Księga Janion

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Interpretacje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
9 (1 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
1
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-7453-751-3
liczba stron
600
język
polski

Książka wydana z okazji 80 urodzin pani profesor Marii Janion, napisana przez jej uczniów, przyjaciół oraz osoby „spokrewnione duchowo”. Każdy tekst odnosi się do myśli bądź wypowiedzi jubilatki i ma charakter polemiki, krytyki, rewizji, komentarza, glosy lub inspiracji. Książka jest przekrojem przez „tematy Janionowskie” oraz obszary jej fascynacji literackich, retrospektywą dorobku...

Książka wydana z okazji 80 urodzin pani profesor Marii Janion, napisana przez jej uczniów, przyjaciół oraz osoby „spokrewnione duchowo”. Każdy tekst odnosi się do myśli bądź wypowiedzi jubilatki i ma charakter polemiki, krytyki, rewizji, komentarza, glosy lub inspiracji.

Książka jest przekrojem przez „tematy Janionowskie” oraz obszary jej fascynacji literackich, retrospektywą dorobku powstałego na przestrzeni kilku dziesięcioleci, a nade wszystko próbą konfronacji myśli badaczki z młodszymi pokoleniami filologów.

Ze wstępu:

"W roku 2006 minęła osiemdziesiąta rocznica urodzin profesor Marii Janion - naszej nauczycielki, promotorki, dla wielu także Mistrzyni. W związku z rocznicą postanowiliśmy przygotować i wydać księgę pamiątkową - którą prędko zaczęliśmy nazywać Księgą Janion. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy wszystkich uczniów Jubilatki. Chcieliśmy, żeby w Księdze znalazły się teksty i wypowiedzi tych, którzy w czasie kilkudziesięcioletniej pracy dydaktycznej profesor Marii Janion byli Jej magistrantami i doktorantami. W uzasadnionych wypadkach dopuściliśmy także udział "uczniów z ducha", którzy nie legitymowali się związkami formalnymi z Jubilatką, a także "uczniów wtórych", należących do pokolenia wnuków. Zależało nam na tym, by w miarę możności pokazać pełen krąg osób i zarazem zasięg bezpośredniego oddziaływania myśli Marii Janion - jako że prawdziwy nauczyciel zapisuje się w umysłach (i sercach) swoich uczniów, ci zaś, prowadząc rzecz dalej, przekazują jego myśli następnym generacjom. Wychodząc z założenia, że idee żyją tylko wtedy, gdy uczestniczą w dialogu, oczekiwaliśmy od autorów Księgi odniesienia się do jakichś słów zapisanych lub wypowiedzianych przez Jubilatkę. Oczekiwaliśmy na wypowiedzi o różnej wadze: fundamentalne, syntetyczne i przekrojowe, sięgające generaliów, ale też na drobne odniesienia do jakiejś jednej myśli czy jednego stwierdzenia Marii Janion. Dla ułatwienia potencjalnym autorom wysłaliśmy alfabetyczny rejestr "tematów Janionowskich", przygotowany przez grupę gdańskich uczniów Jubilatki (Małgorzatę Czermińską, Ewę Nawrocką, Annę Kubale, Ewę Graczyk, Kwirynę Ziembę, Zbigniewa Kaźmierczyka i niżej podpisanych). Miał on - rzecz jasna - charakter roboczy i wstępny. Liczyliśmy na to, że ta mapa idei, myśli i odezwań Nauczycielki zostanie rozwinięta i uzupełniona w tekstach jej uczniów. Zabiegaliśmy więc, żeby przeznaczone do Księgi teksty rozpoczynały się od cytatu z pisanych bądź ustnych wypowiedzi Jubilatki. Zacytowane fragmenty utworzyłyby - przy okazji - interesującą antologię myśli pamiętanych i ważnych dla uczniów. Zaznaczaliśmy, że powinny to być jednak wypisy komentowane. Prosiliśmy, by wszyscy autorzy rozpoczynali swoje wypowiedzi od wyraźnego ustosunkowania się do wybranego i przywołanego fragmentu (na przykład: "Najważniejsza dla mnie myśl Marii Janion to..." albo "Nigdy nie zgodzę się z tezą Marii Janion, że..."). Następujący dalej tekst - o charakterze polemiki, krytyki, rewizji, komentarza, glosy, inspiracji... - powinien uzasadniać wyrażoną na wstępie afirmację lub negację."

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (11)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1534
MLB | 2018-02-04
Na półkach: Chcę przeczytać
książek: 1847
Mlg | 2018-02-04
Na półkach: Chcę przeczytać
książek: 4998
tarkeiandrovsky | 2018-02-04
Na półkach: Chcę przeczytać
książek: 4376
Łukasz M | 2018-02-04
książek: 3169
Jantarka | 2014-05-02
Na półkach: Chcę przeczytać
książek: 377
Mēness | 2013-09-15
Na półkach: Chcę przeczytać
książek: 120
Magnolio | 2013-07-05
Na półkach: Chcę przeczytać
książek: 228
Gosia | 2013-04-30
Na półkach: Chcę przeczytać
książek: 5
eliasz | 2013-01-11
Na półkach: Chcę przeczytać
zobacz kolejne z 1 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd