Breslau 1945. Wspomnienia z oblężonego miasta

Breslau 1945. Erlebnisse in der eingeschlossenen Stadt
978-83-60544-63-1
breslau, IIWŚ, wrocław, 1945, festung, twierdza
fck

Ernst Hornig (1894–1976), w latach 1928–1946 był pastorem w kościele św. Barbary we Wrocławiu. Wraz ze swymi wiernymi był obserwatorem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń Festung Breslau. Uczestnikiem znaczącym i dobrze zorientowanym w sytuacji, bowiem w roku 1945 Ernst Hornig był zwierzchnikiem Ewangelickiego Kościoła Unijnego. Jako taki uczestniczył w delagacji katolickiego i protestanckiego duchowieństwa, która – wobec beznadziejnej sytuacji militarnej – zażądała od komendanta twierdzy kapitulacji. To właśnie Ernst Hornig w imieniu delegatów przedstawił komendantowi opinię, że w obecnej sytuacji militarnej dalsza obrona miasta wydaje się nieodpowiedzialna. Jako oficer z okresu I wojny światowej wykazał nierealność przedstawionego przez gen. Niehoffa projektu przerwania oblężenia. Odwołał się też do sumienia komendanta i jego odpowiedzialności za losy miasta i jego obrońców wobec Boga.

allison | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

"Breslau 1945" to wspomnienia odtworzone przez autora z własnej pamięci (jego zapiski odebrał mu sowiecki sołdat) oraz z pamiętników i dzienników mieszkańców miasta.
Na pewno jest to cenny dokument, gdyż pokazuje codzienne życie w jednym z najważniejszych miast Trzeciej Rzeszy pod koniec wojny, gdy było już wiadomo, że klęska Niemiec jest nieuchronna. Szczególnie dramatyczne stają się zimowe miesiące, gdy cywile w popłochu opuszczają Breslau, oraz trzymiesięczne oblężenie, podczas którego miasto jest systematycznie niszczone i przez Armię Czerwoną, i przez wycofujące się oddziały niemieckie.

Przejmujący jest dramat ludzi zamkniętych w bombardowanym Breslau, zwłaszcza kobiet, dzieci i ludzi starych, niedołężnych. Autor przywołuje wiele własnych wspomnień oraz obrazów zapamiętanych przez inne osoby.
Szczegółowo opisuje też militarne potyczki, krwawe bitwy, politykę prowadzoną przez dowódców twierdzy i udział w niej duchownych oraz ostateczną kapitulację. Analizuje również sens...

MaciekWroc | 2016-03-29
Przeczytana: 27 marca 2016

Książka Horniga to moja trzecia książką o oblężeniu Wrocławia w 1945 r., po Kronikach[…] ks. Peikerta i dwóch pozycjach Hugo Hartunga. „Wspomnienia z oblężonego miasta” uzupełniły moją wiedzę o obszary, o których, z racji położenia geograficznego i stacjonowania (Peikert – południe i Hartung – zachód) mniej było u obu wspomnianych autorów. Ernst Hornig był pastorem ewangelickim, stąd sporo w jego książce znajdziemy opisów trudności i „nadludzkiego w wysiłku” w niesieniu posługi i opieki nad członkami Kościoła i ludności Twierdzy, ale to również próba ukazania heroizmu duchownych i świeckich członków wspólnoty w czasie oblężenia Wrocławia przez Armię Radziecką.
Dla mnie, jako żywo zainteresowanego historią tamtego okresu mojego miasta czytelnika była to kopalnia ciekawostek i próba odtworzenia w wyobraźni tamtych strasznych dni. Jednakże szczególnie trudno czytało mi się fragmenty dotyczące bezsensownego niszczenia całych ulic i kwartałów Miasta przez cofający się w kierunku Starego...

martinedge | 2015-08-16
Klaudia | 2014-10-12