Conan i Droga Królów

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 18)
Wydawnictwo: Amber
Conan the Road of Kings
Conan, Droga, Królów
Omnikoron

Świetny cykl heroic fantasy z elementami grozy, świetny przedstawiony główny bohater, który jednak tutaj jest ukazany jako postać negatywna.Przyjemnie się to czyta, ponieważ jest ciekawie skonstruowana fabuła, nawet akcja jest szybka co powoduje, że powieści wciągają, nawet opowiadania są świetne.Są to powieści mroczne o demonach, czarnoksiężnikach i potworach.

Magnis | 2016-09-15
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2016

Karl E. Wagner to autor utworów z gatunku horroru i fantastyki. Znany z serii o Kane tym razem napisał powieść z Conanem w roli głównej. Książka trochę inna od poprzednich, ale też posiada ciekawą historię. O to Conan, który po pojedynku ze sławnym kapitanem zostaje za walkę skazany na śmierć. Nie przypuszcza tylko, że pomoc nadejdzie niepostrzeżenie.
Historia opowiada właśnie o roli Conana w walce o pozbycie się tyrana i jego drugiej walce, jaką musi stoczyć. Autor skupił się bardziej na ukazaniu starego porządku, gdzie trzyma żelazną ręka stary władca i nowego porządku, jaki nadchodzi po rewolucji w mieście Kordawy. Właśnie to jest najważniejsze w książce, ale również nie brakuje motywu czarownika. Jakoś opowieść przypadła mi do gustu pod każdym względem. Mamy, więc położony duży nacisk na wykreowanie interesującą historię, co się udaje wspaniale czasami kosztem wątku czarownika. Jednak wszystko ładnie połączono ze sobą i przyznaje nie przeszkadza w żadnym razie podczas...

Gromomir | 2014-03-09

Podobnie jak pierwszy film z Arnoldem, „Conan i droga królów” zaczyna się od cytatu. Tym razem przytoczona nam zostaje myśl Heraklita <http://pl.wikipedia.org/wiki/Heraklit>. Niestety jest trochę niecelna, bowiem tematem przewodnim książki nie jest wojna, a bardziej rewolucja.
Akcja tej 208-io stronicowej powieści dzieje się w uciskanej przez króla Zingarze. Conan, młody najemnik na skutek niefortunnej wygranej w pojedynku, popada w gigantyczne kłopoty. Wyciąga go z nich, niejako przypadkiem, zbieranina miejskich szumowin i komunistycznych rewolucjonistów. Mając ciągle list gończy na karku, na pieńku z jednym generałem i z braku lepszego pomysłu, Cymerianin postanawia do nich przystać. Do szumowin, nie komunistów.
Poza tym złoto jest dobre.
Wplątuje się w ten sposób w wydarzenia które doprowadzą do dwóch rewolucji/wojen domowych, śmierci dwóch monarchów, kilku magicznych rytuałów, splądrowań grobowców, spotkań z nieumarłymi, zdrad, zemst i tak dalej.
Jest tego całkiem sporo, dzięki...

Amrath | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Akcja książki rozpoczyna się w koszarach zingarańskiej armii, gdzie Conan na pojedynek szermierczy wyzwał samego kapitana Królewskich Armii Zingary. Po uporaniu się z starszym przeciwnikiem i odebraniu gratulacji za świetny pojedynek od innych żołnierzy do koszar przybywa głównodowodzący armią generał Korst. Oznajmia on głównemu bohaterowi, że zwykły najemnik nie ma prawa zasztyletować oficera i skazuje go na szubienice.

Jak łatwo się domyślić próba powieszenia centralnej postaci na początku książki nie mogła się udać i Cymmerianin zostanie w cudowny sposób uratowany, tym razem przez przyjaciół buntownika, który miał być powieszony tego samego dnia.

Autor wziął sobie do serca, że twórca uniwersum Conana czyli Robert E. Howard kreując mapę krajów Hyboriańskich założył, że terytorium Zingary po 12 tysiącach lat będzie odpowiadać mniej więcej dzisiejszej Francji. Dlatego prawdopodobnie mamy z tego powodu wiele odwołań do okresu przed i w czasie rewolucji francuskiej. Dlatego...

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1989 rok

Conan zawsze i wszędzie. :-)
Super pisarz

zap6 | 2016-10-16