Męczeństwo w Islamie

Seria: Historiai
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

W ostatnich latach męczeństwo islamskie jest powszechnie kojarzone z zamachami samobójczymi przeprowadzanymi przez ekstremistów. Tymczasem David Cook pokazuje, że zjawisko to odbiega od klasycznych zasad islamu potępiających samobójstwo. Autor przedstawia najstarsze źródła, także te należące do tradycji żydowskich i chrześcijańskich, jak również wyjaśnia istotę męczeństwa, różnice w postawach sunnitów i szyitów oraz rolę martyrologii w nawracaniu na islam. W końcowej części książki Cook opisuje problematykę męczeństwa we współczesnym środowisku radykałów muzułmańskich.Męczeństwo w islamie jest obszernym i systematycznym opracowaniem czerpiącym z wielu źródeł arabskich i perskich oraz z literatury muzułmańskiej z całego świata. Książka jest niezbędną lekturą dla osób studiujących historię islamu oraz dla wszystkich czytelników poszukujących rzetelnego przedstawienia tego kontrowersyjnego tematu.David Cook jest profesorem religioznawstwa na uniwersytecie Rice w Houston oraz autorem następujących opracowań: Studies in Muslim Apocalyptic (2002), Understanding Jihad (2005), Contemporary Muslim Apocalyptic Literature (2005).

źródło okładki: www.wuj.pl

Feanor | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Ciekawa monografia ważnego w islamie tematu. Autor analizuje męczeństwo od jego początków okresie podbojów, poprzez narrację szyicką, suficką, aż do odrodzenia się idei szahadatu w XX wieku. Praca obfituje w przykłady źródłowe, a aneks w postaci przykładowych opisów męczeństwa z różnych epok dodaje jej wartości.

tudaria | 2014-02-10
Tuffaha | 2016-10-08