Stalowy Szczur śpiewa bluesa

Okładka książki Stalowy Szczur śpiewa bluesa Harry Harrison
Okładka książki Stalowy Szczur śpiewa bluesa
Harry Harrison Wydawnictwo: Amber Cykl: Stalowy szczur (tom 8) Seria: Wielkie Serie SF fantasy, science fiction
Stalowy szczur (tom 8)
1994-01-01
1995-01-01
Wiesław Lipowski
stalowy szczur harrison

Ten szczur jakoś mi nie podszedł. Nie był zły po prostu jakoś do mnie nie trafił.

Z sentymentem wróciłem. Jim d'G w formie, choć tego tytułowego bluesa jakby mało.
Warto było!

Warto było!

Czy komuś jeszcze pierwsze sceny skojarzyły się z "Mission: Impossible"? Ta kropla potu... obejrzałam sobie jeszcze raz ten fragment filmu i ..... doceniłam szczura pojawiającego się w tym fragmencie...
A teraz o tym co dalej. I tu trochę Jimy mnie zawiódł, nie był aż tak błyskotliwy jak powinien być ten wyjątkowy geniusz w dziejach galaktycznej cywilizacji Ziemian. Ale wybaczam, każdy ma prawo do gorszych dni.

Bez komentarza.

Bez komentarza.

Trzeci tom przygód Jima di Griza w kolejności chronologicznej, jeżeli chce się być na bieżąco z życiorysem Stalowego Szczura. Jim ma tutaj 20 lat i jest świeżo po wojskowej awanturze.
Śpiewający bluesa Stalowy Szczur trafia tutaj na planetę społecznych wyrzutków, gdzie ma szukać tajemniczego artefaktu obcych. Fabuła nie grzeszy jakąś wielką oryginalnością, miejscami jest też dosyć przestarzała (esperanto) a jawnie lewicowy moralitet na końcu grozi odruchami wymiotnymi, do tego Jim dostaje spore baty od drugoplanowych postaci, niemniej charakterystyczny humor, szczególnie na początku, ratuje sytuację i dzięki temu czyta się świetnie, a o to przede powinno chodzić.

Jima DiGriz nie da się nie lubić i tyle :)

Jima DiGriz nie da się nie lubić i tyle :)

W innym tłumaczeniu książka ma tytuł "Stalowy Szczur Czuje Bluesa"

W innym tłumaczeniu książka ma tytuł "Stalowy Szczur Czuje Bluesa"

Super wkręcająca historia o Stalowym Szczurze polecam wszystkie książki z tej serii !

Kolejny tom przygód Stalowego Szczura. Tym razem Jim wpadł w kłopoty po nieudanym skoku na mennicę. Z sali egzekucji kary śmierci wyciąga go agent Ligi Galaktycznej pod przykrywką adwokata. Liga potrzebuje Stalowego Szczura do zlokalizowania i odbicia ukradzionego artefaktu na planecie, która jest galaktycznym śmietnikiem najbardziej plugawych ludzi. Szczur zakłada kapelę bluesową i pod przykrywką gwiazdy rocka zaczyna węszenie. Ma na to tylko 30 dni, gdyż adwokat wczepił mu truciznę, która aktywuje się właśnie po miesiącu...
Książka znów emanuje Harrisonowskim humorem, satyrą i komizmem. Poznajemy miasto, w którym część żeńska i męska są oddzielone murem, w którym nie istnieje seksizm, pożądanie i... narodziny. Damskie płody są noszone u dam, męskie dojrzewają w specjalnych komorach, po czym wysyłane są na męską część miasta. Na czym polega zapłodnienie? Czy Stalowemu Szczurowi uda się wbić rozum do głowy mieszkańcom zapomnianej planety? Czy odnajdzie artefakt przed upływem czasu? Te i inne wątki są jak zwykle bogate w arcyśmieszne sytuacje, przez co książkę czyta się jednym tchem.
Trochę mi brakowało akcji, walki, do której się przyzwyczaiłem w poprzednich tomach przygód Stalowego Szczura.

• Science Fiction
  • Stalowy Szczur