Dom przy cmentarzu. T.1

The House by the Churchyard
dom, cmentarz, Chapelizod
horror
Marta Zuzanna

Utrzymana w tonie gawędy powieść pochodzi z 1863 r. Jest to utwór wielowątkowy o bogatej galerii zróżnicowanych postaci, sportretowanych na tle życia codziennego w Chapelizod, małej mieścinie irlandzkiej, w połowie XVIII w. Pojedynki oficerów pułku Irlandzkiej Artylerii Królewskiej, miłość, konkury, swaty, śluby i pogrzeby, życie towarzyskie są przedmiotem zainteresowań mieszkańców. Nie brak w powieści grozy, dużo też w niej swoistego humoru.

gggagg | 2014-07-27

Mieszane uczucia. Początek rewelacyjny i potem kilka naprawdę niezłych momentów ale całość wygląda na jakąś kompilację. Fragmenty powieści są publikowane jako oddzielne opowiadania grozy- i te są genialne. Powieść to panorama XVIII wiecznej Irlandii a główny wątek jest historią kryminalną. Całość do przeczytania dla twardzieli albo osób zainteresowanych, ja mimo wszystko przeczytałem od dechy do dechy.

fallka | 2015-02-04
Na półkach: XIX wiek, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2015

Zachwyciła mnie. Pewnie dlatego, że uwielbiam literaturę XIXw. Humor przeplata się z elementami romansu i grozy. Spowodowało to pewną literacką niespójność i niestety obniżyło wartość książki (stąd ocena) - były momenty świetne, były przynudnawe. Ale i tak podbiła moje serce. Nie mogę tylko kompletnie zrozumieć, czemu w bibliotece publicznej znalazłam "dom przy cmentarzu" na półce z horrorami.

Meowth | 2016-01-13
Firstlight OftheDay | 2015-10-06