Powiedz, że się boisz

Tłumaczenie: Janusz Ruszkowski
Wydawnictwo: Marba Crown Ltd.
Chickenhawk
wietnam
GeedieZ

MaciekWroc | 2015-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Książkę polecił mi znajomy, twierdząc, że nie przypomina sobie podobnej historii opisującej konflikt w Wietnamie z takim realizmem, a jednocześnie bez zadęcia, z pozycji zwykłego człowieka wrzuconego w „oko cyklonu”, jakim dla wielu zwykłych chłopaków okazała się ta wojna.
Robert Mason (pilot śmigłowca – weteran), zmuszony przez życie zaryzykował i napisał opowieść o sobie i swoich kolegach ze szkoły oraz miejsc, do których trafił w wyniku zrządzeń losu. Zawsze marzył o lataniu, dlatego poszedł do szkoły wojskowej. Armia szkoli za darmo, a potem „tylko” trzeba trochę odsłużyć w wojsku. Tak naiwnie myślał. Wojskowi uważali w tamtym czasie, że kawaleria powietrzna da Amerykanom przewagę w wietnamskiej dżungli i pozwoli uniknąć błędów Francuzów z okresu I Wojny Indochińskiej. Aż nadeszła rzeczywistość, która boleśnie zweryfikowała dobrze wyglądające (w teorii) założenia sztabowców.
Przynajmniej kilka filmów jest znanych szerszej publice, choćby takie jak: „Pluton”, „Czas Apokalipsy”...

Getos | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Bardzo wciągające wspomnienia pilota śmigłowca UH-1 "Huey", który wziął udział w wojnie wietnamskiej w latach 1965-66 (walczył m. in. w dolinach Bong Son i słynnej Ia Drang). Książka pozwala spojrzeć na tą wojnę oczyma człowieka, który nie strzelał do Wietnamczyków, nie brał udziału w morderczych działaniach w dżungli, lecz zapewniał transport wyposażenia i żołnierzy. Z tego punktu widzenia książka ta jest pozycją wyjątkową. Napisana jest prostym językiem, czyta się błyskawicznie, pokazuje nie tylko wojnę, czy życie żołnierzy, ale również szczegóły budowy, czy pilotażu śmigłowca "Huey", symbolu wojny wietnamskiej. Polecam mimo smutku jaki pozostawia odsłaniając niszczycielską siłę wojny i jej negatywny wpływ na psychikę i życie żołnierzy, którzy wzięli w niej udział. Na koniec napiszę, że książka ciężko dostępna, osiągająca duże ceny w antykwariatach, aż dziw bierze że nikt nie pokusił się o ponowne jej wydanie. Dla lepszego wyczucia klimatu opisywanych wydarzeń poszukajcie w...

pisko199064 | 2015-11-02

"Powiedz, że się boisz" biały kruk wśród książek o tematyce wojny w Wietnamie.Tylko wytrwali poszukiwacze mogli trafić na tę pozycję którą zresztą polecam.Książka taka jak inne w tym gatunku tj. Matterhorn, Amerykańscy chłopcy czy Pola ognia opisuje przeżycia własne na wojnie i jak zawsze naszym bohaterem jest młody człowiek który żyje marzeniami o byciu bohaterem a następnie trafia w wir wojny gdzie zderza się z rzeczywistością dość okrutną zresztą.Jest jednak coś co wyróżnia tę książkę od innych pozycji a mianowicie jest chyba jedyną taką książką która opisuję nam poczynania pilotów i ich życie,stress związany z bezradnością bycia mięsem armatnim nie zdolnym do jakiejkolwiek obrony przed kulami, gdzie jedyną nadzieją była ucieczka w górę po tym jak zbiorą "komplet" na pokład maszyny. Serdecznie polecam :)

Bartleby | 2014-07-19

Z racji trudnej dostępności była to najdroższa książka, jaką w życiu kupiłem. Ale nawet przez chwilę nie żałowałem. Najlepsze wspomnienia z Wietnamu, jakie miałem okazję przeczytać. Wspaniała historia człowieka, który chciał po prostu latać, a ostatecznie "wylądował" na wojnie na drugim końcu świata. Opisy lotów bojowych są bardzo realistyczne, czytając czułem się zupełnie jak gdybym siedział obok autora na miejscu drugiego pilota. Także zakończenie na długo pozostaje w pamięci.

Fasoletti | 2012-05-13
Przeczytana: 12 maja 2012

Bardzo dobra książka, w której Robert Mason, pilot śmigłowca desantowego opowiada o swojej służbie podczas wojny w Wietnamie. Pozycja napisana jest bardzo plastycznym językiem, tak że niekiedy sceny bitew same stają przed oczyma, w dodatku nie ma tu typowego dla amerykańskiej kultury bohaterstwa i kozactwa. Dla miłośników historii wojny wietnamskiej pozycja obowiązkowa.

Randall | 2011-08-04

Książka dogłębnie mna wstrząsnęła. należy do tych tytułów, które można otworzyć na jakiejkolwiek stronie, by przeczytać o czymś bardzo ciekawym. Końcówka zostawiła mnie w smutnej refleksji na całe pół godziny

Poszukiwacz | 2015-06-25

Rewelacyjne, szczere i napisane świetnym językiem wspomnienia pilota śmigłowca z czasów wojny wietnamskiej. Porównywalne z "Frontem wschodnim" Leona Degrella i "Zapomnianym żołnierzem Guya Sayera. Warto też odnotować, że to jedna z bardzo nielicznych pozycji na polskim rynku poświęconych wojnie w powietrzu z udziałem helikopterów. Pozycja niemożliwa do zdobycia, pozostają biblioteki.

Kamil Muzyka | 2015-10-29

Piękna i szczegółowa historia Pilota śmigłowca desantowego podczas wojny wietnamskiej.

Sporo humoru którego nie powstydziłby się Heller, jednak nie jest to książka komiczna, opisy walk i sterowania maszynami nie są poetyckie, są realistyczne. Mamy do czynienia z fachowcem, a nie kolejnym "uzdolnionym pisarsko pasjonatem".

Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Swietna ksiazka, kupiona na bazarze za 5 zlotych okazala sie jedna z najlepszych ksiazek jakie znam zwiazanych z smiglowcami - po prostu jesli ktos lubi latania to musi ja miec lub przynajmniej przeczytac moj top 10 do zabrania na bezludna wyspe (ale wolabym wziasc top 100 conajmniej)

lam4 | 2015-06-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Dla młodego czytelnika będzie to opowieść o prawdziwej przygodzie jaką może być wojna - nieco dojrzalsza osoba uzna to za spowiedź zniszczonego psychicznie człowieka który przeżył piekło.