Upadek w czas

Wydawnictwo: Aletheia
La chute dans le temps
978-83-61182-20-7
czas, historia, rozmyślania, filozofia

Mieliśmy w sobie szaleńca, ale mędrzec go przepędził. Wraz z nim odeszło to, co posiadaliśmy najcenniejszego, dzięki czemu akceptowaliśmy pozory bez konieczności czynienia na każdym kroku tak dla nich zgubnych rozróżnień między rzeczywistością a iluzją. Póki ów szaleniec był z nami, nie musieliśmy się niczego obawiać – ani my, ani pozory, które – cud to nieustający! – na naszych oczach przeistaczały się w rzeczy. Z jego zniknięciem degradują się one i na powrót popadają w swoją pierwotna nędzę. On przydawał pikanterii życiu, był życiem. Teraz żadnego zainteresowania, żadnego punku oparcia. Prawdziwym obłędem jest brak szaleństwa.

(Z rozdziału „Niebezpieczeństwa mądrości”)

Adrian Tync | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Kolejna ważna książka Ciorana, obalająca humanistyczny oświeceniowy optymizm, zachwyt nad sceptycyzmem i poczucie wyższości człowieka nad innymi istotami. Lektura niełatwa, bo aż gęsto od treści, często odczuwałem potrzebę wracania i czytania np. jednego fragmentu ponownie. Jednakże teksty są warte lektury, zderzenie się z ideami prezentowanymi przez Ciorana może zmienić opinię o niejednym aspekcie ludzkiej kondycji.

Leszczu | 2014-02-19

Jak dla mnie, jest to jedna z najlepszych pozycji Ciorana, jakie czytałem.
Czym różni się od większości? Mam wrażenie, że skupia się na człowieku bardziej analitycznie (dobra, wiem, że Cioran by mnie potępił za to). I ogólnie, o wiele bardziej na człowieku. Na tym, jak żyje, dlaczego żyje tak, jak żyje, i czemu nie robi nic by zmienić stan w jakim żyje. Tak to odbieram.
Tym razem metafizyczne ciągoty zostały w mniejszym stopniu zaakcentowane. Choć powyższe zdanie jest nieco nieprecyzyjne. Są metafizyczne, ale akcent położony został właśnie na metafizyce człowieka.
Cioran ukazuje się tutaj jako bystry obserwator otaczającego świata. Uderza w punkt, w punkty, najbardziej czułe dla każdego człowieka. Co wrażliwsi może poczują się obrażeni.
Były momenty, że czułem, jak dostaję słowną wiąchą prosto w twarz. No ale tego się spodziewałem. Niemniej jednak, ten techniczny nokaut właśnie sprawia, że cenię sobie tę książkę na równi z "Samotnością i przeznaczeniem" i "Historią i utopią". Być...

FromNorwayWithLove | 2014-09-19
Przeczytana: 09 września 2014

Nie, nie, nie dla mnie! To jakaś tortura! Miele wzrokiem te zdania, te akapity i nic nic nic nie rozumiem. Wracam, jeszcze raz. Lepiej. Ale kolejny akapit - to samo! Ile można dziobać te pińć stron? Miesiące!!! I to bynajmniej nie dlatego, że to takie głębokie...
Nie da się prosto, ot tak, zwyczajnie, napisać o co komuś chodzi? Trzeba tak skakać po niepołączonych ze sobą abstrakcjach?
---
A MIMO TO, co kilka zdań zdarza się ABSOLUTNA perełka, która sprawia, że ten krzykacz we mnie milknie, ręka zaznacza, a głowa przechodzi w tryb "let's consider this". No i co, czytać czy nie czytać?...

joanie | 2010-08-22

Dla kogoś, kto nie może przestać zastanawiać się "czemu" i nie potrafi zmierzyć ze swoim istnieniem, ze swoim "tu i teraz", narzuconym, tej propozycji nie-do-odrzucenia.

ouLIPOgram | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

Filozoficzne bajanie o chrześcijaństwie, Tołstoju i złym człowieku. Dla entuzjastów.

Michał Żyłka | 2017-04-16
VilyaQ | 2017-04-03