Nonzero. Logika ludzkiego przeznaczenia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Nonzero. The Logic of Human Destiny
antropologia, kultura
Pistacia

Książka Roberta Wrighta mieści się w ewolucyjnym nurcie antropologii kulturowej. Autor rozpatruje ewolucję kultury w powiązaniu z ewolucją biologiczną, zakładając, że obydwoma procesami rządzi ta sama logika rozwoju i te same ogólne prawa. Teza, że ewolucja biologiczna i historia ludzkości są procesami celowymi, zostaje tu błyskotliwie przeciwstawiona poglądom najwybitniejszych myślicieli XX wieku, takich jak I. Berlin czy K. Popper. Wright patrzy na historię ludzkości - a co za tym idzie również na całą historię życia na Ziemi - poprzez pryzmat teorii gier, skupiając się przede wszystkim na grach o sumie niezerowej (stąd tytuł Nonzero), których dynamikę porównuje z dynamiką procesu ewolucji. Proces ewolucji prowadzi według niego do rozszerzenia zakresu kooperacji, przynoszących korzyści wszystkim współpracującym stronom.
„Nonzero” - uważana przez krytyków za jedną z najważniejszych książek początku XXI wieku - wprowadza czytelników w krąg specyficznych problemów współczesnego, „ponowoczesnego” świata, świata globalizacji, internetowej komunikacji, ponadpaństwowych korporacji i pobudza do myślenia o nich, sprzyjając przebudowie świadomości społecznej w obliczu nowych wyzwań.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Nifelinord | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2014 rok

Jestem pełna podziwu dla erudycji autora oraz jego umiejętności udowadniania i przekonywania czytelnika do nieprawdopodobnie karkołomnych tez bez popadania przy tym w radykalizm czy demagogię. Zakończenie przekonało mnie już dużo mniej, acz nie mogę powiedzieć, żeby mnie rozczarowało.
Polecam wszystkim, których zainteresowania oscylują na pograniczu nauk przyrodniczych i społecznych, zwłaszcza biologii i historii.

| 2011-08-24
Przeczytana: listopad 2007

Częściowo zgadzam się z opinią Caminoix - wszelkie wywody autora o ,,sumie niezerowej'' to nic innego jak stare, rzewne tezy o tym, że ,,ludzie są naprawdę tacy dobrzy''. Ale nie spisywałbym tej ksiązki na straty; znajdziemy tam mnóstwo ciekawych refleksji z wielu dziedzin, jak historia cywilizacji, antropologia, kulturoznawstwo czy ewolucjonizm. Do czytania w parze z takimi pozycjami jak ,,Zderzenie cywilizacji'' Huntingtona czy ,,Bogactwo i nędza narodów'' Landesa.

dintah | 2013-02-01

warto. dobra analiza historyczna

kamwitsta | 2011-06-26

Cały świat wepchnięty – czy się mieścił, czy nie – w jedną, nieco odgrzewaną teorię powleczoną stylem usiłującym przypodobać się czytelnikowi. Ciekawe i daje trochę do myślenia przez może pierwsze sto stron; później można spokojnie odłożyć.

Paweł Sadzki | 2016-08-24
MArian | 2016-04-04