Poradnik ksenofoba. Węgrzy

Okładka książki Poradnik ksenofoba. Węgrzy Mátyás Sárközi, Miklós Vámos
Okładka książki Poradnik ksenofoba. Węgrzy
Mátyás SárköziMiklós Vámos Wydawnictwo: Adamantan Seria: Poradnik ksenofoba publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Poradnik ksenofoba
Xenophobe's guide to the Hungarians
Adamantan
2002-01-01
2002-01-01
Marek Cegieła
ksenofobia Węgry Węgrzy poradnik ksenofoba

Okładka książki 1989. Dziesięć opowiadań o burzeniu murów Elia Barceló, Heinrich Böll, Andrea Camilleri, Didier Daeninckx, Max Frisch, Jiří Kratochvil, Ludmiła Pietruszewska, Michael Reynolds, Ingo Schulze, Olga Tokarczuk, Miklós Vámos, Henning Wagenbreth
1989. Dziesięć... Elia Barceló, Heinr...

Próba raczej anegdotycznego szkicu charakteru narodowego Węgrów przedsięwzięta przez dwóch autorów węgierskich: pisarza i dziennikarza. Jest trochę ciekawostek, trochę anegdotek, trochę dowcipów, trochę uogólniających spostrzeżeń. Tematycznie mamy tu uwagi tyleż o samych Węgrach, co o ich kraju i państwie – tak jak wyglądały one w końcówce lat 1990., tak więc rozdziały i akapity dotyczące na przykład telefonii mają już jedynie wartość historyczna.

Węgrzy, tak jak ich przedstawiono w tym szkicu, szczególnej sympatii nie budzą: jawią się jako lud liberalny, zwesternizowany i zapatrzony w Zachód, chciwy i snobistyczny. Wiele zjawisk opisanych przez autorów książeczki, typowych zdaje się być dla krajów postkomunistycznych lat 1990., tak więc w obrazku Węgier czytelnik polski pamiętający tamte czasy dostrzeże też rysy własnego kraju i społeczeństwa z ostatniej dekady XX wieku.

Książeczkę można przeczytać, ale wyjeżdżającemu dziś na Węgry wiele nie pomoże, bo zwyczajnie się już zdezaktualizowała.

• Poradnik ksenofoba
  • Podróże