Jak Dżihad przybył do Europy. Wojownicy Boga i tajne służby na Bałkanach

Wydawnictwo: Muza
Wie der Dschihad nach Europa kam : Gotteskrieger und Geheimdienste auf dem Balkan
978-83-7495-306-1
bałkany, dżihad, muzułmanie
literatura faktu
madziekk

Historia narodzin i rozkwitu nowoczesnego fundamentalizmu muzułmańskiego na Bałkanach - wnikliwa analiza wpływu polityki międzynarodowej, zwłaszcza amerykańskiej, na umocnienie się bojówek muzułmańskich na terenach dawnej Jugosławii. Autor jest niemieckim dziennikarzem, publicystą zajmującym się problematyką geopolityczną i znawcą Bałkanów. Jego książka to efekt wnikliwej analizy źródeł historycznych, licznych rozmów przeprowadzonych z ekspertami służb specjalnych i przedstawicielami misji ONZ w Bośni oraz własnych doświadczeń z pobytu na Bałkanach. Paktem z diabłem nazywa on współpracę służb specjalnych USA z mudżahedinami, których Pentagon w latach 90-tych wspierał w walce na terenach dawnej Jugosławii.

Ostatnio nie staram się na siłę doczytać do końca książek, które mnie nudzą bądź męczą.
Ta książka zalicza się do tej drugiej kategorii - męczącej.
Ale to nie znaczy, że nie jest ciekawa!
Po prostu chyba nie trafiłam z chyba z tą lekturą w odpowiedni w moim życiu czas.

klama1983 | 2013-04-03
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Dobrze napisana rekonstrukcja zdarzeń, które doprowadziły do rozkwitu terroryzmu w Europie i USA. Może wywołać szok, jeśli konflikt na Bałkanach pamięta się z relacji w wiadomościach. Czarne nie zawsze jest czarne, a białe - białe.

Łukasz | 2015-12-26

Moim zdaniem, to jedna z najlepszych książek poświęcona wojnie domowej w dawnej Jugosławii oraz problemowi terroryzmu w Europie. Książka powstała dzięki wieloletniej pracy autora, poświęconej analizie niezliczonej ilości dokumentów służb specjalnych. Dzięki temu, czytelnik odnajdzie w tej lekturze garść informacji na temat prawdziwego obrazu wydarzeń na Bałkanach i przekona się, że nie tylko Serbowie odpowiadają za okrucieństwa wojny, ale również pozostałe nacje jugosłowiańskie. Ponadto można tutaj odnaleźć sporo ciekawostek na temat Al-Kaidy i jej działalności w Europie. Polecam tą lekturę każdej osobie, interesującej się tematyką politologiczną. Czytelnicy niezainteresowani w/w tematyką mogą się poczuć zawiedzeni jej zawartością.

Grekorn | 2016-09-06
Przeczytana: listopad 2016