Operacja wieczność

Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Solaris
Jarek

Inne wydania

Po 3 latach z księżyca Europa wraca na Ziemię kosmonauta Dan. Prowadził tam pomiary pantomatów – urządzeń scalających wiedzę o ludzkiej cywilizacji. Rzucony zostaje w świat, w którym ważniejsze od podrózy międzygwiezdnych stają się eksperymenty z genami oraz z nieśmiertelnością, czyli tzw. aktualizacją zapisu świadomości. Jego brak zgody na „operację wieczność” stanowi meritum historii, w której prawo do decydowania o własnym losie jest, według bohatera, tyleż wartością nadrzędną, co jednak ginącą w opętanym przez chęć istnienia wiecznego świecie.

źródło opisu: solarisnet.pl

źródło okładki: solarisnet.pl

Mamerkus | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Kilka miesięcy temu wydawnictwo Solaris zaczęło wydawać cykl Archiwum Polskiej Fantastyki. W ramach tej serii pojawiły się nazwiska Peteckiego. Borunia, Żwikiewicza, Białczyńskiego, czy Zajdela. Nie da się ukryć, że było dla mnie sporym zaskoczeniem istnienie innych niż Lem rodzimych twórców s-f epoki PRL. W związku z tym zainteresowałem się tematem i w antykwariatach wyszukałem kilka pozycji m.in. Peteckiego, oczywiście po okazyjnych cenach.
"Operacja wieczność" jest właśnie jedną z tych antykwarycznych pozycji, a przy tym pierwszą moją literacką przygodą z twórczością Bohdana Peteckiego. No i mam mieszane uczucia. Niewątpliwie największą zaletę tekstu jest, że praktycznie w ogóle się nie zestarzał. Wizja przyszłości jest nadal aktualna i wciągająca (pantomaty!), a drobny anachronizm w postaci nazywania klonowania "kopiowaniem" można wybaczyć, jeżeli weźmie się pod uwagę, że ideą przewodnią powieści Peteckiego jest nieśmiertelność, a samo kopiowanie ma być środkiem do osiągnięcia...

buraukkaforesee | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

Operacją wieczność można nazwać mój proces czytania tej książki. Jest tak cienka, ale tak trudna i nudna zarazem, że spędziłam na nią jakieś kilka miesięcy. Mogłam się spodziewać, że tak będzie sięgając po polskiego autora, ale cóż... Długo nie mogłam przerwać czytania nękana ciekawością co do zakończenia, ale powiedzmy sobie szczerze - to nie jest warte zaspokojenia ciekawości! Nigdy nie zrozumiem autorów, którzy dobry pomysł ślą w cho*erę i wydają powieści tylko dlatego, że są znani. Dajcie wydać coś tym, którzy popularni nie są, a piszą coś ciekawego...

Mariusz Wojtak | 2013-09-11
Przeczytana: 22 lipca 2013

Zabierałem się za ten tytuł kilka razy. I musiała widocznie wyskoczyć czwórka z przodu :), aż dojrzałem żeby przez niego przebrnąć. Mądre przemyślenia, ciekawe spostrzeżenia. Dla wytrwałych lub koneserów.

Bartek Biedrzycki | 2016-07-25

Polecam omówienie podcastowe: http://www.gniazdoswiatow.net/2016/04/27/petecki-przerywa-milczenie-05-operacja-wiecznosc/

Katia | 2016-03-04
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Trochę mnie ta pozycja rozczarowała. Książkę czytało mi się dość ciężko, często miałam wrażenie, że pewne wątki/zdania są urwane w połowie. Niemniej jednak sam temat "klonowania" wydaj mi się bardzo ciekawy i dający do myślenia, szczególnie we współczesnych czasach.
Pozdrawiam.

Jacek | 2017-06-19