Powiedz, że się boisz

Tłumaczenie: Janusz Ruszkowski
Wydawnictwo: Marba Crown Ltd.
Chickenhawk
wietnam
GeedieZ

Marcin Kowalczyk | 2018-09-28
Przeczytana: 28 września 2018

"Wspomnienia powietrznego kawalerzysty"
W moje ręce trafiła książka byłego pilota śmigłowców podczas konfliktu wietnamskiego. Autor służył w jednostce kawalerii powietrznej. Opisuje w prostych słowach swoje szkolenie, wyjazd i służbę w Wietnamie.
Co najważniejsze, jest dość szczera opowieść. W odróżnieniu od lektur pełnych przejaskrawionego amerykańskiego patriotyzmu, tutaj mamy nieco inne spojrzenie. Autor nie wsydzi się przyznać, że w większości lotów towarzyszył mu strach. Znajdziemy też typowe dla nerwicy napady lękowe.
Dostaje się też niekompetentnym dowódcom i poznajemy nieco czarnego rynku.
Wojna przedstawiona przez autora jest obdarta ze złudzeń. Nie ma tu miejsca na superbohaterów typu Rambo.
Wstrząsające dylematy "czy zabić dziecko, czy kolegów?" dają do myślenia o prawdziwym charakterze konfliktu.
Jednocześnie książka dla mnie jest zbyt sucha. Pisarz nie potrafi w pełni oddać przerażenia i dramatu. Niektóre opisy przypominają bardziej wojskowy raport niż coś od...

Robert Mason chciał zostać pilotem śmigłowca. I został. Miał jednak tego pecha, że wkrótce USA zaangażowały się w wojnę w Wietnamie i chcąc nie chcąc młody chłopak, mąż i ojciec, popłynął na drugi koniec świata, bronić demokracji.
Doskonale napisane wspomnienia pilota 1 Dywizji Kawalerii (i nie tylko), który przez rok brał udział w wielu misjach, od transportu piechoty, przez zabieranie rannych z pól bitew, loty z oficjelami, po handel bryłami lodu.
Książka napisana lekkim językiem, wydawać by się mogło, że ciężka służba nie zostawiła żadnych śladów w psychice Masona. Do czasu...
Polecam zajrzeć na stronę http://www.robertcmason.com - zdjęcia wykonane przez autora w Wietnamie.

Książkę bardzo gorąco polecam. Wszystkim.

p.s. podczas czytania w tle ciągle nuciłem "Paint It Black" Stonesów. Idealnie pasuje...

MaciekWroc | 2015-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Książkę polecił mi znajomy, twierdząc, że nie przypomina sobie podobnej historii opisującej konflikt w Wietnamie z takim realizmem, a jednocześnie bez zadęcia, z pozycji zwykłego człowieka wrzuconego w „oko cyklonu”, jakim dla wielu zwykłych chłopaków okazała się ta wojna.
Robert Mason (pilot śmigłowca – weteran), zmuszony przez życie zaryzykował i napisał opowieść o sobie i swoich kolegach ze szkoły oraz miejsc, do których trafił w wyniku zrządzeń losu. Zawsze marzył o lataniu, dlatego poszedł do szkoły wojskowej. Armia szkoli za darmo, a potem „tylko” trzeba trochę odsłużyć w wojsku. Tak naiwnie myślał. Wojskowi uważali w tamtym czasie, że kawaleria powietrzna da Amerykanom przewagę w wietnamskiej dżungli i pozwoli uniknąć błędów Francuzów z okresu I Wojny Indochińskiej. Aż nadeszła rzeczywistość, która boleśnie zweryfikowała dobrze wyglądające (w teorii) założenia sztabowców.
Przynajmniej kilka filmów jest znanych szerszej publice, choćby takie jak: „Pluton”, „Czas Apokalipsy”...

Getos | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Bardzo wciągające wspomnienia pilota śmigłowca UH-1 "Huey", który wziął udział w wojnie wietnamskiej w latach 1965-66 (walczył m. in. w dolinach Bong Son i słynnej Ia Drang). Książka pozwala spojrzeć na tą wojnę oczyma człowieka, który nie strzelał do Wietnamczyków, nie brał udziału w morderczych działaniach w dżungli, lecz zapewniał transport wyposażenia i żołnierzy. Z tego punktu widzenia książka ta jest pozycją wyjątkową. Napisana jest prostym językiem, czyta się błyskawicznie, pokazuje nie tylko wojnę, czy życie żołnierzy, ale również szczegóły budowy, czy pilotażu śmigłowca "Huey", symbolu wojny wietnamskiej. Polecam mimo smutku jaki pozostawia odsłaniając niszczycielską siłę wojny i jej negatywny wpływ na psychikę i życie żołnierzy, którzy wzięli w niej udział. Na koniec napiszę, że książka ciężko dostępna, osiągająca duże ceny w antykwariatach, aż dziw bierze że nikt nie pokusił się o ponowne jej wydanie. Dla lepszego wyczucia klimatu opisywanych wydarzeń poszukajcie w...

pisko199064 | 2015-11-02

"Powiedz, że się boisz" biały kruk wśród książek o tematyce wojny w Wietnamie.Tylko wytrwali poszukiwacze mogli trafić na tę pozycję którą zresztą polecam.Książka taka jak inne w tym gatunku tj. Matterhorn, Amerykańscy chłopcy czy Pola ognia opisuje przeżycia własne na wojnie i jak zawsze naszym bohaterem jest młody człowiek który żyje marzeniami o byciu bohaterem a następnie trafia w wir wojny gdzie zderza się z rzeczywistością dość okrutną zresztą.Jest jednak coś co wyróżnia tę książkę od innych pozycji a mianowicie jest chyba jedyną taką książką która opisuję nam poczynania pilotów i ich życie,stress związany z bezradnością bycia mięsem armatnim nie zdolnym do jakiejkolwiek obrony przed kulami, gdzie jedyną nadzieją była ucieczka w górę po tym jak zbiorą "komplet" na pokład maszyny. Serdecznie polecam :)

Bartleby | 2014-07-19

Z racji trudnej dostępności była to najdroższa książka, jaką w życiu kupiłem. Ale nawet przez chwilę nie żałowałem. Najlepsze wspomnienia z Wietnamu, jakie miałem okazję przeczytać. Wspaniała historia człowieka, który chciał po prostu latać, a ostatecznie "wylądował" na wojnie na drugim końcu świata. Opisy lotów bojowych są bardzo realistyczne, czytając czułem się zupełnie jak gdybym siedział obok autora na miejscu drugiego pilota. Także zakończenie na długo pozostaje w pamięci.

Alcatraz | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Wojna w Wietnamie zawsze będzie mi się kojarzyła z Hueyami lecącymi nad dżunglą przy akompaniamencie utworów The Doors. Śmigłowiec UH-1 Iroquois (czyli popularny Huey) był prawdziwym koniem roboczym tego konfliktu. Stał się ikoną wojny w Wietnamie nie tylko ze względu na swoją charakterystyczną sylwetkę, ale również ze względu na zadania, którym potrafiły sprostać te maszyny w tak trudnych warunkach wojny w dżungli. Ich niezawodność wielokrotnie ratowała życie żołnierzy i nieraz decydowała o powodzeniu w walce.

Książkę „Powiedz, że się boisz” napisał pilot Hueya – Robert Mason, który służył w słynnej Kawalerii Powietrznej podczas wojny w Wietnamie. Latał bojowo przez dwa lata. Wylatał blisko 1000 godzin, co jest niesamowitym wynikiem, biorąc pod uwagę warunki wojenne. Choć sam nie został zestrzelony, to wielokrotnie wracał do bazy na podziurawionym śmigłowcu, wielokrotnie też ocierał się o śmierć i bardzo szybko musiał się do niej przyzwyczaić.

Pilot śmigłowca ginął „w ciszy”....

Fasoletti | 2012-05-13
Na półkach: Przeczytane, Wojenne
Przeczytana: 12 maja 2012

Bardzo dobra książka, w której Robert Mason, pilot śmigłowca desantowego opowiada o swojej służbie podczas wojny w Wietnamie. Pozycja napisana jest bardzo plastycznym językiem, tak że niekiedy sceny bitew same stają przed oczyma, w dodatku nie ma tu typowego dla amerykańskiej kultury bohaterstwa i kozactwa. Dla miłośników historii wojny wietnamskiej pozycja obowiązkowa.

dzienniki | 2018-06-13

Autor wstąpił do wojska żeby latać, ale wojsko to instytucja stworzona do walki. Są to wspomnienia ofiary stresu pourazowego. Nawet nie musiał zmyślać. Napisał jak było, możliwe że nawet wszystkiego nie powiedział.

Randall | 2011-08-04

Książka dogłębnie mna wstrząsnęła. należy do tych tytułów, które można otworzyć na jakiejkolwiek stronie, by przeczytać o czymś bardzo ciekawym. Końcówka zostawiła mnie w smutnej refleksji na całe pół godziny