Monarchia macedońska

Wydawnictwo: Attyka
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Pierwsze w polskiej literaturze przedmiotu studium monarchii macedońskiej u schyłku epoki klasycznej i w okresie hellenistycznym. Autor, adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, omawia m.in. ewolucję państwowości macedońskiej i jej form ustrojowych, związki między monarchią macedońską a federalizmem greckim, a także znaczenie zgromadzenia Macedończyków w ustroju państwa. Książ

Elevander | 2015-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2015

W swojej książce Jacek Rzepka wprowadza czytelnika w niełatwe zagadnienia związane z funkcjonowaniem państwa macedońskiego w późnej epoce klasycznej oraz w epoce hellenistycznej. Prezentuje spór między zwolennikami tezy o konstytucjonalistycznym (np. Hammond) i antykonstytucjonalistycznym (np. Errington), w którym sam zajmuje stanowisko pośrednie z lekkim wskazaniem na drugą opcję. Pokazuje, jak obszerna naukowa dyskusja toczy się wokół spraw pozornie już dobrze i ostatecznie przebadanych i jak wiele sprzecznych wniosków można wyciągnąć ze skąpego przecież materiału źródłowego. Autor często cytuje odpowiednie passusy z antycznych historyków, które są podstawą dla jego bardzo drobiazgowej analizy. Na język polski przełożono kilka książek Hammonda, dobrze sięgnąć po pracę Rzepki, żeby zapoznać się także z argumentami jego oponentów.

Tomasz Babnis

książek: 1910