Marcjanna i aniołowie

Marcjanna, aniołowie
Adam

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bosy_Antek | 2013-04-04

Jeden z nielicznych internetowych śladów istnienia powieści Andrzeja Zimniaka pt. "Marcjanna i aniołowie", to dość lakoniczna i uroczo spontaniczna wypowiedz użytkowniczki portalu Lubimy Czytać. Niejaka Serir pisze tak: „Podejrzewam, że jakbym się upiła, to chyba lepsze głupoty by mi wyszły na papierze, niż ta cała Marcjanna.”

I choć jest to może nieco krzywdząca opinia, coś jest na rzeczy, bowiem tekst tej wydanej w 1989 roku powieści rzeczywiście jest dość oryginalny i czasem wydaje się, ze nie tylko trzeba było kilku głębszych, by ten utwór napisać, ale potrzeba tez czegoś równie silnego, by przebić się przez dziwaczny, irytujący, momentami nudny, a czasem hipnotyzujący tekst.

Już sam zarys fabuły daje niezłe pojęcie o tym, czego możemy się spodziewać. Główny bohater, Arystidas Grey (dość popularne nazwisko w polskiej powieści science-fiction, dziś zawłaszczone przez pseudopornograficzne wynurzenia dla nimfomanek-gawędziarek), zostaje wyprowadzony z domu przez wszechwładne...

Beo | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Seria Wydawnictwa Poznańskiego miała swoje wzloty i upadki, a Zimniaka znałem z dobrych opowiadań. Niestety "Marcjanna i aniołowie" jest raczej bliżej upadku - wydawnictwa i autora. Powieść zaczyna się dość logicznie - wybrana grupa ludzi zmuszona jest do kosmicznej podróży statkiem niewiadomego pochodzenia na planetę, która potrafi ich przenosić do alternatywnych rzeczywistości. Bardzo szybko wpadamy jednak w konwencję snu lub fantazji "pod wpływem". Nie lubię takich książek, ale sądzę, że mogą być ciekawe dla kogoś kto lubi tę stylistykę. "Marcjanny" chyba by jednak nie pochwalili. Wszystko jest utopione w morzu słów i filozoficzno-psychologiczno-socjologicznych teorii. Akcja jakaś jest - ktoś tam się przenosi w przeszłość i przyszłość, kogoś zabijają, ktoś się odradza, a nad wszystkim krąży widmo miłości. Ale jak to we śnie - może się zdarzyć wszystko i prawie sie zdarza, jest jednak po prostu nudne i nie prowadzi do głębszych przemyśleń. Moich, znaczy się, bo autor coś tam...

| 2011-07-16
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Podejrzewam,że jakbym się upiła,to chyba lepsze głupoty by mi wyszły na papierze, niż ta cała Marcjanna

koszałekopałek | 2016-10-02
michaltrudny | 2016-03-07