Cioran: Portret radykalnego sceptyka

2008-01-01
978-89-89158-65-3
Robert Reszke
biografia autobiografia pamiętnik

Treściwa, ale przekład fatalny - tym bardziej doceniam przekłady książek Ciorana Ireneusza Kani. I nie znam książki, która zawierałaby więcej literówek niż ta.

Cioran był spoko gość: Jeśli chodzi o Boga, Cioran zauważył, że "bez Bacha Bóg byłby postacią drugiej kategorii" i że "muzyka Bacha jest jedynym argumentem dowodzącym, że stworzenie Wszechświata nie może być uważane za całkowitą porażkę". [35] Cioran powiedział dalej: "Bach, Szekspir, Beethoven, Dostojewski i Nietzsche są jedynymi argumentami przeciwko monoteizmowi".
dobrze, go promować

Słaba to biografia. Napisana przede wszystkim na podstawie "Rozmów z Cioranem" i "Zeszytów". Z nowych rzeczy dowiedziałem się tylko trochę o ostatnich latach życia Ciorana i że jego partnerka utopiła się w morzu. Ze względu na to, że uwielbiam Ciorana, dałem aż 8 pkt.

Ta książka jest tak tragicznie beznadziejna, że aż trud uwierzyć w to, że ktokolwiek zdecydował się na jej wydanie. Jest przeraźliwie źle napisana (wątpię aby była to tylko kwestia tłumaczenia),przez co czyta się ją zwyczajnie topornie. Autor miesza fakty, podaje je niechronologicznie, albo niespójnie, często kompletnie nie pokrywają się z innymi źródłami z życia filozofa, wysnuwa jakieś dziwne i nie trzymające się całości wnioski, nie widać bodaj światełka myśli która przewodziła autorowi i... i... ech... można by tak długo... Przebrnąłem przez nią li tylko i wyłącznie, dlatego że jestem miłośnikiem bohatera, ale po zastanowieniu każdemu, kto przez ten czytelniczy koszmar przeszedł należy się jedynie order głupoty. Nie polecam, szkoda na tą pozycję złamanego grosza...

Cioran uczłowieczony - takie wrażenie miałem po przeczytaniu tej książki. Warto poznać ją będąc nieco skołowanym jego dziełami, może co nieco wytłumaczyć. Chociaż z drugiej strony, ukazuje pewną dychotomię na linii autor-dzieło. Ale nic to przecież.
Zauważyłem, że lepiej czyta się fragmenty dotyczące wcześniejszego życia Ciorana, potem już jest nieco gorzej - zapewne ze względu na brak osobistych notatek Ciorana.
A te są pełne anegdot - zresztą, tak jak cała książka. To chyba najlepsza część tej biografii. Biografii, zapewne której - zdaniem Ciorana - być nie powinno. Jak dla mnie dobrze, że jest.
Czepić się można jednak tłumaczenia, które nie zawsze daje radę chyba (np. można było podawać polskie tytuły dzieł Ciorana we właściwym tekście, a nie dopiero w przypisie - i to też raczej bez konsekwencji).

Dawno nie spotkałem się z takim nagromadzeniem literówek i innych tego typu błędów. Fatalne wydanie. Ale książka sama w sobie ciekawa, myślę, że zostanie mi po niej coś więcej niż order za głupotę, jak to sugeruje jeden z użytkowników.

• Filozofia
  • Do zdobycia