Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski. Polityk czy lew salonowy?

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-12037-2
Łukasz Kuć

Bolesław Wieniawa Długoszowski - plastyk, literat, aktor, dziennikarz, lekarz, polityk a przede wszystkim żołnierz. Sam mawiał o sobie, że jest pierwszym ułanem Rzeczpospolitej. O nim Warszawiacy mawiali - człowiek o złotym sercu. Postać, o której opowiedziano setki anegdot. To nic, że większość z nich nie pokrywała się z prawdą, ważne było to, że wszystkie były prawdopodobne. Przez wiele lat uważany za dziecko szczęścia. Na pierwszy rzut oka widać było jego szlachetne pochodzenie i tradycje wieków. Przystojny i szarmancki, wspaniały kompan i bożyszcze Polek. Osobisty doradca Józefa Piłsudskiego, uczestnik wielu misji dyplomatycznych. Karta jednak odwróciła się w pewnym momencie jego życia. Pierwszy ułan stał się ostatnim, który jak spadająca gwiazda oświetlił jasno dzieje najbardziej barwnej formacji wojskowej naszego kraju - ułanów.

źródło opisu: opis wydawcy

lupus1981 | 2018-09-26
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Generał Wieniawa Długoszowski to postać, która obrosła legendą już za życia. Niesamowity człowiek wielu talentów,poeta, malarz, patriota, szpieg, ułan z przysłowiową fantazją. Jednym słowem James Bond II RP. Kobiety go kochały, żołnierze obdarzali szacunkiem i posłuchem. Poświęcił życie dla wolnej Polski. Bohater. Jeśli chodzi o samą książkę to pomimo, że nie jest zbyt obszerna odmalowuje obraz Wieniawy dość barwnie. Jest tu to co najważniejsze. Informacje, które powinien poznać każdy Polak patriota, bo Wieniawa jest wart tego aby czcić jego pamięć.

Książka jest ale nie wnosi nic nowego do naszej wiedzy o Wieniawie, jest kilka pozycji na rynku mimo, że starszych to ciekawyszych i bardziej obszernych. Niemniej książkę czyta. sie dobrze i szybko (może dlatego że jest krótka). Można przeczytać.

Kasiek m | 2015-02-17
Przeczytana: 14 lutego 2015

Kacper | 2015-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Przed lekturą tej książki wiedziałem o Długoszowskim w zasadzie tylko tyle, że był człowiekiem Piłsudskiego. Teraz wiem zdecydowanie więcej i po to chyba ta książka została napisana. Powstała dla ludzi, którzy tematu za bardzo nie znają i chcieliby lepiej poznać postać Wieniawy. Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę - polecam.

Scarlett- | 2013-09-25

Interesująca książka która pochłania czytelnika idealna dla wielbicieli generała i zainteresowanych II RP

Tomek | 2012-06-08
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Książka którą czyta się lekko i przyjemnie.