Podzielone królestwo

Wydawnictwo: Rebis
Divided Kingdom
humor, przewrotność, anglia
Franciszek

Przewrotna powieść o królestwie, którego ludność i ziemie pewnego dnia podzielone zostają na odrębne dzielnice: choleryków, flegmatyków, melancholików i sangwiników. Główny bohater, zaliczony do tej ostatniej kategorii, udaje się na konferencję na terytorium flegmatyków, wkraczając - zupełnie dla siebie niespodziewanie - na pełną dziwnych zdarzeń i niebezpieczeństw drogę, która na zawsze odmieni jego życie.

Agnieszka | 2014-05-30

Całkiem niezła książka fantastyczna. Najlepsza wtedy gdy autor opisuje poszczególne strefy, zamieszkane przez ludzi o jednakowych temperamentach, tu kilka razy naprawdę imponuje i zaskakuje wnioskami, słabsza w warstwie fabularnej. Przeszkadzał mi wydumany język, górnolotne metafory ale znajduję dla nich pewne uzasadnienie w sangwinicznej nieokreśloności charakteru głównego bohatera.
Ogólnie chwilami coś w tej książce przypominało mi Inne Pieśni Dukaja i to jest komplement bo Dukaja uwielbiam, ale niestety kojarzyła mi się też z nielubianym Whartonem.

Michelle | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Ciężka pozycja..
Z jednej strony interesująca, z drugiej bardzo nużąca..

Piotr | 2014-04-01

Podział narodu ze względu na usposobienie, po to aby ratować się przed codziennością (czytaj: konfliktami, przestępczością, itede). Pomysł niesamowity - świat sangwiników, melancholików, choleryków i flegmatyków. I do tego garstka ludzi, która nie pasuje nigdzie. Książka wciąga, pokazuje, że takie podziały nigdy się nie sprawdzają. Tyle tylko, że kończy się ... nie wiem jak to ująć - chyba zbyt nagle, bez uzasadnienia w reszcie fabuły. Gdyby nie to - moja ocena pewnie byłaby na poziomie bdb, lub nawet rewelacyjna.

Co nie zmienia faktu, że obserwacja przemiany głównego bohatera ( lub jak kto woli: podmiotu lirycznego ;) ) jest warta przeżycia tego samodzielnie - w świecie podzielonego królestwa.

EwaMichalina | 2013-02-18
Przeczytana: 03 lutego 2013

Czytałam z zapartym tchem. Nieco mnie końcówka rozczarowała, chociaż powieść sama w sobie była wciągająca i dająca dużo do przymyśliwania.

izachica111 | 2013-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Do ok. 150 strony wiało nudą - potem się trochę rozkręciło aż końcówka zaskoczyła (jak nie dokończona powieść). Taka sobie.

Katarzyna | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015