Niemcy, Rosja i kwestia polska

Capital
2016-06-01
1991-01-01
polityka narodowa demokracja historia Polski Roman Dmowski Endecja

Bardzo wartościowy dokument historyczny przedstawiający stan narodu polskiego bez ziemi, szczególnie opisujący okres od 1866 do 1907. Różny stosunek zaborców do kwestii polskiej oraz zmian politycznych których nie dało się zatrzymać nawet po 75 latach zaborów. Ruch narodowy powstał z Narodowej która z kolei przyczyniła się do wystąpienia pokrzepionych serc Polaków, dał podwaliny późniejszej Lidze Romana Dmowskiego na konferencji pokojowej w Paryżu w 29 stycznia 1919 roku gdzie wygłosił on pięciogodzinną mowę (po francusku) przedstawiając postulaty polskiej delegacji w kwestii odrodzenia Polski po I wojnie światowej, jest niewątpliwie w dużej mierze zasługą ludzi którzy nigdy nie wyparli się polskości. Pomimo stosowania jawnych i tragicznych w skutkach represji. Za mowę, czytanie, modlitwę a nawet za dosiadanie konia na sposób polski groziły poważne konsekwencje. Nie spowodowało to jednak, upadku nadziei wolności i własnego państwa w społeczeństwie. Na pierwszy rzut oka kuszoną obietnicą lepszej i stabilniejszej przyszłość pod władzą nowej korony. Niewątpliwie, Roman Dmowski i jego NDecka myśl i działalność patriotyczna przyczyniła się do odrodzenia kraju po 123 latach zaborów.
Debata nad kwestią polską i roli Niemiec i Rosji jest nad wyraz aktualna po dzień dzisiejszy. Tym bardziej w czasach gdy porzucona została doktryna europy narodów Schumana a zastąpiona została manifestem z Ventotene Altiero Spinelli'ego. Czy w dzisiejszych czasach stać nas na patriotyczne postrzeganie kwestii polskiej w Europie? Nie zaczynaj debaty przed przeczytaniem tej książki.

Obecnie to książka historyczna przybliżająca nam sytuacje geopolityczną w czasach poprzedzających odzyskanie niepodległości, napisana przez naocznego świadka. Przy okazji pokazująca sposób myślenia wybitnego polityka jakim był Roman Dmowski. Ewidentnie był on dobrze zorientowany w tym co się ówcześnie działo na świecie.

Sięgnęłam po tę pozycję, żeby sprawdzić, na ile Adam Wielomski, powołując się na nią jako argument na współpracę z Rosją, przedstawia idee Dmowskiego w prawidłowy sposób. Jak się okazało, to nadużycie, argument z autorytetu bazujący na wyrwanych z kontekstu fragmentach.

Co do samej książki, która jest po części manifestem politycznym narodowców, którzy pojawili się w XIX wieku jako trzecia siła obok ugodowców i rewolucjonistów, to jest ciekawa i warto ją przeczytać. Dlaczego?

Bo uzmysławia masą przykładów, w jak tragicznych warunkach działali Polacy po powstaniach, i jak spektakularne były wyniki ich pracy.

Bo warto wiedzieć, że już w 1905 roku w Warszawie rewolucjoniści strzelali w pierwszym rzędzie do narodowców, a nie do zaborców, a więc sytuacja podczas II wojny światowej to tylko powtórzenie tego schematu, podobnie jak przywiezienie pod koniec II wojny światowej rządku komunistycznego, który uchwalił manifest 22 lipca było powtórzeniem akcji sowietów z 1920 roku, która wtedy nie wypaliła.

Bo przypomina, że niski poziom kultury i nauki wynikał z blokowania wszystkiego, co się dało przez zaborców, ponieważ zarządzanie ciemnymi masami jest łatwiejsze, więc pomysły Hitlera i Stalina nie były pierwsze, były jedynie wariantem przyspieszonym:
"W dobie, kiedy położenie narodu wymaga od niego największej możliwie sumy pracy w dziedzinie kultury, kiedy najważniejszym dla niego terenem tej pracy jest Królestwo Polskie — kraj ten ugina się pod systemem rządów, dla którego najwłaściwszą jest nazwa zorganizowanej anarchii. Ludzie, dyktujący temu krajowi warunki życia i zakreślający jego społeczeństwu sferę pracy kulturalnej, tamują tę pracę, obniżają kulturę duchową, społeczeństwa dlatego, że jest ona polską, że praca odbywa się pod wezwaniem polskiej idei narodowej. W dziedzinie zaś potrzeb kultury technicznej, materialnej, mierzą ten kraj szablonem ogólno-rosyjskim, nie chcąc rozumieć, że przy położeniu geograficznem Królestwa i wobec kulturalnej potęgi zagrażającego jego przyszłości sąsiada, utrzymanie go w kulturze na poziomie ogólno-rosyjskim równa się jego zgubie".

Bo warto rozumieć, że uwiązanie Rosji tutaj powstrzymuje ich przed działaniami na Dalekim i Bliskim Wschodzie, i vice versa - dlatego wojna w Afganistanie w latach 80-tych była dla nas korzystna, a aktualna na Ukrainie kupuje Amerykanom czas na Tajwanie i okolicach. Kontekst geopolityczny książki uważam za szczególnie wartościowy, ponieważ niuanse się zmieniają, ale całościowy układ pozostaje ten sam.

Książka ciekawa, ale zawiera nietrafione koncepcje. Historia pokazała, że Roman Dmowski jednak się pomylił stawiając w wyścigu o niepodległość Polski na niewłaściwego konia. Jeśli chodzi o geopolitykę tamtych czasów, to jednak stawiałbym na koncepcje Piłsudskiego.

Dla fanów geopolityki, ceniących sobie pragmatyzm, a nie martyrologię i ideały, jakie w polityce się nie liczą. Opis sytuacji zawsze aktualne, idealnie pasujące do obecnej sytuacji politycznej w naszej części Europy. Polecam

Autor zawarł swoje poglądy na ówczesna sytuacje polskiego narodu wobec trzech zaborców. Należy obowiązkowo przeczytać te książkę, aby rozprawić się z mitem, iż Dmowski był rusofilem. Uważny czytelnik znajdzie sporo antyrosyjskich tekstów.

Autor przedstawia w tej książce swoje opinie na temat polityki Niemiec i Rosji w stosunku do Polski. Nie do końca zgadzam się z opinią autora ale mimo to moim zdaniem warto przeczytać tą książkę.

Bardzo podoba mi się spójność narracji którą prowadzi Dmowski, niezależnie od tego co o niej myślę. Grunt pod jego przekonania, zaskakująco ma pewną słuszność, przez to w jakiej sytuacji politycznej przyszło mu powstawać. Przesłanie obecnie archaiczne, ale ważne i czuję potrzebę czytać dalej, bo to zaledwie analiza sytuacji z perspektywy nacjonalisty, a nie wyłożenie przekonań. Ważna książka, gorszej lektury się spodziewałem.

Autor i zarazem polityk broni zawzięcie swoich racji. Mnie nie przekonał do nich napewno. Czytałam książkę z zaciekawieniem, ponieważ jestem zdania, że warto znać dwie strony medalu.🤐
Dmowski w interesujący sposób porusza kwestię narodu żydowskiego na terenach Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto było przeczytać tą pozycję.

Warto było przeczytać tą pozycję.

Książka dostępna za darmo w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/roman-dmowski/niemcy-rosja-i-kwestia-polska

• Polityka
  • Polityka