Podsłuchiwani: niemieccy generałowie w brytyjskiej niewoli 1942-1945

Tłumaczenie: Marek Zepp
Wydawnictwo: Replika
Abgehört: deutsche Generäle in britischer Kriegsgefangenschaft 1942 - 1945
historyczna

Wehrmacht wiedział o zbrodniach SS przez wiele lat panowało przekonanie o umniejszonej, w stosunku do SS, winie Wehrmachtu za udział w zbrodniach wojennych Niemców. Niemieccy generałowie w powojennych wspomnieniach starali się odcinać od czynów popełnianych przez oddziały SS, tłumacząc, iż prowadząc anormalną wojnę nie byli świadomi nazistowskich zbrodni ludobójczych. W listach i pamiętnikach opublikowanych po 1945 roku podkreślali apolityczny charakter pełnienia obowiązku żołnierza oraz przedstawiali własną aktywność w ruchu oporu. Sönke Neitzel próbując dotrzeć do historycznej prawdy, zbadał i udostępnił zapisy podsłuchiwanych rozmów niemieckich oficerów w niewoli brytyjskiej, nagranych w latach 1942-1945 w obozie jenieckim w Trent Park , odtajnionych przez Brytyjczyków dopiero w 1996 roku. Jest to kluczowy dokument, który pozwala zrozumieć ówczesne postrzeganie i interpretację wydarzeń związanych z wojną i dyktaturą pośród niemieckiej generalicji. Książka ta pozwala uświadomić sobie szerokie spektrum poglądów niemieckich władz wojskowych, którzy w swobodnych rozmowach ze współwięźniami reprezentowali zarówno skrajną ideologię narodowosocjalistyczną, jak i pozostawali do niej w opozycji.

Ewelina S | 2011-05-05
Przeczytana: maj 2011

Oceniając ją jako książkę naukową należy dać jej wysoką notę, choćby z racji wykorzystanej, naprawdę imponującej literatury, której spis liczy wiele stron. Jednakże chcąc ją traktować jako książkę czytana dla przyjemności, trzeba otwarcie powiedzieć, iż jest wybitnie nudna, nadmiernie szczegółowa, opatrzona liczącym sto stron wprowadzeniem które niejednokrotnie opisuje to co i tak spostrzeżemy czytając fragmenty rozmów. Zamieszczone we wprowadzeniu cytaty w sposób irytujący wielokrotnie się powtarzają. Jednakże oceniając wiedzę jaką wnosi, jest naprawdę wartościowa. Informacje w niej zawarte czasem oburzają, czasem szokują, na pewno zmuszają do zastanowienia. Jeno jest pewne, nie może jej przegapić ktoś zajmujący się tą tematyką. Poprzez swój charakter jest na pewno bardziej szczera od innych prac.

Kinga109 | 2015-08-01
micor | 2015-04-27