Czwartki pani Julii

Okładka książki Czwartki pani Julii Piero Chiara
Okładka książki Czwartki pani Julii
Piero Chiara Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki kryminał, sensacja, thriller
Klub Interesującej Książki
Giovedi della signora Giulia
Państwowy Instytut Wydawniczy
1974-01-01
1974-01-01
Teresa Jekielowa
thriller/ sensacja/ kryminał

Kryminał w stylu retro: lata 50., włoskie miasteczko i znudzona żona starszego o 20 lat adwokata, która - niczym pani Bovary - szuka wrażeń (a może miłości) w Mediolanie, a później znika bez śladu. Uparty policjant próbuje rozwikłać zagadkę.

Książeczka na dzisiejsze standardy ultrakrótka, co znaczy, że pisarz napisał tyle, ile chciał, nie nadmuchując sztucznie fabuły. Urocze i przewrotne, z niejednoznacznym zakończeniem. Połknęłam w dwie godzinki

Piero Chiara (1913 -86),Włoch, publikuje od 1945, a ten najbardziej znany jego kryminał jest z 1970 roku. No cóż, jeżeli to-to uchodzi za jego najlepszą książkę, to strach pomyśleć, co jest w innych.
Nie jest to-to kryminałem i nie jest też próbą wyśmiania włoskiego aparatu śledczego, jak twierdzą niektórzy. Jest natomiast nieudacznictwem w każdym calu, a jedyne sensowne rozwiązanie zagadki, to związek homoseksualny adwokata z ogrodnikiem, który postanowił zniszczyć zazdrosny autor.
Niewątpliwą, acz jedyną zaletą, jest ilość stron samego tekstu wynosząca 100 – 5 = 95
Szkoda czasu i atłasu; zamiast Chiary, napij się siary, ha, ha!

Nigdy jeszcze nie czytałam takiego kryminału... a dokładniej takiego zakończenia kryminału - niekonwencjonalnego, intrygującego i frustrującego jednocześnie. Bardzo lubię tego typu nieszablonowe historie i myślę, iż owa pozycja spoodoba się przede wszystkim osobom zmęczonym klasyczną konwencją powieści sensacyjno-kryminalnych, którzy szukają opowieści wciągających, ale nie pozbawionych swoistego klimatu.

• KIK
  • Literatura włoska