Ilustrowany atlas dawnej Warszawy

Wydawnictwo: Pangea
83-919948-1-3
pocztówki, Polska, Warszawa, XX wiek, 1939
DramaQueer

To fascynująca wędrówka przez ostatnie, jakże dramatyczne stulecie dziejów Warszawy. Drobiazgowa skrupulatność Autora zaowocowała jedynym w swoim rodzaju planistycznym zbiorem danych ukazującym dzieje stołecznej zabudowy w XX wieku. Datowania arkuszy lindleyowskich z przełomu XIX i XX wieku odpowiadają reprodukcje pocztówek z kolekcji Autora, które wraz z opisami, wspaniale ilustrują dość przecież abstrakcyjny obraz zaprezentowany na wielobarwnych mapach.

Koronczarka | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Pierwsze kilkadziesiąt stron to szczegółowe mapy dawnej Warszawy. Następne - skrupulatnie opisane reprodukcje dawnych pocztówek z widokami warszawskich ulic. Rzecz ciekawa, do wielokrotnego użytku i wręcz niezastąpiona wtedy, kiedy jakaś dawna historia warszawska snuje się po głowie i trzeba ją umieścić w konkretnym miejscu. Ja tylko wprowadziłabym jakiś inny porządek w reprodukowanych zdjęciach. Nie rozumiem, dlaczego ten sam obiekt na różnych fotografiach pojawiał się raz tu, a kiedy indziej tam. Jakiś dziwny szyfr urzędniczy był dla autora ważniejszy niż wygoda czytelnika i oglądacza.

ZapomnianaBiblioteka | 2014-11-05

Recenzja wydania czwartego:

Celem publikacji Roberta Marcinkowskiego było ukazanie zmian zachodzących w organizmie miejskim stolicy na przestrzeni ostatnich stu kilkudziesięciu lat. W okresie tym zmieniały się granice miasta i nazwy ulic. W czasie ostatniej wojny bezpowrotnie zniknęło tysiące zabytkowych budowli: kamienic i kościołów. Dzieła zniszczenia dopełniła polityka władz po 1945 r. i rozbiórka całych dzielnic celem stworzenia miejsca pod nową zabudowę, już w duchu socrealistycznym.

Zamiar przyświecający autorowi udało się w pełni zrealizować. Dzięki Atlasowi możemy dostrzec jak niewiele domów ocalało z wojennej zawieruchy. Możemy również uświadomić sobie jak ważne dla nas i dla przyszłych pokoleń jest uratowanie pozostałych historycznych obiektów.

„Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy” składa się z dwóch głównych części. Pierwsza obejmuje tablice zawierające plany miasta, druga natomiast zawiera opisy widoków Warszawy. Aktualizacja części pierwszej ukończona została w 2012...

Roman | 2014-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 lipca 2014

Zaciekawiony tytułem sięgnąłem po książkę, którą niestety zawiodłem się. Po ilustrowanym atlasie oczekiwałem większą liczbę zdjęć, ciekawych opisów i historii, zaskakujących faktów - w skrócie wciągającej lektury. Otrzymałem dwuczęściową książkę, z którą jak się okazało męczyłem się dość długo. Część pierwsza składa się z tablic kartograficznych, które moim zdaniem przeznaczone są dla pasjonatów. Po parędziesięciu stronach mapek, w głowie pozostały drobne szczegóły. Opis widoków miasta to kolejna część lektury. Mimo ciekawych faktów historycznych zabrakło w książce umieszczenia współczesnych fotografii opisywanych miejsc. Dzięki nim autor nie tylko porównałby architekturę Warszawy z dwóch różnych epok, ale uwydatniłby tragedię jaką przeżyła stolica Polski. Niestety autor wolał skupić na szczegółowym opisie każdej umieszczonej widokówce. Nie miałbym zastrzeżeń gdyby dotyczyło to historii obiektu, jego architektury, ale nie chwili, którą fotograf uwiecznił. Mało interesujące jest...

DramaQueer | 2010-08-03
Przeczytana: 30 czerwca 2005

Jeden z najciekawszych albumów o Stolicy jakie miałem w ręku. W zamierzeniu praca dyplomowa, - a po drobnych poprawkach elegancko wydana książka, na którą składają się mapy przedwojennej Warszawy z oznaczonymi budynkami, które przetrwały pożogę oraz pocztówki uwieczniające Stolicę z początku XX wieku. Pasjonująca lektura na kilku poziomach - autor lekko i w ciekawy sposób pokazuje jak zmieniła się nie tylko architektura ale również życie codzienne Warszawy i jej mieszkańców. Prawdziwymi perełkami są komentarze dotyczące pocztówkowych fałszerstw tuszujących niewygodne elementy stołecznej rzeczywistości. Idealna na prezent dla rodowitego mieszkańca stolicy, jak i przyjezdnego. Zachęca do zwiedzania miasta wąskimi uliczkami.

Błażej Krajczewski | 2016-04-03
MichałEM | 2015-12-28