Żelazna włócznia

Tłumaczenie: Zbigniew T. Gieniewski
Cykl: Celtyckie wyprawy krzyżowe (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The iron lance
historyczna
zasaa

Pierwszy tom trylogii "Krucjaty celtyckie", opowiadającej o udziale Celtów w wyprawach krzyżowych. Kiedy w roku 1095 papież Urban II ogłosił wojnę z niewiernymi, królowie, książęta i wielmoże ujęli w dłonie krzyż i przyłączyli się do wojen krzyżowych. Podczas gdy ojciec i bracia Murdo Ranulfsona walczyli o zdobycie Jerozolimy, na niego spadł obowiązek obrony rodowych dóbr. Ponieważ chciwy książę i sprzedajne duchowieństwo - zamiast chronić Orkney, jego ojczysty archipelag wysp - stali się najzaciętszymi wrogami Ranulfsonów, także Murdo zmuszony został do pielgrzymki. Podąża zatem śladami krzyżowców w nadziei, iż uda mu się odnaleźć ojca, a następnie odzyskać przynależne rodowi ziemie. Szlak jego wędrówki wiedzie w te rejony Morza Śródziemnego, gdzie cesarz Alexius zmaga się z nacierającymi hordami barbarzyńców, którzy mogą ponownie pogrążyć podległe mu krainy w mrokach pogaństwa. Trylogia "Krucjaty celtyckie" odmalowuje dzieje szkockiej rodziny walczącej o swój byt i wiarę w epoce wypraw krzyżowych, i zarazem opisuje działalność tajnego stowarzyszenia, którego sekretne obrzędy odcisną się na historii całego tysiąclecia.

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2002]

Maynard | 2012-09-20
Przeczytana: październik 2004

Wartka akcja, ciekawa fabuła i wszystko jakoś trzyma się kupy. Śledzimy losy pierwszej krucjaty oczyma głównego bohatera i dowiadujemy się więcej niż z nie jednego, nudnego almanachu historycznego. Szczególnie polecam rozdział w którym upada Jerozolima (nie dla wrażliwych!)

Anvariel | 2011-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2011

Ta książka czekała 7 lat na swoją kolej. Kupiłam ją jeszcze studentką nie będąc, przeczytałam mając studia już za sobą. Podejście pierwsze do książki, 7 lat temu, było całkowicie nieudane. Zrezygnowałam z czytania raptem po kilkudziesięciu stronach. Zapewne nigdy bym do niej nie wróciła, gdyby nie to, że postanowiłam, zanim kupię kolejne książki, przeczytać wszystko co zakupiłam do tej pory a co jeszcze nie doczekało się przeczytania.
Z perspektywy czasu stwierdzam, że gusta literackie bardzo się zmieniają. Tym razem książka mi się spodobała. Autor stworzył ciekawą powieść, o spójnej wciągającej fabule. Książka jest na tyle ciekawa, że jeśli uda mi się zdobyć kolejne tomy to na pewno je przeczytam. "Żelazną włócznię" zdecydowanie odradzam ludziom którzy lubią książki lekkie, bo taka z całą pewnością nie jest. Mimo że fajna, czyta się ciężko. Średnio oceniam też dialogi, momentami są bardzo słabe. Nie wiem czy wynika to ze słabości samego tekstu czy też jego tłumaczenia.
Fantastyki...

michal | 2015-08-29