Cud w Esfahanie

Wydawnictwo: W.A.B.
83-88221-73-6
Pistacia

Dalszy ciąg Rzeczy nienasyconych rozgrywa się w Persji, Palestynie, Egipcie i Szkocji. Kiedy bohater wydostaje się z Kazachstanu po latach zesłania, jego matka już nie żyje, jest jednak nieustannie obecna jako mityczny symbol kobiecości. Również w tej książce kolejne przeżycia chłopca układają się w liryczną opowieść o erotycznym wtajemniczeniu. Jego dalsze inicjacje ukazują nienasycony żywioł Erosa, a hymnem o nim jest cała książka – podniosła w rytmie, sugestywna w swoim realizmie i baśniowa zarazem.

[opis wydawcy]

| 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Niesamowita lektura. Łącząca rzeczywistość z wątkami baśniowymi.

kosterz | 2013-06-14

Genialnie wplecione motywy baśniowe w swego rodzaju reportaż z podróży. Narracja zbudowana jest w specyficznie interpunkcyjny sposób, który charakterystyczny jest dla relacjonowania wydarzeń przez dziecko - często nie do końca spójny, skaczący po skojarzeniach, nie zawsze chronologiczny. Wszystko to tworzy realistyczną powieść, której obrazy stają nam przed oczami.

W głównym bohaterze, 11letnim Andrzejku kwitnie seksualność, o której autor pisze w bardzo niekonwencjonalny sposób. Mimo to, że wszystko podane jest ze smakiem, miałem pewien problem z odczytywaniem zapisów zbliżeń homoseksualnych. Subiektywnie - motyw dwupłciowości, pomysł na tworzenie mentalnej Hermafrodyty jest dla mnie zbyt ciężki do przetrawienia. Tylko dlatego daję 8 gwiazdek.

Anteros | 2012-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Genialna książka, czegoś takiego nie było jewszcze w polskiej literaturze. Mam na myśli stosunek do erotyki. Język tej książki działa na wyobraźnie i zmysły, choć pozbawiony jest cienia wulgarności. Najbardziej niesamowite jest to,że tej rewolucji dokonał człowiek już bardzo zaawansowany wiekowo.

mandżuria | 2016-09-29
Lukrecjaborgia | 2015-10-11