Cioran: Portret radykalnego sceptyka

Wydawnictwo: KR
Portrait eines radikalen Skeptikers
978-89-89158-65-3
Ann

Gdy człowiek ma szczęście, odkrywa Ciorana w latach młodości - taj jak odkrywa wówczas Rimbaud, Artaud, Bataille`a - słysząc w jego głosie bunt i zapał, czując, że zwraca się on do nas osobiście lektura staje się wówczas przeżyciem, z którym związane jest przeczucie, iż nie tak łatwo będzie je powtórzyć.

Felzmann | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Słaba to biografia. Napisana przede wszystkim na podstawie "Rozmów z Cioranem" i "Zeszytów". Z nowych rzeczy dowiedziałem się tylko trochę o ostatnich latach życia Ciorana i że jego partnerka utopiła się w morzu. Ze względu na to, że uwielbiam Ciorana, dałem aż 8 pkt.

Dominik Gąsowski | 2015-07-23

Ta książka jest tak tragicznie beznadziejna, że aż trud uwierzyć w to, że ktokolwiek zdecydował się na jej wydanie. Jest przeraźliwie źle napisana (wątpię aby była to tylko kwestia tłumaczenia), przez co czyta się ją zwyczajnie topornie. Autor miesza fakty, podaje je niechronologicznie, albo niespójnie, często kompletnie nie pokrywają się z innymi źródłami z życia filozofa, wysnuwa jakieś dziwne i nie trzymające się całości wnioski, nie widać bodaj światełka myśli która przewodziła autorowi i... i... ech... można by tak długo... Przebrnąłem przez nią li tylko i wyłącznie, dlatego że jestem miłośnikiem bohatera, ale po zastanowieniu każdemu, kto przez ten czytelniczy koszmar przeszedł należy się jedynie order głupoty. Nie polecam, szkoda na tą pozycję złamanego grosza...

Mateusz Cioch | 2016-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Dawno nie spotkałem się z takim nagromadzeniem literówek i innych tego typu błędów. Fatalne wydanie. Ale książka sama w sobie ciekawa, myślę, że zostanie mi po niej coś więcej niż order za głupotę, jak to sugeruje jeden z użytkowników.

Leszczu | 2013-03-07

Cioran uczłowieczony - takie wrażenie miałem po przeczytaniu tej książki. Warto poznać ją będąc nieco skołowanym jego dziełami, może co nieco wytłumaczyć. Chociaż z drugiej strony, ukazuje pewną dychotomię na linii autor-dzieło. Ale nic to przecież.
Zauważyłem, że lepiej czyta się fragmenty dotyczące wcześniejszego życia Ciorana, potem już jest nieco gorzej - zapewne ze względu na brak osobistych notatek Ciorana.
A te są pełne anegdot - zresztą, tak jak cała książka. To chyba najlepsza część tej biografii. Biografii, zapewne której - zdaniem Ciorana - być nie powinno. Jak dla mnie dobrze, że jest.
Czepić się można jednak tłumaczenia, które nie zawsze daje radę chyba (np. można było podawać polskie tytuły dzieł Ciorana we właściwym tekście, a nie dopiero w przypisie - i to też raczej bez konsekwencji).

melpomena | 2017-04-23
Prospero | 2017-04-05