Wańkowicz krzepi

Krzysztof Kąkolewski Wydawnictwo: reportaż
reportaż
1973-01-01
1973-01-01

Ciekawy wywiad-rzeka zapomnianego dziś reportera z zapomnianym dziś pisarzem.

Ciekawy wywiad-rzeka zapomnianego dziś reportera z zapomnianym dziś pisarzem.

Nie znam twórczości Kąkolewskiego. Po książkę sięgnąłem dlatego, że potrzebowałem czegoś krótkiego przed sięgnięciem znowu po jakąś kobyłę. A że kobyłą ma być Wańkowicz ("De Profundis") więc wywiad-rzeka z autorem kobyły był na miejscu.
Drażni mnie sposób prowadzenia rozmowy przez Kąkolewskiego. To jest taka trochę sztywna rozmowa dwóch fachowców od reportaży ale jakby na siłę przeintelektualizowana. Natomiast można się sporo dowiedzieć o metodzie i filozofii twórczej Wańkowicza. I do tego jest to ważne świadectwo ostatnich dni Pana Melchiora (czytałem trzecie wydanie uzupełnione o fakty związane z jego śmiercią).

A przy okazji można było się sporo dowiedzieć o metodzie Kąkolewskiego. Niektóre jego reportaże wyglądają na "konieczne" np. tom "Co u Pana słychać", który najwyraźniej powstawał nieco równolegle z tym wywiadem z Wańkowiczem. Nie znam twórczości Kąkolewskiego. Ale to się zmieni.

Książka świetna jeśli chodzi o podstawy gatunku dziennikarskiego z prawdziwego zdarzenia, jakim jest wywiad. Pytanie odpowiedź, pytanie odpowiedź, ale jakie pytania i jakie odpowiedzi. Klasyka, jeśli chodzi o polską literaturę "naukową" gatunków dziennikarskich.

Każdy rodzaj kontaktu z Wańkowiczem to dla mnie frajda intlektualna. Polecam każdemu.

• Wymienię/Sprzedam
  • 80, 90 lata XX w.
  • Przeczytane 2012
  • K 4
  • Polska, historia i charakter
  • Plany biblioteczne
  • Dziennikarstwo

Dodaj cytat z książki Wańkowicz krzepi