Księga ojców

978-83-7359-703-7
csillag, powieść węgierska
historyczna
dorocicha

Obejmująca dwanaście pokoleń saga rodzinna – w tle barwna panorama 300 lat historii Węgier przybliżająca mało znane realia tego państwa i jego historyczne zawirowania. W ojczystym kraju autora, jednego z najwybitniejszych węgierskich pisarzy, sprzedano ponad 200 tys. egzemplarzy książki. Opowieść o rodzinie Csillagów rozpoczyna się w 1705 roku, kiedy drukarz, dziadek Czuczor, wraca z Niemiec do ojczyzny. Losy kolejnych pokoleń poznajemy m.in. dzięki temu, że każdy najstarszy syn rodu pamięta wydarzenia z życia dawno nieżyjących przodków. Ostatnie pokolenie żyje już na emigracji w USA, dokąd w latach 70. wyjechał muzyk rockowy Vilmos Csillag. Tam ożenił się z Amerykanką o hinduskich korzeniach. Jego syn Henry odwiedza Węgry, by poznać losy rodziny

mika | 2013-12-10

Narracja tej sagi rodzinnej przypomina mi trochę powieści Marqueza, ale w "Księdze ojców" tekst jest mniej zagęszczony, jest bardziej płynny i czyta się go łatwiej ;) pojawia się też atmosfera tzw. "realizmu magicznego", dla mnie najciekawsze jest tło wydarzeń - 300 lat interesująco ukazanej historii Węgier, nie ujmując niczego oczywiście kreacjom bohaterów tej powieści.

Sawalka | 2014-11-07

Książkę dobrze się czyta, ale mam wrażenie , że konstrukcja powieści opiera się na książce Sto lat samotności Marqueza.

Anna | 2016-01-24

Ciekawa, czyta się dość dobrze, niemniej jednak momentami męcząca i nużąca.

Aga | 2014-08-05

Fabuła wydawała mi się ciekawa ale ciężko czytało mi się książkę.

analiza | 2018-02-04
Antonina_5 | 2017-11-13