Podzielone królestwo

2005-11-07
2005-11-07
Andrzej Jankowski
humor przewrotność anglia fantasy

Okładka książki Granta 110: Sex (05/2010) Roberto Bolaño, Emmanuel Carrère, Anne Carson, Brian Chikwava, Marie Darrieussecq, Mark Doty, Dave Eggers, Natsuo Kirino, Rebecca Lenkiewicz, James Lord, Herta Müller, Carl Phillips, Rupert Thomson, C. K. Williams, Jeanette Winterson
Granta 110: Se... Roberto Bolaño, Emm...

Niby coś było ale czegoś zabrakło. Źle się nie czytało bo napisana profesjonalnie. Kupiona w dyskoncie więc za 7,20 nie żałuje ale nie tyle co nie polecam, bardziej można ominąć.

Początek obiecujący, potem coraz gorzej. Zakończenie beznadziejne.

Początek obiecujący, potem coraz gorzej. Zakończenie beznadziejne.

To moja pierwsza książka przeczytana w tym stylu, bardzo mi sie podobała.

To moja pierwsza książka przeczytana w tym stylu, bardzo mi sie podobała.

Ciężka pozycja..
Z jednej strony interesująca, z drugiej bardzo nużąca..

Ciężka pozycja..
Z jednej strony interesująca, z drugiej bardzo nużąca..

Całkiem niezła książka fantastyczna. Najlepsza wtedy gdy autor opisuje poszczególne strefy, zamieszkane przez ludzi o jednakowych temperamentach, tu kilka razy naprawdę imponuje i zaskakuje wnioskami, słabsza w warstwie fabularnej. Przeszkadzał mi wydumany język, górnolotne metafory ale znajduję dla nich pewne uzasadnienie w sangwinicznej nieokreśloności charakteru głównego bohatera.
Ogólnie chwilami coś w tej książce przypominało mi Inne Pieśni Dukaja i to jest komplement bo Dukaja uwielbiam, ale niestety kojarzyła mi się też z nielubianym Whartonem.

Podział narodu ze względu na usposobienie, po to aby ratować się przed codziennością (czytaj: konfliktami, przestępczością, itede). Pomysł niesamowity - świat sangwiników, melancholików, choleryków i flegmatyków. I do tego garstka ludzi, która nie pasuje nigdzie. Książka wciąga, pokazuje, że takie podziały nigdy się nie sprawdzają. Tyle tylko, że kończy się ... nie wiem jak to ująć - chyba zbyt nagle, bez uzasadnienia w reszcie fabuły. Gdyby nie to - moja ocena pewnie byłaby na poziomie bdb, lub nawet rewelacyjna.

Co nie zmienia faktu, że obserwacja przemiany głównego bohatera ( lub jak kto woli: podmiotu lirycznego ;) ) jest warta przeżycia tego samodzielnie - w świecie podzielonego królestwa.

Do ok. 150 strony wiało nudą - potem się trochę rozkręciło aż końcówka zaskoczyła (jak nie dokończona powieść). Taka sobie.

Czytałam z zapartym tchem. Nieco mnie końcówka rozczarowała, chociaż powieść sama w sobie była wciągająca i dająca dużo do przymyśliwania.

• Literatura angielska
  • 3. Hmm...