Ilustrowany atlas dawnej Warszawy

Okładka książki Ilustrowany atlas dawnej Warszawy Robert Marcinkowski
Okładka książki Ilustrowany atlas dawnej Warszawy
Robert Marcinkowski Wydawnictwo: Pangea turystyka, mapy, atlasy
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
turystyka, mapy, atlasy
Wydawnictwo:
Pangea
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
83-919948-1-3
Tagi:
pocztówki Polska Warszawa XX wiek 1939
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Warschau einst und heute Robert Marcinkowski, Robert Parma
Ocena 0,0
Warschau einst... Robert Marcinkowski...
Okładka książki Warsaw then and now Robert Marcinkowski, Robert Parma
Ocena 0,0
Warsaw then an... Robert Marcinkowski...
Okładka książki Varsovia antes y ahora Robert Marcinkowski, Robert Parma
Ocena 0,0
Varsovia antes... Robert Marcinkowski...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
429
210

Na półkach:

Piękny, ilustrowany album, w którym autor przedstawia historię Warszawy za pomocą stworzonej mapy oraz udostępnionych, starych kartek pocztowych. Była to dla mnie duża przyjemność oglądanie tych widoków, zapoznając się jednocześnie z historią danych miejsc/budynków. Mapa na początku pozycji jest bardzo konkretna, ułatwiła mi orientację w terenie i umiejscowienie na planie Warszawy miejsc, z którymi się nie spotykam na co dzień.
Zdecydowanie polecam dla fanów widoków, pocztówek i historii naszej stolicy.

Piękny, ilustrowany album, w którym autor przedstawia historię Warszawy za pomocą stworzonej mapy oraz udostępnionych, starych kartek pocztowych. Była to dla mnie duża przyjemność oglądanie tych widoków, zapoznając się jednocześnie z historią danych miejsc/budynków. Mapa na początku pozycji jest bardzo konkretna, ułatwiła mi orientację w terenie i umiejscowienie na planie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
130
14

Na półkach:

Moim zdaniem ta publikacja, była jednym z kamieni milowych w poznawaniu historii Warszawy. Należy jednak pamiętać, że pierwsze wydanie atlasu było w 2003 roku. Wtedy nie było tylu narzędzi w Internecie - zdygitalizowanych zdjęć lotniczych, map, stron poświęconych historycznej architekturze stolicy. Wtedy była dla mnie 10/10, teraz nadal jest znakomita, choć biorąc teraz kolejne wydanie do ręki, nie jest już to rzecz tak przełomowa. Nadal ją jednak gorąco polecam, zwłaszcza miłośnikom map.

Moim zdaniem ta publikacja, była jednym z kamieni milowych w poznawaniu historii Warszawy. Należy jednak pamiętać, że pierwsze wydanie atlasu było w 2003 roku. Wtedy nie było tylu narzędzi w Internecie - zdygitalizowanych zdjęć lotniczych, map, stron poświęconych historycznej architekturze stolicy. Wtedy była dla mnie 10/10, teraz nadal jest znakomita, choć biorąc teraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
126
96

Na półkach:

Super książka, szczególnie cenne jest pierwsze 30 stron, na których są mapy przedstawiające plany Warszawy z około 1900-5 roku.
Na planach jest przedstawiona siatka ulic z układem kamienic z początku wieku a na to nałożony jest współczesny (około 2000 r) układ ulic.
Dodatkowo na tych mapach są pokazane kamienice i kolorami zaznaczone te które przetrwały wojnę i te które zostały wyburzone po wojnie i w trakcie działań wojennych.
Na tych kilku mapach jest bardzo dużo ciekawych informacji, zwłaszcza dla osoby chcącej poznać współczesną Warszawę.
Dodatkową wartością tej książki są warszawskie pocztówki z początku XX wieku.
Zdjęć pocztówek jest około 140 + ciekawe opisy z anegdotami.
Chętnie wracam to tej książki zwłaszcza podczas wędrówek po Warszawie.
Polecam tą pozycję fanom warszawy i osobom które lubią się zagłębiać w zakamarki Warszawy:-)

Super książka, szczególnie cenne jest pierwsze 30 stron, na których są mapy przedstawiające plany Warszawy z około 1900-5 roku.
Na planach jest przedstawiona siatka ulic z układem kamienic z początku wieku a na to nałożony jest współczesny (około 2000 r) układ ulic.
Dodatkowo na tych mapach są pokazane kamienice i kolorami zaznaczone te które przetrwały wojnę i te które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2070
910

Na półkach: , , ,

Pierwsze kilkadziesiąt stron to szczegółowe mapy dawnej Warszawy. Następne - skrupulatnie opisane reprodukcje dawnych pocztówek z widokami warszawskich ulic. Rzecz ciekawa, do wielokrotnego użytku i wręcz niezastąpiona wtedy, kiedy jakaś dawna historia warszawska snuje się po głowie i trzeba ją umieścić w konkretnym miejscu. Ja tylko wprowadziłabym jakiś inny porządek w reprodukowanych zdjęciach. Nie rozumiem, dlaczego ten sam obiekt na różnych fotografiach pojawiał się raz tu, a kiedy indziej tam. Jakiś dziwny szyfr urzędniczy był dla autora ważniejszy niż wygoda czytelnika i oglądacza.

Pierwsze kilkadziesiąt stron to szczegółowe mapy dawnej Warszawy. Następne - skrupulatnie opisane reprodukcje dawnych pocztówek z widokami warszawskich ulic. Rzecz ciekawa, do wielokrotnego użytku i wręcz niezastąpiona wtedy, kiedy jakaś dawna historia warszawska snuje się po głowie i trzeba ją umieścić w konkretnym miejscu. Ja tylko wprowadziłabym jakiś inny porządek w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
565
518

Na półkach:

Recenzja wydania czwartego:

Celem publikacji Roberta Marcinkowskiego było ukazanie zmian zachodzących w organizmie miejskim stolicy na przestrzeni ostatnich stu kilkudziesięciu lat. W okresie tym zmieniały się granice miasta i nazwy ulic. W czasie ostatniej wojny bezpowrotnie zniknęło tysiące zabytkowych budowli: kamienic i kościołów. Dzieła zniszczenia dopełniła polityka władz po 1945 r. i rozbiórka całych dzielnic celem stworzenia miejsca pod nową zabudowę, już w duchu socrealistycznym.

Zamiar przyświecający autorowi udało się w pełni zrealizować. Dzięki Atlasowi możemy dostrzec jak niewiele domów ocalało z wojennej zawieruchy. Możemy również uświadomić sobie jak ważne dla nas i dla przyszłych pokoleń jest uratowanie pozostałych historycznych obiektów.

„Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy” składa się z dwóch głównych części. Pierwsza obejmuje tablice zawierające plany miasta, druga natomiast zawiera opisy widoków Warszawy. Aktualizacja części pierwszej ukończona została w 2012 roku. Na kilkudziesięciu stronach znajdziemy m.in. umiejscowienie zabudowy sprzed 1939 r. która przetrwała do naszych czasów, zabudowy murowanej z przełomu XIX i XX wieku obecnie nieistniejącej, nieistniejącą zabudowę z lat 1900-1939, zabytkowe budynki przesunięte po II wojnie światowej, tereny zajmowane przez kolej od początku XX w. aż do wybuchu wojny, parki i skwery, ogrody, sady oraz cmentarze. Z planów dowiemy się ponadto, które z budynków zostały zrekonstruowane w okresie ostatnich sześćdziesięciu lat. Wędrując dziś bowiem uliczkami warszawskiej Starówki, musimy uzmysłowić sobie, że mimo tytanicznego wysiłku osób pracujących przy odbudowie, niektóre z kamienic uzyskały jedynie wygląd zbliżony do oryginalnego.

Więcej na:
http://ksiazkiprzygodowe.blogspot.com/2014/11/ilustrowany-atlas-dawnej-warszawy.html

Recenzja wydania czwartego:

Celem publikacji Roberta Marcinkowskiego było ukazanie zmian zachodzących w organizmie miejskim stolicy na przestrzeni ostatnich stu kilkudziesięciu lat. W okresie tym zmieniały się granice miasta i nazwy ulic. W czasie ostatniej wojny bezpowrotnie zniknęło tysiące zabytkowych budowli: kamienic i kościołów. Dzieła zniszczenia dopełniła polityka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
452
15

Na półkach: ,

Zaciekawiony tytułem sięgnąłem po książkę, którą niestety zawiodłem się. Po ilustrowanym atlasie oczekiwałem większą liczbę zdjęć, ciekawych opisów i historii, zaskakujących faktów - w skrócie wciągającej lektury. Otrzymałem dwuczęściową książkę, z którą jak się okazało męczyłem się dość długo. Część pierwsza składa się z tablic kartograficznych, które moim zdaniem przeznaczone są dla pasjonatów. Po parędziesięciu stronach mapek, w głowie pozostały drobne szczegóły. Opis widoków miasta to kolejna część lektury. Mimo ciekawych faktów historycznych zabrakło w książce umieszczenia współczesnych fotografii opisywanych miejsc. Dzięki nim autor nie tylko porównałby architekturę Warszawy z dwóch różnych epok, ale uwydatniłby tragedię jaką przeżyła stolica Polski. Niestety autor wolał skupić na szczegółowym opisie każdej umieszczonej widokówce. Nie miałbym zastrzeżeń gdyby dotyczyło to historii obiektu, jego architektury, ale nie chwili, którą fotograf uwiecznił. Mało interesujące jest czytanie o dzieciach, które zainteresowały się pracą fotografa, o przechodniach czy tramwajach i rozważaniach jaka była wtedy pogoda czy pora dnia. Mało wygodne jest umieszczenie opisu zdjęcia, gdy ono znajduje się na odwróconej bądź kolejnej kartce. Razi mnie nadużywany przez autora zwrot "nasze miasto". Przecież nie każdy czytelnik może być Polakiem, albo mieć sentyment do Warszawy. Razi mnie to, ale nie można przez to zarzucić mi braku patriotyzmu czy szacunku dla historii, bo "moje" miasto znajduje się w innej części Polski, jest mniejsze, wręcz prowincjonalne. Książka kończy się wraz z opisem 141 fotografii, a gdzie miejsce na puentę czy chwilę refleksji? Mimo ogromnego wkładu w powstanie tej książki, autor nie wykorzystał potencjału oryginalnego pomysłu. Nie polecam książki jako całości, chociaż można odnaleźć w niej ciekawe momenty.

Zaciekawiony tytułem sięgnąłem po książkę, którą niestety zawiodłem się. Po ilustrowanym atlasie oczekiwałem większą liczbę zdjęć, ciekawych opisów i historii, zaskakujących faktów - w skrócie wciągającej lektury. Otrzymałem dwuczęściową książkę, z którą jak się okazało męczyłem się dość długo. Część pierwsza składa się z tablic kartograficznych, które moim zdaniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
144
46

Na półkach: , , , , ,

Jeden z najciekawszych albumów o Stolicy jakie miałem w ręku. W zamierzeniu praca dyplomowa, - a po drobnych poprawkach elegancko wydana książka, na którą składają się mapy przedwojennej Warszawy z oznaczonymi budynkami, które przetrwały pożogę oraz pocztówki uwieczniające Stolicę z początku XX wieku. Pasjonująca lektura na kilku poziomach - autor lekko i w ciekawy sposób pokazuje jak zmieniła się nie tylko architektura ale również życie codzienne Warszawy i jej mieszkańców. Prawdziwymi perełkami są komentarze dotyczące pocztówkowych fałszerstw tuszujących niewygodne elementy stołecznej rzeczywistości. Idealna na prezent dla rodowitego mieszkańca stolicy, jak i przyjezdnego. Zachęca do zwiedzania miasta wąskimi uliczkami.

Jeden z najciekawszych albumów o Stolicy jakie miałem w ręku. W zamierzeniu praca dyplomowa, - a po drobnych poprawkach elegancko wydana książka, na którą składają się mapy przedwojennej Warszawy z oznaczonymi budynkami, które przetrwały pożogę oraz pocztówki uwieczniające Stolicę z początku XX wieku. Pasjonująca lektura na kilku poziomach - autor lekko i w ciekawy sposób...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    8
  • Historia
    3
  • Varsaviana
    2
  • 2014
    2
  • Warszawa
    2
  • Ulubione
    2
  • Popularnonaukowe
    1
  • 1.7.II Wojna Światowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ilustrowany atlas dawnej Warszawy


Podobne książki

Przeczytaj także