Wathek: opowieść arabska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Vathek
klasyka
Marta Zuzanna

Porównywano dzieło Beckforda - angielskiego pisarza, zafascynowanego Orientem - z jednej strony z powiastkami filozoficznymi Woltera, z drugiej z późniejszą angielską powieścią "gotycką". Gdziekolwiek by jednak szukać jego rodowodu, jedno nie ulega wątpliwości: mimo licznych literackich koneksji jest Wathek utworem na wskroś oryginalnym, w którym humor i subtelna ironia przeplata się z naturalistycznymi wręcz opisami pełnymi grozy i napięcia, a przewrotne, pozornie dydaktyczne zakończenie nadaje mu filozoficznej głębi.

Ilustrował Bronisław Kurdziel; posłowie Zofia Sinko

Medellin | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Książka dla miłośników prozy sprzed dwóch wieków i to raczej tych zakochanych w klimatach orientalnych. Mnie jakoś nie urzekła i nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Opowieści o władcach opętanych obsesją posiadania dóbr i podporządkowania sobie wszelkich istot ludzkich i nieludzkich napisane są znacznie ciekawiej choćby w "Księdze tysiąca i jednej nocy".

Ewelina | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 maja 2014

„But the unquiet and impetuous disposition of the Caliph would not allow him to rest there: he had studied so much for his amusement in the life-time of his father as to acquire a great deal of knowledge, though not a sufficiency to satisfy himself; for he wished to know everything; even sciences that did not exist.”

Powieść wydana oryginalnie w 1786 r., nosi w sobie cechy powieści gotyckiej. Co trzeba oddać, dawno nie czytałam tak dziwnej i mało strasznej książki. Jak na gotycki horror oczekiwalibyśmy dziś czegoś nieco innego. Nie można jednak zapomnieć, że książka ta nie była pisana stricte dla nas, a dla Europejczyków końca wieku XVIII. Na tamte czasy to rzeczywiście musiało poruszać. Całość moich odczuć doskonale opisuje poniższy cytat, z którym się niezmiernie zgadzam:

„- Dziwny gość z tego Williama Beckforda. Napisał cudaczną powieść gotycką Vathek, o demonach, ofiarach z ludzi i nieokiełznanej żądzy poznania wszystkiego.” – Jennifer Lee Carrel – „Wciąż mnie...

gggagg | 2013-12-10

Uwielbiam XVIII wieczną powieść grozy/gotycką (późniejszą też). Ekstra, mistrz, mistrz, mistrz.

cezar | 2010-11-02
Na półkach: Chcę przeczytać, Ulubione
Przeczytana: 1988 rok

książkę pamiętam z dzieciństwa , jeśli zapadła mi w pamięci to wystarczy za ocęnę

Horesz | 2016-08-24
Johel | 2016-07-05
Na półkach: 2016, Lit. piękna, Przeczytane
lechatnoir27 | 2016-02-29
Michał_K-ski | 2016-02-11
LaPetitePrincesse | 2015-02-10
Marek Nowowiejski | 2014-12-26
Biblioteka Borgesa

Co by tu przeczytać? Czasem, pomimo istnienia wielu źródeł inspiracji i czytelniczych rekomendacji, takich jak chociażby lubimyczytać.pl, i tak odczuwamy pewien niedosyt informacyjny. Poszukujemy nowych tytułów, nowych poleceń, nowych pomysłów. Hmm... dlaczego by nie zwrócić się o pomoc do dawnych czytelników?