Zagubieni. W poszukiwaniu sześciorga spośród sześciu milionów

Tłumaczenie: Piotr Szymor
Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
The Lost. In Search for Six of Six Million
pamieć, poszukiwanie, rodzina

„Daniel Mendelsohn, filolog klasyczny, autor cenionych książek, podejmuje misję niemal niemożliwą do zrealizowania: postanawia odkryć, co stało się z jego rodziną podczas drugiej wojny światowej, jaki był los Szmila, najstarszego brata dziadka, jego żony i czterech córek - sześciu Żydów z sześciu miliona zamordowanych podczas Zagłady. Sześć milionów - to tylko przerażająca liczba, która nie pozwala uzmysłowić sobie ogromu całej tragedii. Inaczej jest z sześcioma konkretnymi osobami, mają one imiona i nazwiska, można ujrzeć je na fotografii.”
Michał Sobelman

„Jest w tej pracy przekonanie, bardzo mi drogie i mam wrażenie, nader ważne: pamięć, żeby nie była tylko rytualnym, ba, nawet pięknym i szczerym gestem, musi uciec uogólnieniom, okolicznościowym formułom. Zagłada jest zbiorczym imieniem milionów pojedynczych cierpień i śmierci. Tylko wtedy, gdy zdołamy dotrzeć do pojedynczych losów i możemy zacząć rozumieć, co się stało i jakie wydarzenie ciąży na nas.”
Paweł Śpiewak

"Trzymająca w napięciu historia detektywistyczna, poruszająca opowieść o duchach i mrocznych cudach – ‘Zagubieni’ to powieść tak złożona i bogata jak przeszłość, którą pragnie oświetlić. Piękna i pięknie napisana książka."
Michael Chabon

"Daniel Mendelsohn napisał niezwykle poruszającą opowieść o zagubionej rodzinnej przeszłości, opowieść przywodzącą na myśl przebogatą prozę Prousta i nieuchwytność pisarstwa W.G. Sebalda. Niebywałe osiągnięcie."
Joyce Carol Oates

"Wzruszająca, jedyna w swoim rodzaju powieść detektywistyczna, której akcja osadzona jest w kontekście historii o zagadkowych interwencjach Boga w ludzkie losy i pogłębiona refleksją o nieuniknionej i niepojętej roli przypadku."
J.M. Coetzee

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Pinova | 2014-09-18
Przeczytana: 17 września 2014

Nigdy nie interesowałam się tematyką Holokaustu i historią w ogóle. Nie lubię żyć przeszłością, nie lubię suchych faktów i dat. I pewnie dlatego ta książka mi się spodobała. Sięgnęłam po nią, bo chciałam przeczytać coś poważnego, ale jednak z niepokojem, gdyż obawiałam się, że będzie to podręcznik historii Żydów. Jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że autor opisuje wszystko, czego dowiedział się o członkach swojej rodziny, zabitych przez hitlerowców. Nie fakty, a opowieści ich znajomych o tym jacy byli, czym się zajmowali, co robili w wolnym czasie, jak widzieli ich sąsiedzi. Plotki i różne wersje epizodów z życia stryja, jego żony i czterech córek. Ciekawe podróże po całym świecie w poszukiwaniu Żydów z Bolechowa, którzy być może coś wiedzą, coś widzieli, coś słyszeli.
Daniel Mendelsohn wciąga nas w zakamarki życia żydów w czasie wojny. Pokazuje jak wyglądała ich codzienna egzystencja, kryjówki, sposób na przetrwanie. Wszyscy przecież wiedzą, że byli prześladowani,...

brasilka2 | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

Przejmująca książka. Bardzo szczegółowa, dużo wątków pobocznych, ale wszystko do siebie pasuje. Nietypowe podejście reporterskie, historia opisana na ponad 600 stronach bardzo wciąga. Przeczytałam już wiele książek o zagładzie, ale ta jest zupełnie inna.

mietek112 | 2014-06-23
Przeczytana: 18 marca 2014

Tematyka jest bardzo ciekawa i z opisu wynika, że koniecznie muszę ją przeczytać...

Niestety... nie dałem rady. Podchodziłem do niej 3 razy i za każdym razem poddawałem się pod natłokiem rozbudowanych opisów postaci, ich historii i gubiłem się w gąszczu wydarzeń i szczegółów opisywanych przez autora.

Może nie byłem gotowy na nią, może to przez to, że w większości czytam książki podczas dojazdów do pracy...

Pewne jest, że do niej wrócę, kiedy będę już gotowy na nią.

charmeuse | 2012-10-28
Przeczytana: wrzesień 2012

Zagubieni to dość ciężka lektura. Książka jest długa, zawiera bardzo szczegółowy opis poszukiwania nieżyjących krewnych, którzy zostali zabici podczas II wojny światowej. Pomimo to czyta się ją całkiem dobrze ale trzeba czytać bardzo uważnie bo inaczej szybko zgubimy się w gąszczu nowych postaci, miejsc i sytuacji. Myślę że jednak warto przeczytać opowieść Daniela Mendelsona by zrozumieć pewne wydarzenia z naszej historii.

pryska | 2016-05-03

Nie jest to łatwa lektura, ale powinna być obowiązkową obok "Niemców" L. Kruczkowskiego. To jeszcze jedno spojrzenie na poczucie winy za Holocaust... a wydawało mi się, że trauma "należy" jedynie do ocalałych... dopiero ta książka uświadomiła mi, że zagłada jest jak bomba atomowa i zatacza szersze niż widoczne gołym okiem kręgi

ivonkaa | 2012-11-27
Przeczytana: lipiec 2012