Autor przychodzi wieczorem

Antologia opowiadania
literatura piękna
978-83-7747-643-7
Antologia opowiadania

Jak to przy antologiach – bywa różnie – raz rewelacyjnie, raz tak sobie… Zaletą takich wydawnictw są krótkie zamknięte formy, więc można sobie dawkować w wolnych chwilach. Najlepsze momenty to „sprawdzeni” autorzy: Mariusz Czubaj, Joanna Bator, Marek Krajewski (tutaj trochę nietypowa forma – to nie jest opowiadanie).

No właśnie dokładnie przeciętna. Po takiej plejadzie autorów oczekiwałam czegoś więcej - z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że powinno trafić się choć jedno naprawdę świetne opowiadanie. Niestety to zapomnienia...

Większość opowiadań ciekawa. Choć znalazły się wśród nich i takie, których nie zdołałam przeczytać, bo były zbyt nudne lub nadęte.

Sięgnęłam po książkę z myślą o Miłoszewskim, ale dzięki tej antologii poznałam wielu innych autorów, których wcześniej nie czytałam. Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, jednak do kilku autorów z pewnością wrócę.

Niestety, bardzo słaby zbiór. Jedynie Czubaj i Miłoszewski mnie zainteresowali, reszta okropnie znudziła.

Punkt wyjścia bardzo ciekawy: autorzy piszą opowiadania o pisarzach/pisaniu/ksiązkach/czytelnikach. Praktycznie każdy z autorów podszedł do tematu inaczej. Kilka krótkich form na pewno się tu wyróżnia (Miłoszewski, Cegielski, Kofta), ale jako całość jest to raczej zbiór, o którym szybko zapomnę. Czyta się łatwo i tak samo łatwo przechodzi do następnej czekającej w kolejce...

Przyjemne, ale czegoś mi brakowało.

Nie urzekło mnie, sorry:)

Teksty całkiem dobre przeplatają się ze słabymi w negatywnych proporcjach. Niektóre z nich kończą się bez większej puenty, a wręcz bez sensu. Całość średnia i jak dla mnie to już lepiej poszukać jakiejś alternatywy.

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa, jedne są lepsze, inne gorsze. Z jednej strony- ciekawe podejście do 20-lecia istnienia wydawnictwa, jednak mam wrażenie, iż większość autorów potraktowała temat "czytelnik, autor, książka" bardzo dosłownie i przez to, czytając kilka opowiadań tuż po sobie, można się zwyczajnie znudzić. Dla mnie najciekawszą częścią było opowiadanie Marcina...

Dyskusje

• Kryminały
  • Kat.: Krótka forma
  • 2013
  • Joanna Fabicka
  • W naszej bibliotece

Dodaj cytat z książki Autor przychodzi wieczorem