Twierdza

Tłumaczenie: Maria Krukowska
Wydawnictwo: Czytelnik
Tvrđava
ridja

Powieść "Twierdza" powstała w latach 1967-1970. Miała to być powieść o Mulle Mustafie Beszeskiju, skąd wiele nazwisk i faktów z jego "Kroniki". Ale w trakcie pisania na plan pierwszy wysunęły się inne osoby, przede wszystkim Ahmed Szabo, Mahmud Neretljak i Szehaga Soczo. Pierwszy rozdział był początkowo pomyślany jako spowiedź Mułły Ibrahima, potem przeniosłem wszystko na Ahmeda Szabo.
"Twierdza" jest odpowiednikiem "Derwisza i śmierci". Twierdzą jest każdy człowiek, każda społeczność, każde państwo i każda ideologia.
Bohater powieści, Ahmed Szabo, usiłuje znaleźć most do innych ludzi, wyjść z twierdzy. Zdaje sobie sprawę z tego, że nienawiść dzieli ludzi i niszczy; uratować nas może tylko miłość lub chociażby wiara w możliwość nawiązania jakiegokolwiek kontaktu pomiędzy jednostkami oraz społeczeństwem. Pod wpływem tej wiary i dążenia Ahmed pozostaje pogodny i moralnie czysty.
Prócz "Derwisza i śmierci" oraz "Twierdzy" zamierzałem napisać powieść o Hasanie z "Derwisza i śmierci", pogodnym człowieku, który myśli i żyje bez zobowiązań, usiłując nie wyrządzać zła i od czasu do czasu zrobić coś dobrego, chociaż nie wierzy, aby ludzie kiedykolwiek mogli stać się lepsi. Zrezygnowałem na razie z tego zamiaru, ponieważ chcę napisać powieść z życia współczesnego."

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=53388

Mario | 2018-04-18

Jakże jestem wdzięczny mojemu... yyy... losowi czy mojej konstrukcji psychicznej (duszy?), że ciągnie mnie, i zawsze ciągnęło do literatury nieoczywistej, często omijanej, niezauważanej, zapominanej. O ileż uboższe, monochromatyczniejsze byłoby moje czytanie bez tych niezrównanych Słowian południowych, Ukraińców, Greków, Norwegów czy Hindusów.
Także ta powieść, przeczytana uchem (bo powiedzcie sami patrząc na okładkę - czy coś tak ohydnie wydanego chciałoby się wziąć do ręki?) przyniosła mi wiele, i przeżywać mi pozwoliła, i rozmyślać, i zastygnąć czasem gdzieś między myślą a uczuciem. W pewnej mierze moralitet, prawie traktat etyczny, także esej o drogach i wyborach życiowych, a przy tym drobiazgowy obraz duszy i umysłu młodego, nad wyraz inteligentnego człowieka, którego to obrazu nie sposób ocenić jednoznacznie. Dobrze byłoby z kimś o tym podyskutować, ale z kim, skoro nikt tego nie czyta... Zanim skończyłem książkę, chciałem napisać w opinii, że przesłaniem powieści jest...

Marcin | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Jeśli kogoś urzekł "Most na Drinie" I. Andricia, to ta książka również powinna mu przypaść do gustu.
Młody mężczyzna, Ahmed Szabo wraca z wojny do rodzinnego miasta jako jeden z nielicznych ocalałych z całego oddziału. Szybko przekonuje się, że ojczyzna za którą walczył ma do zaoferowania byłym szeregowym żołnierzom jedynie egzystencję w nędzy, a powodzenie i bogactwa zarezerwowane są dla wybranych, którzy są uwikłani w nie do końca uczciwe układy.
Ubrana w piękne słowa pochwała nieśpiesznego życia, zgodnego z własnymi zasadami i piękny obraz sarajewskiej codzienności w czasach osmańskiego panowania.

debe1973 | 2017-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2017