Chwała cesarstwa

Gatunek: literatura współczesna zagraniczna
Rok pierwszego wydania: 1971
Rok pierwszego wydania polskiego: 1975

Tamanna | 2016-04-09

Wzięłam właśnie do ręki "Przegraną miłość" d'Ormessona. Jego nazwisko przypomniało mi o lata temu przeczytanej "Chwale cesarstwa" , opowieści o fikcyjnym cesarstwie pisanej tak, jakby dotyczyła znanej nam rzeczywistości. Pamiętam , z jaką ciekawością ją czytałam. Podziwiając barwność stworzonych obrazów. Dwa z nich pozostały we mnie do dziś:
- Do portu zbliża się statek z zadżumionymi. Na lądzie już wiedzą,że wraz z jego pasażerami przybywa do miasta choroba i śmierć. Ludzie bronią się odganiając statek choćby strzałami. Mimo to ludziom udaje się zejść na ląd. Zrozpaczeni tym, że wkrótce czeka ich śmierć i tym, że są już jakby po drugiej stronie życia, przez zdrowych odtrącani z grozą i odrazą, zszedłszy na ląd rzucają się w pogoń za mieszkańcami miasta. Złapawszy któregoś z nich wpijają mu się w usta pocałunkiem. Z nadzieją na przekazanie zarazy dalej.

- Po krwawych potyczkach dochodzi do zawarcia rozejmu. W duchu pojednania zaproszeni goście, jeszcze niedawno wrogowie, zostają...

Irm | 2015-10-15
Przeczytana: 15 października 2015

Rety, czemu mi się ostatnio takie dziwne francuskie książki trafiają? Męczyłam strasznie, m.in. przez retoryczny sposób narracji - zdecydowanie nie jest on dla mnie. Książka dla wytrwałych, zwłaszcza znawców / miłośników antyku i francuskiej kultury - mnóstw nawiązań i zabaw intelektualnych. (Za goodreads.com)

Vicca | 2015-09-11
AlexandraM2147 | 2015-07-04