Mozart t2. Brat Ognia. Ulubieniec Izydy

Tłumaczenie: Zygmunt Burakowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mozart". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
Le frere du feu. L'aime d'Isis
historyczna
Paideia

Powieść historyczno-przygodowa: bodaj najbardziej niezwykła ze wszystkich biografii Mozarta, łącząca jego losy z tajemnicami masonerii i... starożytnym Egiptem. Jak wiadomo, Mozart był wolnomularzem. W tej opowieści już przy kilkuletnim Wolfgangu pojawia się tajemniczy Thamos, hrabia Teb. Ma czuwać nad małym geniuszem, którego dzieło uchroni ludzkość przez pogrążeniem się w chaosie... Z fikcji i faktów Jacq tworzy pasjonującą panoramę dwóch światów: XVIII-wiecznej Europy i baśniowej masonerii, ukrytej za sekretnymi obrzędami, która wybrała chłopca z Salzburga na Wielkiego Czarodzieja.

Isadora | 2011-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2011

Drugi tom niezwykłej biografii Mozarta,której autor skupia się na związkach genialnego kompozytora z masonerią.
Jakoże jest to czwarta przeczytana przeze mnie biografia tego twórcy,miałam możliwość spojrzenia na dobrze znane mi fakty z jego życia z zupełnie innej strony.Było to ciekawe doświadczenie,choć wiele szczegółów się nie zgadzało lub wręcz się wykluczały w porównaniu z tym,co wyczytałam wcześniej.
Nie wiem,czy w rzeczywistości związki Mozarta z masonerią były tak silne,jak autor pragnąłby je widzieć ; faktem jest,że cztery napisane przez Wolfganga opery zawierały w sobie wolnomularskie przesłanie,natomiast nie przekonała mnie zupełnie spiskowa teoria autora,jakoby liczni przeciwnicy Mozarta wywodzący się z kręgów kościelnych i cesarskiego dworu obawiali się jego wpływu na umysły ludzi - do tego stopnia,że zapragnęli przyczynić się do jego śmierci.
Wiele razy spotkałam się podobną teorią,popularną pewnie dlatego,że tajemnica śmierci Mozarta nigdy nie została ostatecznie...

Ewa | 2014-05-28
Przeczytana: 24 maja 2014

Książka Christiana Jacqa to opowieść oparta na biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta. Autor przeplata fakty z życia kompozytora z literacką fikcją w formie dziennika. Drugi tom rozpoczyna się w 1785 roku a kończy w dwa lata po śmierci Mozarta, w 1793.
Poznajemy życie, twórczość i duchowe zmagania genialnego i płodnego kompozytora. Tworzenie sprawiało mu przyjemność, z niezwykłą łatwością pisał wszelkiego rodzaju utwory: symfonie, fugi, menuety, kantaty, arie, często na zamówienie lub obdarowując przyjaciół.
Jak wiemy, Mozart należał do masonerii i autor pokusił się do przybliżenia nam obrzędów wolnomularskich. Widzimy kompozytora, który całym sercem oddaje się działalności masońskiej,
Przechodzi przez trzy stopnie wtajemniczenia- od stopnia ucznia przez stopień czeladnika aż do mistrza. Faktycznie, elementy wtajemniczenia w wielkie misteria , Mozart zawarł w swoich czterech obrzędowych operach: Wesele Figara, Cosi fan tutte, Don Juan i Czarodziejski flet.
Jego...

Demanroe | 2011-07-01
Przeczytana: 29 czerwca 2011

Druga część cudownej opowieści o życiu Wolfganga.Opisuje one dorosłe już życie "Cudownego dziecka",jego wzloty i upadki,sprzeciw upartego losu.Książka jest niesamowita i wzbudziła we mnie też takie uczucia.

Inger | 2011-06-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 30 listopada 2013

Bardzo dobra - jak wszystkie książki Pana Jacq:)

LIDIA | 2016-11-05
Przeczytana: 2008 rok