Rzeczy nienasycone

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura piękna
Mateusz

Pierwsza część trylogii opartej na wspomnieniach Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Anezka | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Taki trochę gender. Trochę baśni, trochę zabobonów, trochę pogaństwa i słowiaństwa, a książka nawet fajna. Tylko ten język, niby podobny, ale pokusiła bym się na tłumaczenie.

Tania | 2014-05-21

Pierwsza i zdecydowanie najlepsza część trylogii. Zaskakująca i odważna. Polecam szukającym pozytywnych zaskoczeń literackich. Mocny język powieści, czasami bywa bardzo poetycki. To książka zapadająca głęboko, zmuszająca do refleksji i wymiany spostrzeżeń, których po jej lekturze jest aż nadto: czy dzieciństwo i młodość większości z nas bfituje w doznania erotyczno-sensualne? Jak kształtują nas tragiczne przeżycia, utrata bliskich? Czy dojrzewająca seksualność może pomóc przeżyć traumę ?

Lęk przed samotnością i niezwykła umiejętność adaptacji do zmieniającego się otoczenia, to główne cechy natury głównego bohatera, o którym wiemy, że jest alter ego autora. Autora, nominowanego za tę książkę do Nagrody Nike.

Uwiodła mnie.

| 2014-10-31
Przeczytana: 31 października 2014

"Rzeczy nienasycone" to historia chłopca - Andrzejka- zesłanego wraz z matką i bratem w głąb Rosji. Ale przede wszystkim jest to książka o dorastaniu i na szczególną uwagę zasługują opisy pierwszych kontaktów seksualnych - bez wulgaryzmów tak dzisiaj popularnych.

Czarna | 2016-07-28
Przeczytana: 22 lipca 2016

Do kupienia tej książki skłoniła mnie zarówno interesująca, w pewien sposób tajemnicza, okładka, jak i opis. Pomyślałam sobie, że niewiele jest dobrych pozycji których wątek fabularny dotyka aseksualności lub zaburzeń płci.
Cóż. Jest ich niewiele i nie jestem pewna, czy mogę powiedzieć, że "Rzeczy nienasycone" należą do jednej z nich. Moim zdaniem jest to albo powieść o nimfomanii, albo po prostu czasy, które opisuje autor, były tak bardzo przesycone rozrzutnością. W pewnym momencie zgubiłam się pomiędzy dziewczynkami i kobietami, z którymi Andrzej uprawiał stosunek. Jedna za drugą, każda z nich z "tłustym dupskiem" i "wielkimi cycami".
Książka ta dostałaby ode mnie etykietkę "przeciętna", ale styl Czcibora-Piotrowskiego zasługuje na dodatkową gwiazdkę.

Anteros | 2012-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Genialna książka, czegoś takiego nie było jewszcze w polskiej literaturze. Mam na myśli stosunek do erotyki. Język tej książki działa na wyobraźnie i zmysły, choć pozbawiony jest cienia wulgarności. Najbardziej niesamowite jest to,że tej rewolucji dokonał człowiek już bardzo zaawansowany wiekowo.

mila1982 | 2017-09-09
Przeczytana: 04 września 2017

Ta ksiązką, chociaż dziwna i szokująca zasługuje na miano wybitnej. Dlczego? Bo jeszcze nikt nie nadał szalejącej seksualności takiego poetyckiego wyrazu. Chociaż wielce nie cierpię poezji, tutaj to nabiera innego wymiaru. Płciowość, seksualność i zmysłowość wylewa się prawie z każdego słowa! Bez względu na to czy chodzi o nieobrzezanego fallusa, czesanie włosów czy kąpiel w rzece- wszystko to jest cielesne i ludzkie. Uważam, że ta książka spokojnie mogłaby zostać wcielona do kanonu lektur. Pewnie nie za czasów tego pruderyjnego rządu (huehue), ale może kiedys?? Jeśli seksualność wyrzucimy z ogólnej dyskusji to nie znaczy, że ona zniknie w ogóle. W sumie uważam, że Drzejek był ciut za młody ( z moich obliczeń wyszło, że za czasów zesłania miał jakies 8-9 lat) na to wszystko i matka, choć inteligentka, za mało interesowała się jego dojrzałością seksualna, to sama wychowuję swoją corkę w myśl może nie rozpasania seksualnego, ale na pewno świadomości własnego ciała. Chcę, żeby...

isamona | 2015-08-23

Nie potrafię ocenić tej książki, styl i język jest niewątpliwie dobry, ale już fabuła niekoniecznie, a to dlatego, że chyba nie każdy potrafi czytać o erotycznej stronie dojrzewania chłopca 9letniego, i jego fascynacją fizyczności własnej matki, czasami miałam ochotę odłożyć książkę, przestać ją czytać, nie mogłam przebrnąć przez opisy scen, doświadczeń erotycznych, jakie przeżywa chłopiec, który jednak w moim mniemaniu jest jeszcze małym dzieckiem. Czytając czułam głównie niesmak, z drugiej strony, jeżeli książka wyzwala w czytelniku silne emocje, (nawet jeżeli są to emocje negatywne), to jednak nie może być ona zła, czy nawet przeciętna.

Aneta Ruda | 2015-05-22
Przeczytana: 22 maja 2015

Opowieść małego chłopca, który na zesłaniu przeżywa liczne erotyczne przygody. Piękna opowieść o fascynacji drugim człowiekiem. Baśń, która dzieje się mimo wojny.

Oliwia | 2016-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Spojrzenie oczami chłopca na wojnę i relacje z kobietami. Świeżości dodaje odczucie Andrzeja, że jest dziewczynką. Myślę, iż jest to spowodowane pragnieniem matki z posiadania córki oraz dość kobiecymi kształtami głównego bohatera. Dobrze opisany przebieg wydarzeń, choć czasem historia bywała nudnawa. Świetnie wyrażone fizyczne doznania bohaterów. Jedyne co bardzo przeszkadzało to dialogi w obcym języku.

kasiarzyna | 2018-02-06

taaaaakie rzeczy w polskiej literaturze?;)
a pomijając pikantności, to:
piękna mądra książka o trudnym dorastaniu