Operacja wieczność

Operacja wieczność
Adam

Mamerkus | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Kilka miesięcy temu wydawnictwo Solaris zaczęło wydawać cykl Archiwum Polskiej Fantastyki. W ramach tej serii pojawiły się nazwiska Peteckiego. Borunia, Żwikiewicza, Białczyńskiego, czy Zajdela. Nie da się ukryć, że było dla mnie sporym zaskoczeniem istnienie innych niż Lem rodzimych twórców s-f epoki PRL. W związku z tym zainteresowałem się tematem i w antykwariatach wyszukałem kilka pozycji m.in. Peteckiego, oczywiście po okazyjnych cenach.
"Operacja wieczność" jest właśnie jedną z tych antykwarycznych pozycji, a przy tym pierwszą moją literacką przygodą z twórczością Bohdana Peteckiego. No i mam mieszane uczucia. Niewątpliwie największą zaletę tekstu jest, że praktycznie w ogóle się nie zestarzał. Wizja przyszłości jest nadal aktualna i wciągająca (pantomaty!), a drobny anachronizm w postaci nazywania klonowania "kopiowaniem" można wybaczyć, jeżeli weźmie się pod uwagę, że ideą przewodnią powieści Peteckiego jest nieśmiertelność, a samo kopiowanie ma być środkiem do osiągnięcia...

Ludwi | 2019-06-09
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Nawet ciekawy pomysł ale wykonanie leży. Wydaje mi się, że opisywanie konsekwencji wprowadzenia powszechnego "odtwarzania" ludzi zostało rozciągnięte bardziej niż potrzeba. Być może autor założył sobie, że napisze tyle a tyle stron no i musiał czymś wypełnić książkę.
Jestem prostym czytelnikiem i wolę powieści, w których "coś się dzieje" a tutaj dostałem rozmyślania, z których jak dla mnie niewiele wynikało.
Być może tak jak napisał @Mamerkus zabrakło mi koncentracji bo książkę czytałem w tramwaju. Nie jestem jednak pewien czy gdybym czytał w domowym zaciszu to wytrwałbym do końca tej nudnej książki.

P.S.
3 gwiazdki tylko za pomysł, powinno chyba raczej być 2 bo czytało mi się może tylko trochę lepiej niż "Jeszcze trochę pożyć".

buraukkaforesee | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

Operacją wieczność można nazwać mój proces czytania tej książki. Jest tak cienka, ale tak trudna i nudna zarazem, że spędziłam na nią jakieś kilka miesięcy. Mogłam się spodziewać, że tak będzie sięgając po polskiego autora, ale cóż... Długo nie mogłam przerwać czytania nękana ciekawością co do zakończenia, ale powiedzmy sobie szczerze - to nie jest warte zaspokojenia ciekawości! Nigdy nie zrozumiem autorów, którzy dobry pomysł ślą w cho*erę i wydają powieści tylko dlatego, że są znani. Dajcie wydać coś tym, którzy popularni nie są, a piszą coś ciekawego...

Mariusz Wojtak | 2013-09-11
Przeczytana: 22 lipca 2013

Zabierałem się za ten tytuł kilka razy. I musiała widocznie wyskoczyć czwórka z przodu :), aż dojrzałem żeby przez niego przebrnąć. Mądre przemyślenia, ciekawe spostrzeżenia. Dla wytrwałych lub koneserów.

Bartek Biedrzycki | 2016-07-25

Polecam omówienie podcastowe: http://www.gniazdoswiatow.net/2016/04/27/petecki-przerywa-milczenie-05-operacja-wiecznosc/

Katia | 2016-03-04
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Trochę mnie ta pozycja rozczarowała. Książkę czytało mi się dość ciężko, często miałam wrażenie, że pewne wątki/zdania są urwane w połowie. Niemniej jednak sam temat "klonowania" wydaj mi się bardzo ciekawy i dający do myślenia, szczególnie we współczesnych czasach.
Pozdrawiam.

Yasui | 2019-04-18