Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski. Polityk czy lew salonowy?

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-12037-2
Łukasz Kuć

Bolesław Wieniawa Długoszowski - plastyk, literat, aktor, dziennikarz, lekarz, polityk a przede wszystkim żołnierz. Sam mawiał o sobie, że jest pierwszym ułanem Rzeczpospolitej. O nim Warszawiacy mawiali - człowiek o złotym sercu. Postać, o której opowiedziano setki anegdot. To nic, że większość z nich nie pokrywała się z prawdą, ważne było to, że wszystkie były prawdopodobne. Przez wiele lat uważany za dziecko szczęścia. Na pierwszy rzut oka widać było jego szlachetne pochodzenie i tradycje wieków. Przystojny i szarmancki, wspaniały kompan i bożyszcze Polek. Osobisty doradca Józefa Piłsudskiego, uczestnik wielu misji dyplomatycznych. Karta jednak odwróciła się w pewnym momencie jego życia. Pierwszy ułan stał się ostatnim, który jak spadająca gwiazda oświetlił jasno dzieje najbardziej barwnej formacji wojskowej naszego kraju - ułanów.

źródło opisu: opis wydawcy

Książka jest ale nie wnosi nic nowego do naszej wiedzy o Wieniawie, jest kilka pozycji na rynku mimo, że starszych to ciekawyszych i bardziej obszernych. Niemniej książkę czyta. sie dobrze i szybko (może dlatego że jest krótka). Można przeczytać.

Kacper | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Przed lekturą tej książki wiedziałem o Długoszowskim w zasadzie tylko tyle, że był człowiekiem Piłsudskiego. Teraz wiem zdecydowanie więcej i po to chyba ta książka została napisana. Powstała dla ludzi, którzy tematu za bardzo nie znają i chcieliby lepiej poznać postać Wieniawy. Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę - polecam.

Scarlett- | 2013-09-25

Interesująca książka która pochłania czytelnika idealna dla wielbicieli generała i zainteresowanych II RP

Tomek | 2012-06-08
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Książka którą czyta się lekko i przyjemnie.

Kasiek m | 2015-02-17
Przeczytana: 14 lutego 2015