Piękne lata trzydzieste

2008-01-01
historia Polski lata trzydzieste

Ciekawa książka warto przeczytać

Ciekawa książka warto przeczytać

Książka dekonstruuje mit o wspaniałej II RP i nieskazitelnym Piłsudskim. Bowiem po przewrocie majowym Marszałek konsekwentnie i brutalnie niszczył demokrację w Polsce, fizycznie prześladował opozycję, spacyfikował parlament i sądy. Apogeum tego procesu było osadzenie przywódców opozycji w twierdzy brzeskiej i obóz w Berezie Kartuskiej. Analogie ze współczesnością narzucają się same.

W swojej książce profesor Garlicki, autor wielu książek o najnowszej historii Polski, rewiduje popularne u nas mity o wspaniałej II RP i nieskazitelnym bohaterze Piłsudskim. Rzecz jest bowiem dokładną kroniką systematycznego niszczenia przez Marszałka demokracji, począwszy od przewrotu majowego. Piłsudski stopniowo przejmował pełnię władzy, zaczął od wykonawczej w 1926r., od 1930r. w pełni kontrolował sejm i zdobył władzę ustawodawczą, nieco dłużej trwało podporządkowanie sądów, ale „w ostatnich latach istnienia II RP środowisko sędziowskie było już spacyfikowane”.

Rzecz jest niepokojąco aktualna, bo to co się dzieje teraz w naszym kraju bardzo przypomina poczynania Marszałka. Garlicki pisze „Polska szła w złym kierunku ograniczania demokracji przy zachowywaniu jej pozorów, akceptowania w polityce brutalności i języka nienawiści, rządów elity pozbawionych kontroli społecznej.” Jakże aktualne słowa...

Rozpoczął Piłsudski swą kampanię od brutalnych ataków na sejm, mówił m.in. „w każdym urzędzie pana posła należy usuwać za drzwi: jeśli zaś przy tym coś im dołożą – to także nie szkodzi.” Potem, w lecie 1930r., aresztowano i bez sądu umieszczono w twierdzy brzeskiej przywódców opozycji; poddawani tam byli najróżniejszym szykanom. Brutalnie odpowiadano na protesty w tej sprawie: gdy profesura uniwersytecka opublikowała list protestacyjny, odpowiedzią rządu była nowa „ustawa o szkołach wyższych, drastycznie ograniczająca ich autonomię, oraz polityka awansowa sekująca sygnatariuszy protestów brzeskich.” Brześć zrobiła fatalne wrażenie w Europie, bo w 1930r. nie znano jeszcze sowieckich łagrów i nazistowskich obozów koncentracyjnych, więc „Brześć był czymś nowym i przerażającym. Złamane zostały bowiem podstawowe normy państwa demokratycznego.”A po Brześciu były wybory do parlamentu, w której władze na szeroką skalę utrudniały kampanię wyborczą opozycji i zastraszały jej działaczy. Oczywiście obóz Piłsudskiego wygrał.

A potem była jeszcze Bereza Kartuska, de facto obóz koncentracyjny, który „miała tylko jeden cel – złamać psychicznie osadzonych, tak aby już nigdy nie sprzeciwiały się władzom państwowym”, nic więc dziwnego, że bicie tam było codziennością. Obóz w Berezie istniał do września 1939r.

Oczywiście w II Rzeczypospolitej istniały też osiągnięcia, o których wspomina Garlicki: zbudowano Gdynię, stworzono COP, dokonano wielu innych wspaniałych rzeczy, ale trzeba też pamiętać o złych rzeczach, a takimi były z pewnością brutalne niszczenie demokracji i dławienie społeczeństwa obywatelskiego.

Pytałem się znajomych historyków o motywy działania Piłsudskiego, mówili, że opozycja była kiepska, że w Europie szalał kryzys ekonomiczny i polityczny, ale to są bardzo słabe usprawiedliwienia dla brutalnego wprowadzania władzy autorytarnej.

Książka jest nierówna, czasami szwankuje chronologia, poza tym rozdziały o pojedynkach czy o życiu prywatnym Piłsudskiego wyglądają na sztucznie doczepione, mogłoby ich nie być bez żadnej szkody dla książki. Niemniej to ważna rzecz o historii II RP.

Doskonale napisana. Przeczytana w roku 2016 uspokaja. W Polsce nie dzieje się nic nowego. Jak rządzili kretyni, tak dalej rządzą.

Książka Garlickiego stanowi dobre uzupełnienie dla cyklu książek Sławomira Kopra o latach 20-tych i 30-tych. Czytana bez znajomości kontekstu historyczno-politycznego - będzie męczyć. Jeżeli poszukujesz książki historycznej opisującej społeczne i polityczne realia życia w okresie II RP, a nie słyszałaś o Berezie Kartuskiej, ta książka nie jest dla Ciebie. Zgłębianie realiów życia społeczno-politycznego międzywojnia lepiej zacząć od książek Sławomira Kopra.

"Gorace lata trzydzieste" to osiem szkicow poswieconych waznym i ciekawym wydarzeniom z lat 1934-1939.O ironio-druga dekada niepodleglej rzeczpospolitej wcale nie byla pieknym okresem.Cieniem na ten okres kladzie sie Bereza Kartuska.Gdzie trafily osoby uznane za wrogowpanstwa,poczawszy od dzialaczy narodowo-radykalnych,konczac na agentach bolszewickich.Cecha Berezy bylo to ze trafiano tamnie z wyroku sadua,jedynie na podstawie widzimisie Marszalka Pilsudskiego.Gdy ten umiera w 1935 roku,rozpoczela sie bezpardonowa walka o wladze.Czy istnialpolski faszyzm?Czy jesienia 1937 roku Polsce grozil zamach stanu?O tym wszystkim preczytacie na kartach "Goracych lat trzydziestych".Zbior zamykaja trzy teksty poswieconej polskiej dyplomacji w latach 1938-1939.Byla ona niezwykla.Chyba nigdy wczesniej w swych dziejach Polska nie byla tak agresywna wobec swoich sasiadow.Awszystko po to,by po kilkunastu miesiacach pasc ofiara napasci ze strony hitlerowskich Niemiec.Jednak warto pamietac o tym co ,napawa nas duma i to co przypominamy z zawstydzeniem.Nieprawda jest na pewno,ze kleska wrzesniowa byla nieuchronna.Jak powiedzial niegdys stanislaw Jerzy Lec,historia to zbior faktow,ktore nie musialy zajsc.Jezeli chcemy budowac przyszlosc naszego kraju,musimy pamietac jakie bledy popelnili nasi przodkowie.

• Międzywojnie
  • Historia (wiek XX)
  • Biblioteka Piaseczno
  • Polska i Polacy przed wojną

Dodaj cytat z książki Piękne lata trzydzieste