Hawksmoor

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
837298235X

Detektyw Hawksmoor prowadzi śledztwo w sprawie serii morderstw, dokonanych na kilku budowach kościołów. Tak jak osiemnastowiecznego budowniczego Dyera dręczą go wątpliwości, w następstwie czego znajdzie się na krawędzi utraty zmysłów.

Katalepsja Bóbr | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

Ciemne, drapieżne miasto, rytualne ofiary w fundamentach kościołów i okultystyczne zgromadzenia. To Londyn w XVIII wieku i dzisiaj. W powieści "Hawksmoor" Petera Ackroyda wydarzenia, mrok i zbrodnia przenikają przez cienką materię czasu, tworząc fascynującą układankę mieszającą historię z fikcją.

Ale zacznijmy od historii: na początku XVIII wieku w Londynie budowę sześciu (w powieści 7) nowych kościołów powierzono genialnemu, ale i ekscentrycznemu architektowi Nicholasowi Hawksmoorowi, będącemu uczniem Christophera Wrena. Oparte w znacznej mierze na kształtach starożytnego Egiptu, świątynie wraz z dwoma obeliskami, również zaprojektowanymi przez niego, tworzą na mapie specyficzny wzór, przypominający Oko Horusa. I tu wkraczamy na obszar fikcji i literatury. Rzecz rozpoczął Iain Sinclair, który sądził, że kościoły zaprojektowane przez Hawksmoora zawierają znaki i wzory satanistyczne o znaczeniu rytualnym. Na jego wierszu oparła się powieść Ackroyda, a oboma utworami zainspirował...

Jagoda | 2010-12-28

W tej powieści liczy się przede wszystkim klimat: mroczny, ciężki, niesamowity. Z fabułą trochę gorzej: pełna dygresji, niedomówień. A jednak książka wciąga, przynajmniej tych, dla których nastrój ważniejszy jest niż fabuła. I tych, którzy cenią dobrą literaturę oraz niejednoznaczne zakończenia.

grendella | 2012-01-25

Po prozę Ackroyda sięgam na ogół wtedy, gdy tęsknię do Londynu (upragniona "Biografia Londynu" dumnie stoi na półce i zamierzam ją sobie dawkować powolutku acz skutecznie). Tym razem padło na przykurzone już trochę "Hawksmoor". Akcja powieści toczy się dwutorowo. Historia Nicholasa Dryera (to nazwisko fikcyjne, naprawdę gość nazywał się Nicholas Hawksmoor właśnie), ucznia słynnego Christophera Wrena i architekta odpowiedzialnego za budowę, bądź przebudowę siedmiu (faktycznie sześciu) kościołów w XVIII wieku, przeplata się z wątkiem o inspektorze Hawksmoor, dwudziestowiecznym policjancie, zaangażowanym w śledztwo w sprawie niepokojących wypadków śmiertelnych powiązanych, rzecz jasna, ze wspomnianymi kościołami. Zabieg jest w gruncie rzeczy prosty jak cep, jego realizacja natomiast o wiele bardziej subtelna.

Termin symetria w odniesieniu do tej powieści nabiera szczególnego znaczenia. Symetria w odniesieniu do budowli architektonicznych, jak również do struktury samego utworu....

Margot82 | 2014-09-29
Przeczytana: 28 września 2014

Nuda, mroczna w dodatku. Zupełnie niejasna jest fabuła, głupie dialogi. Nie tego się spodziewałam. Kocham Londyn, ale zdecydowanie nie taki.

LOKI | 2013-07-31

Cardio | 2014-10-16
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka, 2014
Przeczytana: 21 października 2014
Półki znanych ludzi

Chyba każdy czytelnik lubi podglądać innego czytelnika – odruchowo sprawdzamy tytuły książek, które czytają współpasażerowie w pociągu lub autobusie, ślizgamy się wzrokiem po półkach znajomych, których odwiedzamy.