Conan niszczyciel

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 30)
Wydawnictwo: Amber
Conan the destroyer
Krzysiek W

Książka na podstawie filmu "Conan Niszczyciel" z 1984 roku.

źródło okładki: http://www.sfnapoziomie.pl/index-1-0-482-4281-conanniszczyciel.htm#1

Zawiązanie akcji jest podobne jak w filmie. Conan i jego przyjaciel Malak ukradli stertę klejnotów, a gdy zatrzymują się aby wypocząć, atakują ich zamorańscy strażnicy. W walce ginie ich znacznie mniej niż w filmie, lepiej też przestawiono czemu nie używają śmiercionośnej broni. Bobmata powstrzymuje atak rogiem, a nie...procą?
W każdym razie Taramis przedstawia Conanowi swoją ofertę, przy czym doskonale wie o Valerii. Okazuje sie, że powód dla którego Cymerianin ma towarzyszyć jej bratanicy jest nie tyle kunszt (nikt nie nazywa go mistrzem złodziei, ba wszyscy wiedzą, że jeśli o to rzemiosło chodzi to Malak jest o wiele lepszy), a fakt jego, niespotykanego w Zamorze wyglądu, który również opisano w Zwojach ze Skelos.
Tym czego księżniczka nie mówi Conanowi jest prawdziwy cel wyprawy. Ot ma towarzyszyć/ochraniać dziewczynę, która ma zdobyć dwa magiczne skarby. Po co, na co, to już nie jego sprawa. Dagoth nie jest wspomniany ani razu, jego posąg również jest ukryty przed wzrokiem...

romekd | 2016-12-20

Trudno czyta się książkę, gdy przed oczami ma się film. Zdecydowanie wolę najpierw przeczytać, a potem obejrzeć ekranizację. Na temat Conana napisano chyba więcej, niż to zrobili autorzy zajmujący się opisem jego przygód.
Postać wykreowana przez Jordana średnio przypadła mi do gustu. Te mini powieści są niespójne, trochę w nich chaosu. Niektóre postacie są opisane wyraziściej niż główni bohaterzy.
Jest to jednak klasyka fantasy i należy się z losami Canona zapoznać. Polecam.

Amrath | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Według chronologii przygód Conana spisanej przez Roberta Jordana, który jest także autorem tego opowiadania, historia ta powinna zaczynać się zaraz po wydarzeniach z "Conan i Miecz Skelos".

Jest to jednak kontynuacja zdarzeń z filmu pod tytułem Conan Barbarzyńca. Mimo, odejścia od ścisłej chronologii przygód Cymmeryjczyka, miejsce wydarzeń oraz wiek głównego bohatera nie zmieniają się. Nadal przebywa w Zamorze jako młody chłopak wchodzący w dojrzałość.

Innym dużym minusem dotyczącym początkowych doznań z czytania jest wspominanie i nostalgia Conana po śmierci ukochanej Valerii. Osoby, które nie obejrzały filmu z Arnoldem Schwarzeneggerem mogą czuć się zagubione, gdyż w dalszej części książki nie jest jasno napisane jak zginęła.
Poza tymi dwoma rzeczami opowiadanie może się podobać. Widać, że Robert Jordan nie jest pisarzem z przypadku i radzi sobie dobrze z kontynuowaniem opisywania przygód postaci stworzonej przez jego imiennika Howarda.
Mamy tu zatem starożytną przepowiednie,...

Fra_Nio | 2013-12-30

Przyjemna i do szybkiego pochłonięcia

voyager1975 | 2011-07-22

dobra