Powiedz, że się boisz

Okładka książki Powiedz, że się boisz Robert Mason
Okładka książki Powiedz, że się boisz
Robert Mason Wydawnictwo: Marba Crown Ltd. biografia, autobiografia, pamiętnik
Chickenhawk
Marba Crown Ltd.
1993-01-01
1993-01-01
Janusz Ruszkowski
wietnam

Bardzo wciągające wspomnienia pilota śmigłowca UH-1 "Huey", który wziął udział w wojnie wietnamskiej w latach 1965-66 (walczył m. in. w dolinach Bong Son i słynnej Ia Drang). Książka pozwala spojrzeć na tą wojnę oczyma człowieka, który nie strzelał do Wietnamczyków, nie brał udziału w morderczych działaniach w dżungli, lecz zapewniał transport wyposażenia i żołnierzy. Z tego punktu widzenia książka ta jest pozycją wyjątkową. Napisana jest prostym językiem, czyta się błyskawicznie, pokazuje nie tylko wojnę, czy życie żołnierzy, ale również szczegóły budowy, czy pilotażu śmigłowca "Huey", symbolu wojny wietnamskiej. Polecam mimo smutku jaki pozostawia odsłaniając niszczycielską siłę wojny i jej negatywny wpływ na psychikę i życie żołnierzy, którzy wzięli w niej udział. Dla lepszego wyczucia klimatu opisywanych wydarzeń poszukajcie w internecie stron ze zdjęciami robionymi w czasie służby przez Masona, świetne...

Książka mojego życia.

Książka mojego życia.

To prosta, bezpretensjonalna i niespotykana książka - zapis wspomnień pilota helikoptera z pobytu w Wietnamie w czasie wojny z USA, pozbawiona jakichkolwiek upiększeń czy zabiegów literackich (za to dodałam gwiazdkę). Szczera, bezpośrednia i niezwykle uczciwa opowieść (za to dodałam kolejną!),zawierająca niewygodne czasami treści, żenujące, wstrząsające i przez to bardzo poruszające.

Widzę, że czytelnicy docenili dane techniczne i tajniki samego pilotażu.
Dla mnie z kolei największą wartością była otwartość Autora i całkowita szczerość, która wręcz namacalnie pozwalała dotknąć Jego ból i stres, przeżywać z Nim okropności wojny, odkrywać jej bezsens, okrucieństwo wobec cywilów, szacunek dla słabiej wyposażonego lecz nieugiętego wroga, bezsilność i grozę. Prosty przekaz, ukazujący coraz większe zobojętnienie, wynikające z codziennego ekstremalnego ryzyka, transportowania tysięcy podobnych chłopaków na prawie pewną śmierć lub kalectwo - niósł ogromny ładunek emocjonalny.
Dwa lata służby, dla tego młodego, zdolnego i wrażliwego chłopaka stały się przyczyną wystąpienia zespołu stresu pourazowego, a w rezultacie uniemożliwiły Autorowi normalne życie i realizację marzeń o lataniu.

Pozycja obowiązkowa dla każdego romantyka, który myśli o wyborze zawodu żołnierza na podstawie patetycznych utworów epatujących martyrologią i fałszywym bohaterstwem.

A, i jeszcze jedno: szkoda, że znakomity angielski tytuł "Chickenhawk" (gdzie dumne miano helikoptera i polującego jastrzębia złożone zostało z tchórzem) został tak słabo przetłumaczony.

Wróciłem do tej książki po wielu latach. I nie żałuje. Znakomita, szczera, prawdziwa, niekiedy brutalna. Jest mało takich książek z życia pilota śmigłowca na wojnie. Warto było wrócić do tej pozycji.

Książka ma swoje "momenty", choć najciekawsze wydają się te, które przedstawiają udział autora w misjach (zarówno bojowych jak i ratunkowych) prezentujących grozę wojny i towarzyszące temu uczucia. Całość czyta się szybko i dobrze, choć większość stron to opis (nie tylko) obozowego życia - te fragmenty mogą najbardziej zaciekawić osoby żyjące rubasznymi wspomnieniami z wojska. Ja ten etap mam już za sobą.

Wartością tej książki jest przede wszystkim relacja z pierwszej ręki uczestnika regularnych walk podczas stacjonowania amerykańskich sił w Wietnamie. Chociaż autor był tylko pilotem "Hueya" (Bell UH-1 Iroquois),to podczas okresu służby był świadkiem wręcz surrealistycznych wydarzeń będących zapowiedzią rychłej klęski Stanów Zjednoczonych. Tak jak w przypadku wielu weteranów tego konfliktu Mason nabawił się PTSD i spadł praktycznie na samo dno. Bardzo celnych spostrzeżeń jest w tej opowieści bez liku, ale najbardziej trafnie podsumowującym szaleństwo i bezsens przesłanek, na podstawie których działali żołnierze podczas kolejnych źle przygotowanych operacji, jest poniższy fragment:

"Według oficjalnych danych bitwa o Szczęśliwą Dolinę dawno już zakończyła się naszym zwycięstwem, Teraz jednak musieliśmy tam wrócić, żeby załatać parę dziur w tym wiekopomnym sukcesie. Pewnie jakiś pieprzony kutas zapomniał powiedzieć żółtkom, że przegrali, bo było ich tam wciąż pełno i nadal zestrzeliwali nasze helikoptery."

Schemat "Hueya" pozwala w jakimś stopniu zdać sobie sprawę, jakim wyczynem było pilotowanie tej skomplikowanej i zarazem niemal mitycznej maszyny pod regularnym ostrzałem wroga i wykonywanie różnego typu manewrów praktycznie "na czuja".

Dobre, kurczę naprawdę dobre. Świetnie przedstawione szkolenie oraz codzienne życie GI w obozie i poza nim. Wiele drobnych smaczków, typu kuchenka polowa z puszki po konserwie, ale również sporo mięsa w postaci głowy turlającej się po pokładzie lub akcji z nogą pasażera Jeepa. Opisy techniki pilotażu i budowy śmigłowca naprawdę fascynujące, mimo, że jakoś nigdy mnie ten temat nie pociągał. No i piękne zakończenie książki w postaci lotu helikopterem nad miastem w towarzystwie.... zresztą, przeczytacie sami ;)
A teraz polecam włączyć sobie nutę "Fortunate Son" CCR i siadać do lektury ;)

Wojna w Wietnamie widziana z kokpitu UH-1 "Huey". Mason na początku (dość krótko) przedstawia powody wstąpienia do wojska i sprawy prywatne. Sporo miejsca zajmuje budowa śmigłowca i zasady jego pilotażu, które nabywał podczas szkolenia, co procentuje podczas czytania, można sobie wyobrazić, co robił pilot podczas opisywanych manewrów. Ogólnie, przez całą książkę przewija się motyw tłumaczenia, tego co autor widzi/robi (np. maszyna do kostek lodu). Tak też jest podczas dość licznych misji w Kawalerii, podczas wożenia "piechociarzy", lądowania pod ogniem, wykonywania misji SAR. Mason opisuje też "życie" na przepustkach (burdele, itp.),Nie określa się jako bohater wojenny, tylko jako szczęściarz, któremu po odejściu z wojska z racji PTSD wiedzie się coraz gorzej.

Książka w mocny sposób opisuje wojnę z kokpitu śmigłowca. Znajdują się tutaj różne relacje z wsparcia bitew które toczyły się w Wietnamie oraz opisy niebezpiecznych akcji, których musieli się podjąć piloci. Znajdziemy tutaj również zwykłe opisy zaspakajania swoich potrzeb będąc daleko od domu oraz przyjaźni zwykłych osób w realiach wojny.
Uważam że książki obowiązkowa dla osob które chcą poznać tamte czasy w Wietnamie z perspektywy zwykłego żołnierza.

Uważam że książki obowiązkowa dla...

Książka bardzo ciekawa, Wspomnienia pilota od szkoły latania poprzez pobyt w Wietnamie. Bardzo klimatyczna Mason nie unika żadnych tematów czytelnik może się poczuć jak sam byś był na miejscu. Polecam

• Wojenne
  • Wietnam