Maszyna memowa

Seria: Nowe horyzonty
Wydawnictwo: Rebis
The Meme Machine
Holmes

Ludzie to istoty niezwykłe, wyposażone w unikalną zdolność do naśladowania, dzięki której potrafią powielać cudze idee, obyczaje, umiejętności, wzorce zachowań, wynalazki, piosenki i opowieści. Wszystkie te pojęcia zaliczają się do kategorii memów, którego to terminu użył po raz pierwszy Richard Dawkins w swojej książce Samolubny gen (1976). Memy, podobnie jak geny, są replikatorami, tyle że walczącymi między sobą o przestrzeń w naszych umysłach i kulturach: o konsekwencjach tej walki traktuje właśnie ta pasjonująca książka. Rozważania autorki o wielu ważkich problemach, poczynając od pytania, dlaczego ludzie mają takie duże mózgi i posługują się językiem, a kończąc na altruizmie, seksie i Internecie, stanowią przyczynek do teorii, że nawet nasze wewnętrzne, świadome ja i nasze poczucie wolnej woli to tylko iluzje wykreowane przez memy dążące do swojej replikacji.

arekwiat | 2016-01-14

Teoria memetyki jest interesująca i dziwi mnie, że niewiele osób o niej słyszało. Chcąc zgłębić temat, sięgnąłem po książkę "Maszyna memowa" Susan Blackmore.

Niestety informacje przekazywane przez autorkę można byłoby zmieścić na kilku stronach tekstu. Reszta jest ciągłym powtarzaniem tego samego innymi słowami.

Krzysztof_g | 2013-08-17

Wartościowa lektura. Same memy nie są mocnym paradygmatem i wielokrotnie mam wątpliwości co do ich wagi, ale jak widziałem niedawno ludzi w Pizie robiących zdjęcia w identycznych pozach to faktycznie poczułem się jak w tyglu memów.

| 2011-08-22
Przeczytana: wrzesień 2007

Chociaż nie wszyscy naukowcy zgadzają się z koncepcją memów, autorka przekonuje nas o jej słuszności z prawdziwą pasją. Temat przedstawiony bardzo klarownie i mnóstwo rzetelnej wiedzy z różnych dziedzin. Książka warta polecenia.

Cszysiek | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, Poległem

Nie przekonuje do koncepcji. Więcej wątpliwości niż przed lekturą. Ogólnikowo, a nie naukowo. A co gorsza nudno.

posterpotzkoli | 2016-06-22
marpan26 | 2015-12-28