Okładka książki „Innego końca świata nie będzie”. Z Barbarą Skargą rozmawiają Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski Katarzyna Janowska, Piotr Mucharski, Barbara Skarga
Katarzyna JanowskaPiotr Mucharski Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2007-01-01
2007-01-01
wywiad-rzeka autobiografia filozofia XX wiek

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Hortus (In)Conclusus. Polska i Ukraina: rozmowy o filozofii i literaturze, pod red. Antona Marczyńskiego Marek Bieńczyk, Józef Bremer SJ, Anna Dziedzic, Mateusz Falkowski, Tadeusz Gadacz, Michał Głowiński, Dorota Hall, Zbigniew Kloch, Andrzej Kołakowski, Julia Marczyńska, Anton Marczyński, Zbigniew Mikołejko, Monika Milewska, Adam Pomorski, Jerzy Prokopiuk, Barbara Skarga, Władysław Stróżewski, Tomas Venclova, Jan Woleński, Arkadiusz Żychliński
Hortus (In)Con... Marek Bieńczyk, Józ...

"Innego końca świata nie będzie", to rozmowy z Barbarą Skargą, filozofką, profesorem Polskiej Akademii Nauk oraz członkinią Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Rozmowy dotyczą wielu aspektów: filozofia, sens, przyjaźń, miłość w całym tego słowa znaczeniu. Po prostu życie, bez wszelakiego ubarwiania.
Dobre momenty, jak i te złe, na które nie zawsze człowiek ma wpływ.
Jak podkreśla autorka, cierpiętnictwo jest jej obce, nie użala się nad tym, czym życie ją zaskakiwało w sposób negatywny.

Mała Barbara przez trzy lata mieszkała u rodziny Żeromskich, w ich willi w Konstancinie. Córka Stefana Żeromskiego, Monika, opiekowała się Barbarą i jej siostrą, chociaż była tylko kilka lat starsza od nich.

Autorka referuje też, o sytuacji Polski międzywojennej. Między innymi o marszałku Piłsudskim, który razem z jej matką trzymał do chrztu kuzyna Pani Barbary, Ziuka.

Niestety prowadzący wywiad, publicystka Katarzyna Janowska i redaktor Piotr Mucharski, potrafią zadawać pytania nad wyraz naiwne, infantylne. Na szczęście Pani Barbara zauważa to i zwraca uwagę odpowiednim komentarzem.
Bo jakże można zapytać: "Z tego się wychodzi osłabionym nie tylko fizycznie?" mając na myśli łagier i zesłanie.
Nie no! psychicznie pełen luzik!
Gdyby to była forma stwierdzająca, uznałabym, że osoby te, mają jakieś pojęcie na temat tego, o czym mowa.

Barbara Skarga opowiada interesująco, ma się ją ochotę ją czytać. Odsłania wiele wątków historycznych Polski, ale też i pobliskiej Białorusi czy Rosji.
Pani Barbara po śmierci ojca, wyprowadziła się do Chocieńczyc, należącej wtedy do Polski (obecnie Białoruś),a w późniejszym czasie do Wilna.
Nie jest to książka, którą czyta się jednym tchem. Dużo informacji powoduje, że czasami umysł musi odpocząć. Jednak jako świadectwo czasów minionych, godna jest uwagi.

Dobre momenty, jak i te złe, na które...

Książka jest wywiadem rzeką z profesor Barbarą Skargą, jedną z najważniejszych współczesnych polskich filozofek
w której czytelnik dowiaduje się o losach życia przepełnionego cierpieniem, dramatyzmem podczas niemieckiej i rosyjskiej okupacji. To rodzaj "manifestu metafizycznego" o sensie życia, powrocie do Polski , rodzącej się wolności w czasach Solidarności oraz o współczesnej Polsce.

Wybitna. Porusza ekstremalnie trudne tematy dotyczące życia, śmierci, odwagi, pracy, obowiązku, rodzicielstwa, miłości... wszystkiego właściwie. Mądrość, jaka z niej bije, można umiejscowić gdzieś pomiędzy traktatami Tischnera a prostotą poezji Twardowskiego. To fantastyczne pogodzenie filozofii z wiarą i poezją. Napisana pięknym, mądrym językiem. Pozbawiona sztucznych ozdobników, skupiona na głownym przedmiocie rozmowy. Dziennikarski majstersztyk w dużym wydaniu.
Bezcenne doświadczenie.

To rozmowa, z której żal uronić choćby jedno słowo pani profesor Skargi.

To rozmowa, z której żal uronić choćby jedno słowo pani profesor Skargi.

• Magda
  • Reportaże/Biografie/Wywiady
  • Cała jaskrawość

Barbara Skarga „Innego końca świata nie będzie”. Z Barbarą Skargą rozmawiają Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski Zobacz więcej