Praefectus Urbi Strażnik porządku publicznego w Rzymie w okresie wczesnego Cesarstwa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historyczna

Praefectus Urbi. Strażnik porządku publicznego w Rzymie w okresie wczesnego Cesarstwa.

Sensej | 2017-04-01
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Praca przedstawia genezę i powstanie, a także rozwój kompetencji prefektury miejskiej (praefectus urbi) w czasach Wczesnego Cesarstwa. Zasadnicza część pracy poświęcona była ewolucji uprawnień prefekta miasta i ich podziału na administracyjne (utrzymanie porządku publicznego) i sądowe (jurysdykcja karna, cywilna i apelacyjna). Ponadto przedstawiono zagadnienia dodatkowe dotyczące kohort miejskich i innych podległych służb (officium, praefectus vigilum, curatores regionum, vicomagistri), a także siedziby urzędu i insygniów.

PLUSY

+ duża objętość
+ szeroki zakres tematyczny
+ analizy źródłowe
+ terminologia łacińska
+ mnóstwo źródeł
+ mnóstwo wartościowej literatury
+ pokaźna bibliografia
+ ogromna wiedza źródłowa i pozaźródłowa autora
+ praca uzupełnia dotkliwą lukę w polskiej nauce historycznej

MINUSY

- niekiedy zbyt naukowy i wyszukany język autora

Serdecznie polecam wszystkim czytelnikom szukającym czegoś nowego, na wysokim poziomie merytorycznym i chcącym...

Ithilnar | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Historyczne