Złoty żuk

The gold bug
83-7079-503-X
horror
AmaranthGirl

Nowela Edgara Allana Poe, której akcja rozgrywa się na wyspie Sullivana (Karolina Południowa), traktująca o rozwiązywaniu zaszyfrowanej wiadomości i poszukiwaniu zakopanego skarbu. Historia została po raz pierwszy opublikowana na łamach filadelfijskiego dziennika Dollar Newspaper w czerwcu 1843 roku, po tym jak Poe wygrał konkurs ogłoszony przez gazetę, otrzymując nagrodę w wysokości 100 dolarów.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_%C5%BCuk

źródło okładki: http://nazapleczu.osdw.pl/M/nazapFSHJEXSG.obr;jses...»

Wojciech Gołębiewski | 2015-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2015

Edgar Allan POE - "The Gold Bug. Złoty żuk"
Przede wszystkim gratulacje dla Wydawnictwa 44.pl za świetny pomysł z edycją dwujęzyczną. Czytam sobie po angielsku, a jak mam jakąś wątpliwość klikam akapitem i mam interesujący fragment po polsku. Tak mnie się to spodobało, że kupiłem od razu cztery opowiadania {e-book z Publio) i mam świetną zabawę skutkującą krótkimi opiniami na LC. Dodajmy, że Poe (1809-1849) pisze niezłą angielszczyzną, w przeciwieństwie do większości współczesnych amerykańskich autorów posługujących się "mówionym" slangiem.
To opowiadanie powstało w 1843 roku, gdy Poe od dwóch lat interesował się kryptologią i odbiega od typowych dla niego powieści grozy; przypomina raczej metody dedukcyjne Sherlocka Holmesa, ale najważniejsze jest, że przy ocenie tego opowiadania nie można stosować kryteriów współczesnych. Dzisiaj taki szyfr rozwiązałby, przy ...

Edyta Zawiła | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

"...Między trupią
czaszką a koźlęciem ujrzałem następujące znaki, nakreślone nieudolnie czerwonym atramentem:
53W«i< 305) )6x; 4826) 4)4 V); 806x;48>i< 8160)) 85; iy(;:'yx8'i<83(88)5x>i<; 46(;88x96x
?;8) XT (;485) ;5x»i< 2: x T (;4956x 2 (5x4) 818x;
4069285) ;) 6<8) 4 TT; l C? 9; 48081; 8 8'P l; 48 *85;4) 485 528806x81 (T 9; 48; (88;
4(T?34;48) 4; 161;188;?;..."
Historia zawiera motywy kryptologiczne ze szczegółowym wyjaśnieniem rozwiązania prostego szyfru podstawieniowego zawierającego ciąg znaków.

No i Poe w 1843 roku kryptogram czytelnikom dziennika "Dollar Newspaper", zafundował, i wygrał konkurs z nagrodą 100 $.
Nim wygrał to pierwotnie sprzedał "Złotego żuka " George'owi Grahamowi z "Graham's Magazine" za 52 $, gdy się dowiedział o konkursie, chciał upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i się udało.
Nowela była wielokrotnie publikowana w gazetach, jedna z najpoczytniejszych za życia autora, utwór został tez wydany w ilość 300 egzemplarzy i to stanowiło o dużym szumie wokół...

Aga | 2015-11-04
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2015

Krótka nowela, w której motorem napędzającym przebieg wydarzeń jest tytułowy złoty żuk. Zdarzenia dość przewidywalne, a zagadka prosta do rozwiązania. Na tle współczesnych powieści z wątkami detektywistycznymi wypada marnie, ale biorąc pod uwagę czas jej powstania, to jestem pod wrażeniem. Daję jej 7/10
Warto przeczytać:)

Konwalia | 2011-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2011

Poe swego czasu interesował się rozwiązywaniem szyfrów i na tym wątku właśnie oparł swoje opowiadanie, za które został słusznie nagrodzony.
Wciągająca, detektywistyczna historia, polecam!

Obywatel_Śliwka | 2012-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki, nazwany słusznie ‘’geniuszem niesamowitości’’. Osierocony jako dziecko, przez całe życie walczył z nędzą, nałogiem alkoholizmu i narkomanią. To moja pierwsza przygoda z tym autorem i już wiem, że nie ostatnia. Zwrócić tu trzeba uwagę na jego nałogi, które zarówno w sposobie pisania jak i w samej fabule odcisnęły swoje piętno.

Główny bohater postanawia odwiedzić swojego przyjaciela Legranda na malowniczej wysepce, na której ów człowiek mieszka. Nie zastaje nikogo, lecz za chwilę gospodarz wraz ze swoim ‘’przyjacielem’’, starym murzynem, który z nim mieszka, wraca do chaty. Podekscytowany człowiek dzieli się swoim znaleziskiem- pięknym, złotym, żukiem. Niestety nie ma go przy sobie, postanawia zatem narysować go. Zamiast żuka jednak wyraźnie widać czaszkę. Bojąc się o przyjaciela bohater ponownie odwiedza go później, tym razem może...

Mylengrave | 2013-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2013

Jest to typowe opowiadanie przygodowe, rzec można, byłam zdziwiona i rozczarowana, bo jak na Poe - zero tutaj grozy, magii i niesamowitości, przynajmniej dla mnie. Czyta się lekko, chociaż niektóre opisy troszkę nudzą, interesujący wątek z szyfrem.

Marcin Stachelski | 2012-08-17

Uwielbiam to. Wracałem do tej opowieści wielokrotnie i jeszcze będę wracał :)

Ola | 2016-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Wiadomo, że opowiadania E.A. Poe to klasyka, więc głównie dlatego zdecydowałam się sięgnąć po "Złotego żuka", który niestety zdecydowanie nie trafił w moje gusta. Mówiąc szczerze, gdyby nie to, że tekst jest taki krótki, nie dobrnęłabym do końca. Moim zdaniem, nie było w nim nic, co wzbudzałoby ciekawość i chęć dalszego czytania. Jednak zdecydowany plus za przekład - czytając nie odczuwa się, że tekst ma prawie 200 lat.

WetRat | 2013-10-19
Przeczytana: 06 czerwca 1980

Jedna z moich pierwszych ulubionych pozycji.

Krzysiek | 2011-09-14
Przeczytana: 13 września 2011

Prawdę powiedziawszy, to troszkę więcej się spodziewałem. Ciężko coś powiedzieć więcej, żeby obyło się bez spoilerów... Fabuła nie trzyma w napięciu. Szczególnie w połowie wszystko staje się już przezroczyste i wiadomo jak się skończy.