Herezja

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1448-4
herezja, filozofia, teologia, historia, idee
filozofia i etyka
Snoopy

Kołakowski: filozof herezji. Czy istnieją współcześni heretycy? Jak tworzą się nowe ideologie i gdzie leżą granice tolerancji? Czy między herezją a dogmatem rzeczywiście jest tak wielka różnica? Co decydowało o uznaniu jakiegoś poglądu za herezję: demokratyczne głosowanie a może... przypadek? Książka Herezja to niespodziewanie odnalezione po latach w „sejfie” teksty szesnastu wykładów Leszka...

Kołakowski: filozof herezji.

Książka Herezja to niespodziewanie odnalezione po latach w „sejfie” teksty szesnastu wykładów Leszka Kołakowskiego wygłoszonych między listopadem 1982 a lutym 1983 dla polskiej rozgłośni radia Wolna Europa. Kołakowski omawia w nich herezje zarówno od strony historycznej jak i wpływu poszczególnych prądów na kształtowanie się doktryny Kościoła katolickiego a później także innych gałęzi chrześcijaństwa. W przystępny sposób opisuje najważniejsze „bluźniercze nurty”, śledząc równocześnie ich wpływ na politykę, obyczajowość i religijność społeczeństw. Kołakowski pokazuje, że poszczególne herezje odżywają współcześnie w postaci różnych newage'owych czy scjentystycznych duchowości, w walkach ideologicznych, walkach o tolerancję. Choć często są traktowane jako relikty przeszłości, co jakiś czas odświeżone i odnowione wracają jako odkrywcze i rewolucyjne idee współczesności. To tekst niezwykle współczesny. Mini-przewodnik po świecie błądzących!

Pazaak | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 6
F: 8

ŁuP | 2011-05-18

Warto, warto przeczytać i zastanowić się nad tym i owym. Choćby takie pytanie - temat do przemyślenia: jak to jest z wolnością? Czy polega ona nie na tym, że możemy swobodnie wybierać pomiędzy dobrem a złem, ale na tym, że faktycznie wybieramy dobro? A może na czymś innym? Na posłuszeństwie prawdzie? A może to to samo? Na żadnej ze stron nie czai się nuda - po prostu nie ma jej tam. Natomiast roi się od ważkich pytań. Kto lubi ważkie pytania - niech przeczyta ;)

Montgomerry | 2010-10-21
Przeczytana: 21 października 2010

Jakże miło było przeczytać ponownie słowa prof. Leszka Kołakowskiego! Książka została wydana na bazie odnalezionych tekstów szesnastu wykładów wygłoszonych przez profesora między listopadem 1982 a lutym 1983 dla polskiej rozgłośni radia Wolna Europa.

Profesor w sposób jasny i przystępny, w swoim specyficznym i klarownym stylu, wyjaśnia pojęcie herezji z różnych punktów odniesień. Omawia herezje od strony historycznej, od strony Kościoła katolickiego i innych gałęzi chrześcijaństwa. Mowa jest, więc o swoistych konfliktach ideowych i o przyczynach ich powstawania. Filozof w przystępny sposób opisuje „herezje”, idee uznane za bluźniercze na przestrzeni wieków, które miały wpływ na politykę i społeczeństwo. Zwraca uwagę na współczesne pojęcie herezji, chrześcijańskie pojęcie wolności, omawia problem tolerancji religijnej, powtarzające się typy mentalności, z których wyrastają równie powtarzające się ruchy religijne.

Profesor płynnie przeprowadza czytelnika od starożytności aż po...

Adalbert | 2015-01-16

Książeczka - esej traktujący o tak podstawowym zagadnieniu jak herezja. Bardziej elementarz pozwalający na deskrypcję, słowniczek wiedzy i pojęć niż głębsze studium.

FranzMaurer | 2013-01-20
Przeczytana: 2011 rok

najsłabsza książka Kołakowskiego- może dlatego, że nie miała być książką, tylko wykładami dla radia

asiula1000 | 2016-10-05
Przeczytana: 26 stycznia 2016