William Beckford

(William Thomas Beckford)

Angielski powieściopisarz, krytyk sztuki i polityk. W wieku 10 lat odziedziczył po ojcu ogromną fortunę, pochodzącą głównie z wyzysku niewolników na plantacjach na Jamajce. Poświęcił się zgłębianiu sz... Angielski powieściopisarz, krytyk sztuki i polityk.
W wieku 10 lat odziedziczył po ojcu ogromną fortunę, pochodzącą głównie z wyzysku niewolników na plantacjach na Jamajce. Poświęcił się zgłębianiu sztuki, architektury, pisaniu; Mozart uczył go muzyki.

Najbardziej znana jest jego gotycko-egzotyczna (motywy arabskie) powieść Vathek z 1786 roku, napisana po francusku (tłumaczenia na angielski dokonał Samuel Henley; po polsku jako "Watek: (romans wschodni)" 1923 i "Wathek: opowieść arabska" 1976).

Podróżował głównie do Włoch, Hiszpanii, Portugalii. Trwonił fortunę wznosząc ekscentryczne budowle, co zmusiło go w końcu do sprzedaży plantacji.
Fonthill Abbey zaprojektowany dla Williama Beckforda przez architekta Jamesa Wyatta.

Wielka budowla Fonthill Abbey już nie istnieje, została rozebrana po zawaleniu się wieży. Beckford's Tower w Bath nadal stoi, mieści się tam muzeum pisarza.

Spędzał czas przeważnie w samotności (żona zmarła w wieku 24 lat) w Fonthill Abbey (hrabstwo Wiltshire), a od 1822 roku, po jego sprzedaży, w rezydencji w Bath, powstałej z połączenia kilku zakupionych tam domów. Jeden z najbogatszych mieszkańców Anglii, który w 1785 roku został zmuszony do opuszczenia kraju w wyniku skandalu homoerotycznego. Powróciwszy otoczył się gromadą męskich służących oraz pilnie kolekcjonował wszelkie wzmianki o homoseksualizmie.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
The Castle of Otranto, Vathek & Nightmare Abbey
The Castle of Otranto, Vathek & Nightmare Abbey
Horace Walpole, William Beckford, Thomas Love Peacock

7 (3 ocen i 1 opinii)
The Castle of Otranto, Vathek & Nightmare Abbey Seria: TALES OF MYSTERY & THE SUPERNATURAL
The Gothic novel, featuring dark tales of tragedy, romance, revenge, torture and ancient villainies, tinged with horror and the supernatural, became the vogue in the late eighteen and early...
czytelników: 30 | opinie: 1 | ocena: 7 (3 głosy)
Three Gothic Novels
Three Gothic Novels
Mary Shelley, Horace Walpole, William Beckford

7,5 (2 ocen i 0 opinii)
Three Gothic Novels Seria: Penguin Classics
The Gothic novel, which flourished from about 1765 until 1825, revels in the horrible and the supernatural, in suspense and exotic settings. This volume, with its erudite introduction by Mario Praz,...
czytelników: 10 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)
Wathek: opowieść arabska
Wathek: opowieść arabska
William Beckford

5,84 (32 ocen i 5 opinii)
Wathek: opowieść arabska Seria: Fantastyka i Groza
Porównywano dzieło Beckforda - angielskiego pisarza, zafascynowanego Orientem - z jednej strony z powiastkami filozoficznymi Woltera, z drugiej z późniejszą angielską powieścią "gotycką". Gd...
czytelników: 142 | opinie: 5 | ocena: 5,84 (32 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
47
135
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (47)

Powiązane treści
Biblioteka Borgesa

Co by tu przeczytać? Czasem, pomimo istnienia wielu źródeł inspiracji i czytelniczych rekomendacji, takich jak chociażby lubimyczytać.pl, i tak odczuwamy pewien niedosyt informacyjny. Poszukujemy nowych tytułów, nowych poleceń, nowych pomysłów. Hmm... dlaczego by nie zwrócić się o pomoc do dawnych czytelników? 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd