonności, jest na wyciągnięcie ręki... Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że – jak wynika z badań wybitnego psychologa ewolucyjnego Davida M. Bussa – większość ludzi byłaby w stanie zabić. Na podstawie badań własnych, analizy baz danych FBI, wywiadów ze specjalistami i współpracy z Centrum Psychiatrii Sądowej Buss udowadnia, że w większości przypadków mordercy nie są szaleńcami, lecz zwykłymi ludźmi, którzy w danym momencie i z konkretnych powodów są zdolni do zabójstwa. Dzięki jasnym wyjaśnieniom i czytelnym przykładom czytelnik zrozumie, że w toku ewolucji musieliśmy nieustannie toczyć walkę o przetrwanie, co wzmocniło głęboko w nas zakorzenione adaptacyjne mechanizmy zabijania, motywujące do obrony i walki. Pomimo upływu tysięcy lat, rozwoju kultur i postępu cywilizacji nasze mózgi nie uwolniły się od wrodzonej tendencji do zabijania. Morderca za ścianą to najbardziej wnikliwa, wszechstronna i naukowo uzasadniona teoria morderstwa. Książka zawiera wiele studiów przypadków, wspomnień autora i niekiedy przerażających, a niekiedy zabawnych anegdot.

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne ( GWP )

źródło okładki: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne ( GWP ) 2014

Książniczka | 2014-12-08

Czy ludzki umysł jest "zaprogramowany" na zabijanie?

"Granica między nimi a nami właściwie nie istnieje."

Jako że tematyka morderstwa interesuje mnie od dawna, z zaciekawieniem sięgnęłam po książkę, w której autor udowadnia, że większość z nas (a może nawet każdy) ma w sobie mordercze skłonności, i że odpowiednia sytuacja wydobywa je z nas i skłania do zabójstwa. Czy rzeczywiście każdy człowiek byłby w stanie zabić? Z zazdrości, nienawiści, strachu, dla korzyści? By pozbyć się rywala? Albo człowieka, który nas krzywdzi? Trudno o tym wyrokować, większość z nas nie była postawiona w takiej sytuacji, która mogłaby skłonić do morderstwa, więc nie wiadomo, jak byśmy się zachowali...

Autor przeprowadził liczne badania, które wykazują, że wielu ludzi fantazjuje na temat zabicia osoby, której nienawidzą, boją się, lub po prostu chcą się pozbyć... I w dodatku wyobrażają sobie ze wszystkimi szczegółami, w jaki sposób usunęli by ją z tego świata... Często są to wyobrażenia bardzo okrutne....

Książniczka | 2014-12-08

Czy ludzki umysł jest "zaprogramowany" na zabijanie?

"Granica między nimi a nami właściwie nie istnieje."

żabot | 2013-05-10
Przeczytana: 2010 rok

Mogła być cieńsza? Owszem, mogła by być, ale po co? Wcale opasła nie jest. Że mało studium przypadków? Przecież to nie podręcznik kryminalistyki! Jeśli ktoś decyduje się przeczytać tę książkę na podstawie tytułu sugerującego tematykę i przyciągającej wzrok okładki to faktycznie może się trochę rozczarować. Ja sugerowałem się nazwiskiem autora znając go już z doskonałej "Ewolucji pożądania". Buss to nie kryminolog ani socjolog. To guru prężnie rozwijającej się ostatnio dziedziny na pograniczu biologii, psychologii i socjologii czyli psychologii ewolucyjnej z naciskiem nawet bardziej na ewolucję i etologię człowieka niż samą psychologię. Buss po raz kolejny świetnie i przystępnie pokazuje, jak dużo w człowieku jest zwierzęcia, jak wiele leży u podstaw naszych zachowań i wyborów pradawnych instynktów, historii ewolucyjnej gatunku i mózgu a jak mało faktycznej "wolnej" woli. To kolejna książka dobitnie pokazująca, jak zachowanie człowieka może być "sterowane" gigantycznym koktajlem...

MLB | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

" Jako psycholog ewolucyjny, przywykłem do krytyków, którzy mylą to, co jest, z tym, co być powinno" - David M. Buss

Po każdym bliższym kontakcie z psychologią ewolucyjną boli mnie głowa.
Przyjęło się uważać "naturalne" za synonim "dobre, pożądane". Utopijne wizje, pobożne życzenia o powszechnej miłości, równości i rezygnacji z hierarchii społecznej upadają pod ciężarem natury ludzkiej.
To, co nazywamy z pogardą "wyścigiem szczurów" jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. I to raczej bardzo, bardzo starym. Nie jest naszym współczesnym wynalazkiem.
Mity o pierwotnych ludach żyjących w pokoju i harmonii legły w gruzach - pisze Buss.
Nie jesteśmy świetliści, a człowieczeństwo nie brzmi dumnie. Chyba, że w rozumieniu Diogenesa. Tyle, że on długo szukał Człowieka. Latarenka wiele nie pomogła.
Książka jest napisana przejrzyście i konkretnie, przedstawiona analiza przypadków oraz statystyki są wystarczające. Ważniejsze są syntetyczne wnioski, a te zostały wyciągnięte, przedstawione i...

Mary | 2012-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2012

Jak dla mnie książka dobra, podziwiam autora za to ile pracy musiał jej poświęcić, ale jak dla mnie zbyt dużo biologicznego i ewolucyjnego podejścia, oraz za mało studiów przypadków, jest dużo podanych fantazji osób badanych, ale mało przykładów prawdziwych morderstw.

Nefra-Nafteta | 2012-02-03

Spokojnie mogłaby być o połowę cieńsza - merytorycznie niczego by to nie zmieniło.

Justyna_78 | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Książka ciekawa ale nie spodziewałam się że tak dużo autor miejsca poświęci ewolucyjnemu podejściu, spodziewałam się, że więcej będzie na temat samych morderstw i charakterystyki morderców.
Zgadzam się, że autor wielokrotnie się powtarza i że książka mogłaby być o połowę krótsza i za dużo jest tutaj opisów przypadków/ fantazji ludzi za co, kiedy i kogo ktoś chciał kogoś zabić, omijałam niektóre opisy i przechodziłam do analizy Bussa.

torbozone | 2012-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2012

Ciekawa teoria dotycząca mechanizmów wpływających na budzące się w człowieku instynkty mordercy. Zgadzam się jednakże z jedną z opinii, iż książka mogłaby być krótsza, a i tak nie straciłaby swej wartości merytorycznej. Autor niejednokrotnie powraca do wyjaśnianych już wcześniej kwestii, co po jakimś czasie staje się męczące.

angel2607 | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Zawsze interesował mnie sposób w jaki myślimy, dokonujemy decyzji i mordujemy. Teoria, że współczesne popędy do zabójstw to w dużej mierze sprawka ewolucji jest bardzo ciekawa. Książka daje dużo do myślenia, ale i wiele rozjaśnia.
Polecam wszystkim, których interesuje ludzki umysł :)

Vincent | 2015-04-01

W jakiej sytuacji i w kogo głowie, rodzi się potrzeba zabicia drugiego człowieka? Kto i kiedy statystycznie częściej sięga po rozwiązanie ostateczne? Gdzie i na kogo czai się potencjalny morderca?
Na te i inne pytania, autor próbuje odpowiedzięć w tej książce, opierając się głównie na podejściu ewolucyjnym. Opisuje cechy przystosowawcze tak sprawcy, jak i ofiary.
Nie jest to jednak książka obfitująca w opisy kolejnych zbrodni. Choć nie brakuje i takich przykładów, są one jedynie uzupełnieniem reszty treści.
Znający pozostałe tytuły autora, mogą napotkać nieco treści już znanej, lecz nie jest tego dużo i sama forma książki jednak tego wymaga. Pozycja warta przeczytania.