Książka Roku 2018
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Zebrane w niniejszym tomie studia upamiętniają dziewięćdziesiątą rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego i zarazem powołania do życia w jego murach pierwszej w Odrodzonej Polsce Katedry Historii Starożytnej w roku 1919. Przedstawiają one sylwetki wybitnych polskich naukowców okresu międzywojennego. Druga część dotyczy kultu panującego w starożytności w ujęciu badaczy polskich. Badania te zapoczątkował Ludwik Piotrowicz, pierwszy kierownik Katedry, książką o kulcie panującego w starożytności. Zainicjował w ten sposób w polskiej historiografii oryginalny kierunek badań, który w nauce światowej bezustannie cieszy się wielkim zainteresowaniem. W ostatnich dekadach minionego wieku jego wybitnym przedstawicielem był Lesław Morawiecki, związany z Uniwersytetem Rzeszowskim. Rozprawą o władzy charyzmatycznej u schyłku Republiki Rzymskiej znacząco poszerzył zakres pojęcia „kult panującego”, wpisując się trwale w historiografię temu poświęconą. Im dedykujemy ten tom.

źródło opisu: http://ptpn.poznan.pl/Wydawnictwo/nowosci/nowosci.html

źródło okładki: http://ptpn.poznan.pl/Wydawnictwo/nowosci/pliki/SEG-kult.jpg

Ta praca zbiorowa wyraźnie dzieli się na dwie części. Pierwsza poświęcona jest dziejom polskich badań nad antykiem, zwłaszcza zaś ich początkom w pierwszej połowie XX wieku. Przedstawiono tu biogramy kilku ważnych starożytników polskich, często pionierów tej dziedziny na naszym gruncie. Druga część ma za temat kult panującego w starożytności i to nie tylko grecko-rzymskiej, bo Autorzy artykułów wyszli też nieco na wschód: do Partii i Kommageny (M. Olbrycht, T. Polański). Oczywiście najwięcej tekstów dotyczy kultu cesarskiego w Imperium Romanum. Mało miejsca, bo właściwie tylko jeden artykuł (S. Śnieżewski), poświęcono zagadnieniom literackim.

Kura_Domowa | 2018-05-01
Bartosz Peruń | 2017-11-22