Niemcy, Rosja i kwestia polska

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
83-211-1456-3
historia
kasiaman55

Powszechnie uważa się, iż książka Niemcy, Rosja i kwestia polska była manifestem politycznym Narodowej Demokracji, najpełniej ujętą koncepcją tzw. orientacji rosyjskiej. Wszechstronna analiza geopolityczna, dokonana przez Dmowskiego, przywiodła go do tezy, iż w zbliżającej się wojnie Polska powinna opowiedzieć się przeciw Niemcom, a szukać porozumienia z Rosją. Jest to zarazem jedno z głównych dzieł Autora, obok Myśli nowoczesnego Polaka i Polityki polskiej i odbudowania państwa. – Zmiany na arenie międzynarodowej spowodowały, że aspekt polityczny dzieła stracił aktualność już w dwudziestoleciu międzywojennym (co pokazał dobitnie Adolf Bocheński w Między Niemcami a Rosją), natomiast wysoką wartość historyczną zachowuje ono do dzisiaj.
(Od Wydawcy)

Krzysztof1993 | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Jestem skłonny wierzyć, że większość ludzi posiadających wiedzę historyczną, której nie powinni się wstydzić, aczkolwiek nie będący dysponentami dyplomu z tej dziedziny nauki, potrafią określić wizję narodowej demokracji, której głównym ideologiem był właśnie Roman Dmowski, krótko, jako „orientację prorosyjską”, zaś politykę środowiska Piłsudskiego powszechnie tytułuje się mianem „aktywizmu”. I tyle, więcej się przeważnie nie porusza. Na powyższym przykładzie widać znaczenie semantyki – aktywiści kontra orientacja prorosyjska. Ludzie walczący z poświęceniem o Polskę kontra Ci gotowi do ugody i lojalizmu. Jednak czy zawsze działalność aktywna, pozbawiona częstokroć przemyślanej wizji musi być korzystna? Śmiem stwierdzić, że w przypadku tutaj poruszanym opisałbym ją nawet jako szkodliwą, co przecież pokazała sama historia. Narodowa Demokracja obrała politykę zgodną z interesem narodowym, opierając się na państwach Ententy, które później zagwarantowały istnienie suwerennej Polski. A...

W "Niemcy, Rosja i kwestia polska" Dmowski doskonale analizuje sytuacje międzynarodową na początku XX wieku. Na podstawie tych dociekań dochodzi do wniosku, że Polacy muszą w najbliższej wojnie stanąć po stronie Rosji. Książka udowadnia, że "prorosyjskość" Dmowskiego i Narodowej Demokracji nie byla skutkiem slowianofilstwa, lecz dokladnej analizy polityki państw europejskich.

Piotr Bies | 2017-02-05

Systematyczna i ścisła analiza "sprawy polskiej" na początku XX w. Większość tych przemyśleń nie ma oczywiście zastosowania do sytuacji współczesnej, jednak sądzę że książkę warto przeczytać, aby zapoznać się logiką rozumowań w kwestiach politycznych oraz ich realizmem, wyzutym z wszelkich mżonek i sentymentów.

Kajetan | 2012-12-27
Przeczytana: grudzień 2012

Książka ta pokazuje, że przeciwne Piłsudskiemu stronnictwo upatrujące szans dla narodu polskiego w sojuszu z carską Rosją wcale nie było oderwane od rzeczywistości i rachuby swe opierało na racjonalnych przesłankach.

Praca zawiera też olbrzymią ilość szczegółów z historii końca XIX i początku XX wieku.

Na endecji przyjęło się dziś wieszać psy. Jakiś kawałek jej historii na kartach tej książki broni się całkiem nieźle.

Robert | 2013-07-18

Każdy, kto zarzuca Dmowskiemu i endecji tzw. rusofilstwo powinien najpierw przeczytać tą książkę.
Uznana za dzieło i przykład racjonalnej analizy sytuacji Polski na progu XXwieku nawet na pewnej uczelni humanistycznej, wyjątkowo nieprzychylnej wszystkiemu co polskie, którą kończyłem.

Dawid | 2017-02-04
d69p | 2017-02-02