Karafka La Fontaine'a (**)

Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 12)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
piotrex

"Karafka La Fontaine’a" to prawdziwe opus magnum Melchiora Wańkowicza. Jest to ostatnie dzieło pisarza wydane za jego życia, o którym sam autor napisał, iż traktuje o sztuce pisania – ku wstępującym w szranki reportażu młodym adeptom dziennikarstwa. To dwutomowe dzieło jest dowcipną i erudycjną rozprawą o korzeniach oraz gatunkach wszelkiego pisarstwa, które wzięło się z najbardziej pierwotnej ludzkiej potrzeby opowiadania innym o swoich przeżyciach i uczuciach.

Drugi tom "Karafki La Fontaine’a" ukazał się w roku 1981 nakładem Wydawnictwa Literackiego. Drugie wydanie ukazało się w roku 1984 (także w ramach Dzieł Wybranych Melchiora Wańkowicza). Niniejszą trzecią edycję drugiego tomu oparto na wydaniu ostatnim.

panna_lovegood | 2015-01-13
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Być może mój negatywny stosunek do tej książki wynika z faktu, że musiałam ją przeczytać i w dodatku miałam na to mało czasu. Jednak chociaż się staram, nie jestem w stanie dostrzec, w jaki sposób lektura ta może pomóc w rozwijaniu pisarskiej pasji. Wskazówki czy konkretne przemyślenia o problematyce tworzenia stanowią promil w morzu anegdot, cytat, historii, które widocznie płyną mu w żyłach i nie jest w stanie z nich zrezygnować. Doceniam wysiłek gromadzenia i porządkowania tych informacji, ale po co? Ponadto każde zagadnienie jest przedstawiane z dwóch stron. Zaleta? Otóż nie. Ponieważ wychodzi nam chaotyczny bełkot nie prezentujący konkretnego stanowiska. Zupełnie jak w Trans-Atlantyku Gombrowicza "Karafka La Fontaine'a jest dobra albo nie dobra, czyta się ją łatwo albo nie łatwo, Wańkowicz pisarzom radzi albo nie radzi". Myślę, że jeśli ktoś na poważnie chce pisać, to tym bardziej powinien sobie darować tą i podobne lektury.

krzysiek333 | 2016-11-12
leonid | 2016-01-02