Podręcznik do ludzi

Wydawnictwo: W.A.B.

Czwarta w dorobku autorki książka. Rządzi nią ironia, która, jak sama Manuela Gretkowska mówi, pozwala oddzielić rozsądek od paranoi, odległość między podmiotem a przedmiotem. Zmyślenie przeplata się tutaj z prawdą, pojawiają się postacie Marata, Charlotty Cordey, Jana Potockiego. Narrację przerywają eseje o kulturze, historii, sztuce i filozofii.Autorka nie jest ani tak obrazoburcza, ani poważna, albo jakby chcieli polscy krytycy. Ośmiesza pseudonaukowe pozy, sprowadza utarte prawdy do granic absurdu, aby pokazać złudzenia, w jakich żyjemy.Wiosną 2000 roku ukazał się węgierski przekład powieści.

_fantasquemagorie_ | 2016-04-02
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Szczerze mówiąc, mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony cenię twórczość Gretkowskiej, z drugiej, po przeczytaniu kilku mało pochlebnych opinii, podchodziłem do "Podręcznika..." jak pies do jeża. Skoro jednak znalazł się w zasięgu wzroku postanowiłem zrobić odskocznię od zgłębianych przeze mnie ostatnio opasłych tomiszczy polityczno-społecznych i dać mu szansę, ot choćby żeby mieć go z głowy.

Początek był miłym zaskoczeniem. Lektura połechtała mój sentyment do podróży, bezcelowej włóczęgi, prowadzenia rozmów o wszystkim i o niczym z przypadkowo napotkanymi ludźmi. Dalej jednak wątki zaczęły się mieszać, chlupotać, kisić, fermentować a z gara wyzionął obezwładniający fetor.

Do jednego kotła wrzuceni są Marat, Charlotta Corday, Pieta, Munch, Durer, Rembrandt, wykopaliska pod Disneylandem, Frankenstein, Kordian, Maria Magdalena, Gombrowicz, Marylin Monroe, Matka Boska, kreolski ksiądz, Jan Potocki oraz Paryż, Mediolan, Toskania i Prowansja. To wszystko zostało upichcone w...

Wojciech Gołębiewski | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Do tej pory opiniowałem 3 książki Gretkowskiej /proszę zwrócić uwagę na daty /: jej nieudany debiut „My zdies’ emigranty” /1991/ oraz udane „Silikon” /2000/ i „Polkę” /2001/ Niestety, ta czwarta, obecnie recenzowana, z 1996 r., jest poziomem bliższa debiutowi. Autorka stara się błyskać inteligencją, lecz robi to jak typowy nuworysz. Rzuca błyskotkami intelektualnymi w ilości wystarczającej do inspiracji wielu dzieł naukowych. Chęć zaimponowania mija się ze zdolnością percepcji czytelnika, tym bardziej, że lektura w atmosferze wulgarności i obsceniczności, jaką nam funduje autorka, nie sprzyja rozważaniu filozoficznemu tych błyskotek, nawet jesli są trafne badż zastanawiające. Do tego wybór niechlujnych rysunków, poza paroma wyjątkami , nie śmieszy mnie. Jestem pewien, że gdyby Gretkowska obecnie przeredagowała swoją książkę, otrzymalibyśmy ciekawą pozycję. Reasumując, ...

Bogdan | 2014-01-11
Przeczytana: 1996 rok

„Podręcznik do ludzi” jest czwartą książką Manueli Gretkowskiej, wydaną w 1996 roku, kiedy to zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy jej prozy zdążyli już solidnie okopać się na zajmowanych pozycjach. Nie sądzę, aby taki stan rzeczy autorce „Podręcznika” szczególnie przeszkadzał – zarówno wtedy, jak i obecnie. Już na początku lektury zostaje zaserwowana czytelnikowi niespodzianka w postaci kilkudziesięciu rysunków. Wynika z nich, że wszechstronnie uzdolniona scenarzystka „Szamanki” bardzo poważnie potraktowała swoją rolę dyżurnej skandalistki. Niestety, groteskowo – turpistyczny erotyzm tych rysunków i ich cokolwiek koszarowy humor, choć potwierdzają reputację autorki, to jednak w takiej dawce są dość nużące.

Ale rysunki to tylko przedsmak dania głównego, które okazuje się równie przewidywalne w ogólnym zarysie, co zaskakujące w szczegółach. Początkowo narracja jest raczej zdyscyplinowana, realistyczna, a pojawiający się motyw dziewczęcej bohaterki i jej niezbyt szczęśliwego...

Mavericus | 2010-11-19
Przeczytana: 06 sierpnia 2010

Litera ma duszę, gdy się ją wymawia i ciało, gdy się ją zapisuje( Gretkowska, Podręcznik dla ludzi) Informacja dla tych co nie czytali.
Dla tych co interesują się pisarstwem Gretkowskiej nie trzeba zachwalać, że ma cięty i giętki język, cenne ironiczne riposty i nie zna litości dla ludzkiej głupoty. Co jest pocieszające, że sporo facetów poznało się na jej literaturze, to znak, że są jeszcze myślący faceci używający szarych komórek.

Ilonar | 2015-02-24
Przeczytana: 2015 rok

Do mnie tego typu książki w ogóle nie przemawiają. Byłam zniesmaczona już po pierwszych stronach. Męczyłam się czytając to coś, nie widziałam sensu kontynuować czytania.

agata | 2015-05-10
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 maja 2015

Dużo wiedzy humanistycznej(kultura, religia), połączona z dość oryginalną formą graficzną.
Niestety, całość dla mnie niespójna i momentami nielogiczna. Skakanie z tematu na temat.
To moja pierwsza książka Gretkowskiej, więc zapewne dam autorce szansę kolejny raz.

lady_of_theflowers | 2012-06-01
Przeczytana: czerwiec 2012

trochę cytatów do zapamiętania. fragmenty ciekawe przeplatają się z tymi, które czyta się tylko po to, by przejść dalej w nadziei na powrót ciekawszego wątku.

Justyna | 2011-02-12
Przeczytana: 16 grudnia 2009

Jak dla mnie książka taka sobie. Specyficzna twórczość Gretkowskiej nie bardzo do mnie przemawia.

Avicularia | 2016-01-19

Książka, dla ludzi ,,o mocnych nerwach" ;) Wszystkim innym polecam czytać pod opieką dorosłych.

bzita | 2013-09-13
Przeczytana: 2009 rok