rozwińzwiń

Piękne lata trzydzieste

Okładka książki Piękne lata trzydzieste Andrzej Garlicki
Okładka książki Piękne lata trzydzieste
Andrzej Garlicki Wydawnictwo: Prószyński i S-ka powieść historyczna
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374697255
Tagi:
historia Polski lata trzydzieste
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
44 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
269
265

Na półkach:

Ciekawa książka warto przeczytać

Ciekawa książka warto przeczytać

Pokaż mimo to

avatar
1839
1495

Na półkach: , , ,

Książka dekonstruuje mit o wspaniałej II RP i nieskazitelnym Piłsudskim. Bowiem po przewrocie majowym Marszałek konsekwentnie i brutalnie niszczył demokrację w Polsce, fizycznie prześladował opozycję, spacyfikował parlament i sądy. Apogeum tego procesu było osadzenie przywódców opozycji w twierdzy brzeskiej i obóz w Berezie Kartuskiej. Analogie ze współczesnością narzucają się same.

W swojej książce profesor Garlicki, autor wielu książek o najnowszej historii Polski, rewiduje popularne u nas mity o wspaniałej II RP i nieskazitelnym bohaterze Piłsudskim. Rzecz jest bowiem dokładną kroniką systematycznego niszczenia przez Marszałka demokracji, począwszy od przewrotu majowego. Piłsudski stopniowo przejmował pełnię władzy, zaczął od wykonawczej w 1926r., od 1930r. w pełni kontrolował sejm i zdobył władzę ustawodawczą, nieco dłużej trwało podporządkowanie sądów, ale „w ostatnich latach istnienia II RP środowisko sędziowskie było już spacyfikowane”.

Rzecz jest niepokojąco aktualna, bo to co się dzieje teraz w naszym kraju bardzo przypomina poczynania Marszałka. Garlicki pisze „Polska szła w złym kierunku ograniczania demokracji przy zachowywaniu jej pozorów, akceptowania w polityce brutalności i języka nienawiści, rządów elity pozbawionych kontroli społecznej.” Jakże aktualne słowa...

Rozpoczął Piłsudski swą kampanię od brutalnych ataków na sejm, mówił m.in. „w każdym urzędzie pana posła należy usuwać za drzwi: jeśli zaś przy tym coś im dołożą – to także nie szkodzi.” Potem, w lecie 1930r., aresztowano i bez sądu umieszczono w twierdzy brzeskiej przywódców opozycji; poddawani tam byli najróżniejszym szykanom. Brutalnie odpowiadano na protesty w tej sprawie: gdy profesura uniwersytecka opublikowała list protestacyjny, odpowiedzią rządu była nowa „ustawa o szkołach wyższych, drastycznie ograniczająca ich autonomię, oraz polityka awansowa sekująca sygnatariuszy protestów brzeskich.” Brześć zrobiła fatalne wrażenie w Europie, bo w 1930r. nie znano jeszcze sowieckich łagrów i nazistowskich obozów koncentracyjnych, więc „Brześć był czymś nowym i przerażającym. Złamane zostały bowiem podstawowe normy państwa demokratycznego.”A po Brześciu były wybory do parlamentu, w której władze na szeroką skalę utrudniały kampanię wyborczą opozycji i zastraszały jej działaczy. Oczywiście obóz Piłsudskiego wygrał.

A potem była jeszcze Bereza Kartuska, de facto obóz koncentracyjny, który „miała tylko jeden cel – złamać psychicznie osadzonych, tak aby już nigdy nie sprzeciwiały się władzom państwowym”, nic więc dziwnego, że bicie tam było codziennością. Obóz w Berezie istniał do września 1939r.

Oczywiście w II Rzeczypospolitej istniały też osiągnięcia, o których wspomina Garlicki: zbudowano Gdynię, stworzono COP, dokonano wielu innych wspaniałych rzeczy, ale trzeba też pamiętać o złych rzeczach, a takimi były z pewnością brutalne niszczenie demokracji i dławienie społeczeństwa obywatelskiego.

Pytałem się znajomych historyków o motywy działania Piłsudskiego, mówili, że opozycja była kiepska, że w Europie szalał kryzys ekonomiczny i polityczny, ale to są bardzo słabe usprawiedliwienia dla brutalnego wprowadzania władzy autorytarnej.

Książka jest nierówna, czasami szwankuje chronologia, poza tym rozdziały o pojedynkach czy o życiu prywatnym Piłsudskiego wyglądają na sztucznie doczepione, mogłoby ich nie być bez żadnej szkody dla książki. Niemniej to ważna rzecz o historii II RP.

Książka dekonstruuje mit o wspaniałej II RP i nieskazitelnym Piłsudskim. Bowiem po przewrocie majowym Marszałek konsekwentnie i brutalnie niszczył demokrację w Polsce, fizycznie prześladował opozycję, spacyfikował parlament i sądy. Apogeum tego procesu było osadzenie przywódców opozycji w twierdzy brzeskiej i obóz w Berezie Kartuskiej. Analogie ze współczesnością narzucają...

więcej Pokaż mimo to

avatar
248
37

Na półkach: ,

Doskonale napisana. Przeczytana w roku 2016 uspokaja. W Polsce nie dzieje się nic nowego. Jak rządzili kretyni, tak dalej rządzą.

Doskonale napisana. Przeczytana w roku 2016 uspokaja. W Polsce nie dzieje się nic nowego. Jak rządzili kretyni, tak dalej rządzą.

Pokaż mimo to

avatar
242
2

Na półkach: , , ,

Książka Garlickiego stanowi dobre uzupełnienie dla cyklu książek Sławomira Kopra o latach 20-tych i 30-tych. Czytana bez znajomości kontekstu historyczno-politycznego - będzie męczyć. Jeżeli poszukujesz książki historycznej opisującej społeczne i polityczne realia życia w okresie II RP, a nie słyszałaś o Berezie Kartuskiej, ta książka nie jest dla Ciebie. Zgłębianie realiów życia społeczno-politycznego międzywojnia lepiej zacząć od książek Sławomira Kopra.

Książka Garlickiego stanowi dobre uzupełnienie dla cyklu książek Sławomira Kopra o latach 20-tych i 30-tych. Czytana bez znajomości kontekstu historyczno-politycznego - będzie męczyć. Jeżeli poszukujesz książki historycznej opisującej społeczne i polityczne realia życia w okresie II RP, a nie słyszałaś o Berezie Kartuskiej, ta książka nie jest dla Ciebie. Zgłębianie realiów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
893
123

Na półkach: ,

"Gorace lata trzydzieste" to osiem szkicow poswieconych waznym i ciekawym wydarzeniom z lat 1934-1939.O ironio-druga dekada niepodleglej rzeczpospolitej wcale nie byla pieknym okresem.Cieniem na ten okres kladzie sie Bereza Kartuska.Gdzie trafily osoby uznane za wrogowpanstwa,poczawszy od dzialaczy narodowo-radykalnych,konczac na agentach bolszewickich.Cecha Berezy bylo to ze trafiano tamnie z wyroku sadua,jedynie na podstawie widzimisie Marszalka Pilsudskiego.Gdy ten umiera w 1935 roku,rozpoczela sie bezpardonowa walka o wladze.Czy istnialpolski faszyzm?Czy jesienia 1937 roku Polsce grozil zamach stanu?O tym wszystkim preczytacie na kartach "Goracych lat trzydziestych".Zbior zamykaja trzy teksty poswieconej polskiej dyplomacji w latach 1938-1939.Byla ona niezwykla.Chyba nigdy wczesniej w swych dziejach Polska nie byla tak agresywna wobec swoich sasiadow.Awszystko po to,by po kilkunastu miesiacach pasc ofiara napasci ze strony hitlerowskich Niemiec.Jednak warto pamietac o tym co ,napawa nas duma i to co przypominamy z zawstydzeniem.Nieprawda jest na pewno,ze kleska wrzesniowa byla nieuchronna.Jak powiedzial niegdys stanislaw Jerzy Lec,historia to zbior faktow,ktore nie musialy zajsc.Jezeli chcemy budowac przyszlosc naszego kraju,musimy pamietac jakie bledy popelnili nasi przodkowie.

"Gorace lata trzydzieste" to osiem szkicow poswieconych waznym i ciekawym wydarzeniom z lat 1934-1939.O ironio-druga dekada niepodleglej rzeczpospolitej wcale nie byla pieknym okresem.Cieniem na ten okres kladzie sie Bereza Kartuska.Gdzie trafily osoby uznane za wrogowpanstwa,poczawszy od dzialaczy narodowo-radykalnych,konczac na agentach bolszewickich.Cecha Berezy bylo to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    62
  • Przeczytane
    56
  • Posiadam
    21
  • Teraz czytam
    6
  • Historia
    6
  • Chcę w prezencie
    2
  • Międzywojnie
    2
  • Historia (wiek XX)
    1
  • Biblioteka Piaseczno
    1
  • Polska i Polacy przed wojną
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Piękne lata trzydzieste


Podobne książki

Przeczytaj także